Ešte deväť, inak bude kosiť trávnik

Ešte deväť, inak bude kosiť trávnik

S útočníkom MFK Ružomberok Tomášom Bobčekom nielen o vydarenom vstupe do jarnej časti fortunaligovej sezóny.

Obliekol si deviatku Martina Regáliho a nové číslo mu hneď prinieslo šťastie. Útočník MFK Ružomberok Tomáš Bobček (21) vo svojom dvanástom tohtosezónnom fortunaligovom zápase strelil svoj premiérový gól. Nebol obyčajný, veď ním rozhodol o víťazstve na úvod jari nad Michalovcami (1:0), ktoré môže byť napokon pre Liptákov rozhodujúce v boji o prvú šestku. „Verím, že v nej nebudeme chýbať,“ povedal okrem iného v rozhovore pre Našu ligu odchovanec Liptákov, ktorý sa musí do konca jari presadiť ešte deväťkrát. Inak prehrá zaujímavú stávku. Aj o nej sme debatovali.

Skórovali ste hneď v prvom tohtoročnom súťažnom zápase. Bude platiť pravidlo: Ako na nový rok, tak po celý rok?

Kiežby to tak bolo. Bolo by pekné, keby som gólovo pokračoval aj v ďalších zápasoch, ale nejdem sa zbytočne dávať pod tlak. Pôjdem od zápasu k zápasu.

Ako ste videli váš hviezdny okamih?

Počul som, ako si brankár Száraz kričí, že má loptu. Tá však bola na hrane pokutového územia a uvedomil som si, že môžem byť pri nej skôr ako on. Obehol som brániaceho Cekliča a v poslednej chvíli som tam strčil nohu. Lopta sa poodrážala, znova som sa k nej dostal a doklepol som ju do prázdnej bránky.

Ukázali ste dravosť. To ste ju získali s číslom deväť, čo ste si vzali do od Martina Regáliho, ktorý prestúpil do Kortrijku?

Rege je dravý, ale nemyslím si, žeby to bolo číslom. Aj ja sa snažím hrať aktívne a dravo, veľa behať a naháňať súpera. Aj v tomto zápase som sa odovzdal maximum v prospech kolektívu.

Prečo ste si vlastne zmenili číslo?

Deviatku som nosil v mládežníckych kategóriách a k hrotovému útočníkovi akosi aj patrí. Chcel som ju späť a keď Rege odišiel, tak som po nej siahol.

Martin Regáli bol najproduktívnejší hráč Ružomberka v troch posledných sezónach (2020/21: 11+3, 2021/22: 10+5, jeseň 2022: 7+2). Veríte, že stále bude v MFK jednotka z pohľadu produktivity hráč číslo 9?

Sústredím sa primárne na to, aby som podával dobré výkony. Či z toho vzídu góly a asistencie, to uvidíme. Možno mi deviatka pomôže, i keď určite nebude hrať hlavnú rolu. Veď cez zápas nemyslíte na to, aké číslo máte na chrbte…

Takže poverčivosť sa vás netýka?

To nie. Podstatné je, čo robíte na tréningoch počas celého týždňa a či to prenesiete do zápasu.

Po dlhom zranení kolena sa vám uzdravil hrotový útočník Martin Boďa. Je to pre vás motivačný faktor?

Určite áno, konkurenčné prostredie vždy motivuje. No a my máme okrem Martina Boďu a mňa ešte aj Marka Kelemena. Sme traja hráči na jeden post a ja to mám rád, keď si nemôžem byť istý pozíciou a musím bojovať o miesto v základnej zostave.

Na fortunaligový gól ste čakali od mája. Bolo to už pre vás psychicky náročné?

Popravde, na jeseň som bol trochu nervózny a frustrovaný. Asi som to až príliš silil a góly neprichádzali. Po novom roku som sa na to prestal sústrediť. Snažil som sa len hrať futbal, pomôcť tímu a zrazu to vyšlo. Mám to teraz nastavené tak, že nemusím dávať góly, dôležité sú víťazstvá.

No a hneď prvý váš gól na jar bol víťazný!

Je to skvelé. Z víťazných gólov mám obrovskú radosť, no nech už by o zisku troch bodov rozhodol ktokoľvek, tešil by som sa takisto. Máme to postavené na tímovosti. Ale áno, gól a obzvlášť víťazný je pre hráča bonus.

Vraj ste sa už pred sezónou stavili s marketingovým manažérom Milanom Ondrušom, že strelíte desať gólov v sezóne. Ak áno, budete si môcť vybrať akékoľvek kopačky. Ak nie, vraj budete kosiť ružomberské ihrisko. Je to pravda?

Popravde, pozabudol som na to, ale áno, je to tak. Nuž, keďže som na jeseň neskóroval, vyzerá to na kosenie… V každom prípade, zbrane ešte neskladám a pokúsim sa tú desiatku dosiahnuť. A ak to teda nevyjde, tak si zakosím…

Už ste niekedy kosili trávnik?

Raz. Keď sme na jar v minulej sezóne zdolali Žilinu 5:2, mali sme po zápase výklus a náš trávnikár mi ako odmenu za dva strelené góly dovolil kosiť chvíľu ihrisko. Snažil som sa, ale bolo vidieť, že to robím prvýkrát. Radšej idem teda naháňať desiatku.

Nuž, ak by ste aj hrali baráž o poslednú miestenku do Konferenčnej ligy, vychádza to tak, že musíte v pätnástich zápasoch skórovať deväťkrát…

Dá sa to, ale ľahká úloha to teda nie je. V prvom rade budem rád, keď budeme hrať dobre a víťaziť. Radšej nech si splníme svoje ciele ako tím.

Patrí vám momentálne piata priečka, ale boj o prvú šestku ešte nemáte vyhratý. Cítite to rovnako?

Áno. Čakajú nás ťažké a dôležité zápasy v Trnave, Žiline a doma s Dunajskou Stredou. Javí sa to tak, že práve druhý duel s MŠK bude kľúčový. Uvidíme, my budeme bojovať a ja dúfam, že nazbierame potrebný počet bodov.

Aká je nálada v kabíne pred týmito náročnými zápasmi?

Dobrá. Veď sme na úvod jari zvíťazili a s výhrami vždy nálada rastie. Aj sa po nich celý týždeň dobre trénuje. Snažíme sa čo najlepšie nachystať na zápas v Trnave a ja verím, že tam dosiahneme pozitívny výsledok.

Aké to podľa vás bude v piatok v Trnave?

Čaká nás ťažký a bojovný zápas. Spartak dobre bráni, ale my sme si rozobrali, čo by mohlo na súpera fungovať. Pokúsime sa využiť tieto poznatky a presadiť sa.

Po jesennej časti vám odišiel okrem Martina Regáliho aj Adam Morong. Šancu dostali viacerí mladí hráči. Aký máte pocit z tímu?

Na prvý pohľad sme sa trochu oslabili, ale tréneri mužstvo dobre doplnili o mladých hráčov. Všetci navzájom na seba vyvíjame tlak, konkurencia nám nechýba na žiadnom poste. Každý je nahraditeľný a verím, že nebudeme horší ako na jeseň.

Dotiahnete to teda do prvej šestky?

Spravíme všetko pre to a ja verím, že tam nebudeme chýbať!

TOMÁŠ BOBČEK – FAKTY

 • Narodil sa 8. septembra 2001, pochádza z kúpeľnej obce Lúčky neďaleko od Ružomberka. Hráva na poste útočníka za MFK Ružomberok.
 • Futbal hrávajú aj jeho brat Marek (tím nižšej nemeckej súťaže SV Neukirchen) a sestra Natália.
 • S futbalom začal v rodnej obci Lúčky, do Ružomberka sa presunul v kategórii U11 a súčasť MFK je až dodnes.
 • V najvyššej súťaži debutoval pod vedením trénera Jána Haspru ml. v sezóne 2018/19 v 21. kole proti Michalovciam (0:0), pevné miesto v základnej zostave Ružomberka si vybojoval už v nasledujúcom ročníku, no jeho kariéru pribrzdilo vážne zranenie kolena v decembri 2020 na ihrisku Pohronia.
 • Na trávnik sa vrátil až v minulej sezóne 2021/22 v septembrovej dohrávke tretieho kola proti Slovanu, v uplynulom ročníku napokon absolvoval 24 zápasov (981 minút) s bilanciou 5+2, pričom dostal štyri žlté karty.
 • V tejto sezóne naskočil zatiaľ do 12 stretnutí (783 minút) s bilanciou 1+1, pričom dostal dve žlté karty.
 • Celkovo vo Fortuna lige odohral 63 zápasov, strelil v nich sedem gólov, pripísal si šesť asistencií a nazbieral osem žltých kariet.
 • Slovensko reprezentoval v kategóriách do 16, 17, 18, 19 a 21 rokov.
 • V decembri bol súčasť tréningového kempu národného tímu pre potenciálnych reprezentantov v Senci, ktorý zorganizoval tréner Francesco Calzona
 • Zo zahraničných klubov fandí FC Barcelona, spomedzi hráčov si ho svojím majstrovstvom získali najmä Zlatan Ibrahimovič, Jamie Vardy a Ronaldinho.
 • Snaží sa držať kréda: „Užívaj si a zabávaj sa futbalom.“