​Fortuna liga je na čele rebríčka nasadzovania hráčov do 21 rokov

​Fortuna liga je na čele rebríčka nasadzovania hráčov do 21 rokov

Slovenská Fortuna liga je mladá liga plná talentovaných futbalistov. Potvrdzuje to aj nový prieskum CIES Football Observatory.

Nová štúdia CIES Football Observatory ukazuje nasadzovanie hráčov kategórie U21 v najvyšších súťažiach na celom svete. Monitoruje aj jednotlivé kluby. CIES porovnal 1292 klubov z 93 krajín a vyhodnotil percentuálny podiel hráčov mladších ako 22 rokov, resp. futbalistov spadajúcej do kategórie U21, podľa počtu odohraných minút v sezóne 2019/2020. resp. v roku 2019 (do 1.1.2020).   

V uvedenej štúdii sa slovenská najvyššia futbalová súťaž Fortuna liga umiestnila na čele rebríčka. Hráči našej ligy spadajúci do kategórie U21 strávili na trávnikoch až 29% hracieho času. Fortuna liga tak ukazuje, že je mladou ligou plnou mladých, talentovaných futbalistov.   

„Štúdia len verifikuje to, čo dlhodobo prezentujeme. Naša liga je mladá, dravá, plná perspektívnych futbalových talentov. V súčasnosti je vo Fortuna lige viac ako 40% futbalistov, ktorí môžu reprezentovať svoju krajinu v kategórii do 21 rokov. V roku 2019 bola z nich bola prevažná väčšina stabilnou súčasťou kádrov svojich mužstiev,“ ozrejmuje výkonný riaditeľ ÚLK Michal Mertinyák. 

Spomedzi našich klubov sa najvyššie v rebríčku umiestnil FC DAC 1904 Dunajská Streda. Celosvetovo mu patrí 19. priečka s 50,3%. To znamená, že vyše polovica hráčov DAC, berúc do úvahy hrací čas, môže reprezentovať svoje krajiny v kategórii U21.   

„Výchova talentov je súčasťou nášho klubového DNA. Úspechy v posledných rokoch navyše ukazujú, že dokážeme udržať správny balans medzi zameraním sa na mladých hráčov a výsledkami,“ povedal pre klubový web športový riaditeľ DAC Jan Van Daele.   

V najlepšej stovke v uvedenom rebríčku má slovenská najvyššia liga až 5-členné zastúpenie. Na 27. mieste je FC Nitra, v prvej 50-ke je MŠK Žilina a v „top 100“ sa umiestnili aj AS Trenčín, FK Senica. „Ukazuje sa, že nasadzovanie mladých hráčov je pozitívnym trendom u viacerých klubov našej ligy. Sme veľmi radi, že dostávajú u nás priestor talentovaní futbalisti. Mnohí z nich píšu krásne futbalové príbehy v elitných zahraničných ligách," dodáva Mertinyák. 


CIES Football Observatory je to celosvetovo uznávaná výskumná skupina v rámci Medzinárodného strediska pre športové štúdiá (CIES), nezávislého študijného centra so sídlom vo švajčiarskom meste Neuchâtel. CIES Football Observatory sa špecializuje na štatistickú analýzu futbalu.