Hamšík: Musí to vyzerať ako v Maďarsku

Hamšík: Musí to vyzerať ako v Maďarsku

Naša reprezentácia nastúpi vo štvrtok večer proti Walesu na zápas, ktorý už môže z hľadiska postupových šancí oboch mužstiev naznačiť veľmi veľa.

Slovenskí reprezentanti chcú vo štvrtkovom súboji E-skupiny kvalifikácie ME 2020 proti Walesu v Trnave (20.45 h) nadviazať na predchádzajúce vystúpenie z Maďarska. Kapitán Marek Hamšík s trénerom Pavlom Hapalom zdôraznili, že pred domácimi fanúšikmi sa nesmie zopakovať stretnutie s Chorvátskom.

V nominácii nastala vynútená zmena hneď na začiatku zrazu, keď Boris Sekulič nahradil medzi obrancami zraneného Kristiána Koštrnu. S menšími zdravotnými problémami pricestoval útočník Pavol Šafranko, po dlhšej prestávke je pravý bek Peter Pekarík, no aj s nimi môže Pavel Hapal počítať. "S Peťom Pekaríkom som mal ešte v utorok debatu, je zdravý a nachystaný. Má toho za sebou veľa, no vždy, keď hral, bol pre mužstvo veľmi platným hráčom. Uvidíme ešte po stredajšom tréningu, ale nič nebráni, aby nenastúpil. Som veľmi rád, že všetci hráči sú k dispozícii. V utorok trénovalo všetkých 22 hráčov do poľa plus brankári. Dúfam, že dnes to bude rovnaké," povedal na predzápasovej tlačovej konferencii kouč Slovákov, ktorý musí vyriešiť pozíciu druhého stopéra vedľa Milana Škriniara, keďže Denis Vavro si odpyká disciplinárny trest: "Na post stopéra máme tri alternatívy s Martinom Valjentom, Ľubomírom Šatkom a Norbertom Gyömbérom. Jeden z nich určite nastúpi. Verím, že vyberieme správnu základnú jedenástku, potom do nej môžeme trikrát zasiahnuť." Hrozba "vykartovania" visí pred novembrovým záverom kvalifikácie aj nad Marekom Hamšíkom či ďalším stredopoliarom Jurajom Kuckom. "Pred Chorvátskom som chalanom hovoril, aby si dávali pozor, tentoraz to neurobím. Musia hrať naplno, na doraz. Ak karta vyplynie z hry, budem sklamaný, ale taký je futbal. Chceme však zamedziť hlúpym kartám za nešportové správanie," povedal Pavel Hapal. Jeho zverenci sú v tabuľke o tri body pred štvrtkovým súperom, ktorý však disponuje zápasom k dobru, "Zatiaľ nepotvrdili neskutočnú silu smerom dopredu, strelili len štyri góly, ale na druhej strane dostali veľmi málo gólov (vyrovnané skóre 4:4, pozn.), takže to majú vyvážené. Skôr sa prezentujú kolektívnym výkonom, aj keď sú medzi nimi rozdieloví a rýchli hráči ako Gareth Bale a Daniel James. Na to si musíme dať pozor," varuje tréner nášho výberu.

Slováci prehrali od triumfu 5:1 vo Walese v októbri 2006 nasledujúce tri súboje s týmto protivníkom - v marci v Cardiffe 0:1, na záverečnom turnaji EURO 2016 (1:2) a v trnavskom dueli kvalifikácie ME 2008 (2:5). "Chceme napraviť negatívnu sériu a konečne získať víťazstvo. Nerád prehrávam, tie zápasy neboli až také zlé, ale futbal sa hrá na výsledky a tie neboli dobré. Vo štvrtok to bude o výsledku, o dobrej hre, o bojovnosti, o nasadení, o koncentrácii. Potrebujeme vyhrať a o to sa pokúsime," vyhlásil Marek Hamšík. Domácich poženie zaplnený Štadión Antona Malatinského. "Je vzpruha, že sa bude hrať pred divákmi. Má byť vypredané, každý hrá rád pred plným hľadiskom. Bude vynikajúca atmosféra, o to viac sa musíme nabudiť. Nálada je dobrá, čaká na nás posledný predzápasový tréning a už sa nevieme dočkať. Netreba premýšľať nad výsledkom, ale ísť s čistou hlavou. Vieme, čo od nich očakávať, musíme to preniesť na ihrisko a uvidí sa, čo bude po zápase. Musí to vyzerať tak, ako v Maďarsku," dodal kapitán Slovákov.

Waleská reprezentácia nemôže vo štvrtkovom súboji proti Slovákom počítať so službami stredopoliara Aarona Ramseyho z Juventusu Turín. Tréner semifinalistu EURO 2016 Ryan Giggs však aj napriek absencii opory mužstva verí, že jeho zverenci v Trnave uspejú. Dvadsaťosemročný stredopoliar v stredu ani nepricestoval s výpravou "drakov" do Bratislavy, ale zostal doma zotavovať sa zo svalového zranenia. Walesania totiž dúfajú, že Ramsey bude k dispozícii na nedeľný duel s vicemajstrami sveta z Chorvátska v Cardiffe. Bývalý hráč Arsenalu Londýn ešte v prebiehajúcej kvalifikácii pre zranenie nenastúpil a naposledy reprezentoval Wales v novembri 2018. "Je šanca, že Ramsey v nedeľu nastúpi. K mužstvu sa pripojil v pondelok. Zostal pracovať s fyzioterapeutmi a dúfame, že bude k dispozícii. Budeme ho sledovať," povedal Giggs na stredajšej tlačovej konferencii v Bratislave. Wales v doterajších dueloch skupiny neuspel v zápasoch vonku, prehral v Chorvátsku aj v Maďarsku. "Musíme jednoducho hrať lepšie, musíme sa poučiť z našich chýb. Hrali sme v náročných podmienkach, hralo sa v lete, niektorí naši hráči nemali zápasovú prax. Skupina je veľmi vyrovnaná, ktokoľvek môže zdolať kohokoľvek. Dá sa prehrať, ale dôležité je, aby sme sa vyvarovali chýb. My budeme chcieť v Trnave uspieť," doplnil Ryan Giggs.

Za kabínu dostal na tlačovke slovo kapitán Gareth Bale z Realu Madrid: "Situácia je taká, že potrebujeme získať tri body do tabuľky. Predpokladám, že tento zápas môžeme označiť ako kľúčový. Vieme, čo musíme urobiť a vieme, že musíme zo seba vydať 100 percent. Nie je dôležité, kto strelí gól, ale musíme podať kolektívny výkon, ktorý nám zaručí úspech. Slováci majú veľmi dobrý tím, budeme musieť zo seba vydať to najlepšie."

Slováci sú po piatich zápasoch v tabuľke E-skupiny na druhom mieste, na lídra z Chorvátska, ktorý vo štvrtok v Splite hostí Maďarsko, strácajú bod. Wales je so 6 bodmi na štvrtom mieste, má však o zápas menej. Na šampionát postúpia prví dvaja zo skupiny.