Prečo by nemohol byť najlepší strelec obranca?

Prečo by nemohol byť najlepší strelec obranca?

S Davidom Hrnčárom zo Slovana Bratislava najmä o jeho skvelej streleckej forme v úvode sezóny.

V ročníku 2020/21 sa ešte ako futbalista Zlatých Moraviec stal s bilanciou 7+12 najproduktívnejším hráčom ligy. V ročníku 2021/22 pôsobil už v Slovane Bratislava a jeho čísla klesli (0+5) aj z toho dôvodu, že už nehral na krídle, ale tréner Vladimír Weiss st. ho prerobil na pravého obrancu. V tomto ročníku máme za sebou päť kôl a David Hrnčár (24) je s bilanciou 5+0 nielen najlepší strelec súťaže, ale aj jej najproduktívnejší hráč. Vzhľadom na jeho postové zaradenie je to veľké prekvapenie. „Bodaj by mi strelecká fazóna vydržala čo najdlhšie,“ povedal v rozhovore pre Našu ligu odchovanec belasých, ktorému vyšiel aj posledný fortunaligový zápas. V Poprade proti Liptovskému Mikulášu (5:1) strelil dva góly.

Napadlo vám pred začiatkom sezóny, že by ste v tejto chvíli mohli mať na konte päť gólov?

Určite som s ničím takým nepočítal. Išiel som do sezóny s tým, že chcem dať nejaké góly a som rád, že sa mi to podarilo. Päť zápasov – päť gólov, to je slušná bilancia. Vydarila sa mi letná príprava, cítim sa dobre a som rád, že to vidieť aj na štatistikách.

Presadzovali ste sa v Zlatých Moravciach, ale po príchode do Slovana vám to nepadalo. Čomu pripisujete súčasnú streleckú explóziu?

Neviem na to odpovedať. Možno je to tým, že sa v dobrých pozíciách snažím viac zakončovať, v predošlom ročníku som skôr hľadal lepšie postavených spoluhráčov. Aj v poslednom zápase som skóroval v situácii, keď by som možno v minulosti volil ešte prihrávku pod seba. Teraz som vypálil z uhla a prešlo to do bránky. Jednoducho, viac beriem na seba zodpovednosť. V minulej sezóne som mal väčší počet asistencií, teraz je to naopak. Dúfam, že sa to vyrovná. Chcem sa ďalej strelecky presadzovať, ale rád by som na góly aj prihrával.

Tréner Vladimír Weiss st. neraz vyzdvihol vaše fyzické predpoklady, ale zároveň povedal, že sa musíte zlepšiť vo finálnej a predfinálnej fáze. Sústredili ste sa na to špeciálne v tréningu a teraz z toho ťažíte?

Áno. Finálna a predfinálna fáza je však občas aj vec šťastia. V tejto sezóne som viackrát mal aj smolu, keď som prihral loptu do šestnástky pred prázdnu bránku, ktorú spoluhráči nedokázali dotlačiť do siete a tá sa nešťastne odrazila, prípadne prešla celým pokutovým územím. V poslednom zápase som trebárs našiel v pokutovom území Erica Ramireza, ktorý z metra netrafil prázdnu bránku. To sa stáva. Ale určite sa snažím na tom pracovať. Bodaj by sa mi každý jeden center podarilo kopnúť tak, že spoluhráč zakončuje do prázdnej bránky.

Ako sa dá na finálnej fáze pracovať v tréningu?

Jednoducho, musíte si vykopať nohu. Každý jeden deň sa snažím drilovať centre do šestnástky. To je jediná cesta k úspechu. Keď kopnete za deň dvadsať centrov, za týždeň je to slušné číslo.

Päť strelených gólov je o to zaujímavejšia bilancia, že nastupujete primárne na poste pravého obrancu. Je pre vás výzva presadzovať sa z týchto priestorov, alebo góly vnímate najmä ako pridanú hodnotu?

Je to výzva! Chcem skórovať v každom zápase a nič na tom nemení fakt, že som všetky zápasy až na ten posledný odohral celé na poste pravého obrancu. Myslím si, že produktivita súvisí aj s mojím postavením na ihrisku. Hrám vysoko, dokážem dobiehať do šestnástky a takisto sa rýchlo vrátiť späť. To je výhoda vyplývajúca z mojich bežeckých parametrov.

Fyzická stránka je skutočne vaša doména. Je to výsledok drilu alebo vrodených predpokladov?

Myslím si, že to mám v sebe. Každý má nejaké vrodené predpoklady. Ja toho veľa uvládzem, čo súvisí aj s mojou postavou. Nie som horda svalov ako Džaba Kankava, som skôr tenší a šľachovitý.

Po zápasoch vyzeráte, že nie ste ani unavený…

Netvrdím, že nie som unavený, ale už som odohral aj pár zápasov, ktoré trvali 120 minút a zvládol som ich bez problémov. Som stavaný aj na takéto úseky.

Chalani v šatni vás podpichujú, že budete najlepší strelec?

Trošku, oslovujú ma najlepší strelec. Myslím si, že nikto neočakáva, že na čele poradia kanonierov môžem byť až do konca. Ale prečo by obranca nemohol byť najlepší strelec?

Je to váš cieľ?

Netvrdím, že budem najlepší strelec, ale nič nie je nemožné. Keď budem efektívny, stať sa môže všetko. Nikde nie je napísané, že najlepším kanonierom sa môže stať iba útočník alebo krídelník. Bolo by úžasné, keby sa práve mne podarilo tieto slová potvrdiť.

Kde vidíte svoje najväčšie rezervy, ktoré sa snažíte odstrániť?

Myslím si, že sa mám kde zlepšovať najmä, čo sa týka pozičných záležitostí a postavenia na ihrisku pri defenzívnej fáze. Nie som rodený obranca, takže niektoré taktické veci ešte stále nemám úplne vžité. Chcem sa však zlepšovať vo všetkom, v ničom nie som dokonalý.

David Hrnčár po strelení svojho premiérového gólu v drese Slovana v 2. kole (foto: TASR)

Kým v lige hrávate pravidelne, v Európe ste v tejto sezóne šancu ešte nedostali. Už ste sa vyslovili, že pre vás je každý zápas rovnaký, a tak k tomu pristupujete aj na ihrisku. Ako ste si dokázali takto nastaviť myseľ?

Neviem. Som jednoducho taký. Prečo by som mal robiť rozdiely v zápasoch? Každý jeden je dôležitý. Ak by sme dobre hrali iba v Európe, o rok by sme ju nehrali. Cesta na medzinárodnú scénu vedie cez úspech na domácich trávnikoch. Nič si nemôžeme dovoliť podceniť.

Aj vďaka tomu ste získali uznanie verejnosti a fanúšikovia sa často pýtajú, prečo nehráte v Európe. Otázky na vašu osobu dostáva aj tréner od novinárov. Ako to vnímate?

Neriešim to. Je to vec trénera a ja mu verím, máme veľmi dobrý vzťah. Viem, že robí svoju robotu tak, aby sme dosiahli úspech. Akceptujem každé jeho rozhodnutie. Keď šancu dostanem, snažím sa podať čo najlepší výkon. Keď dostane priestor iný hráč, plním si svoje úlohy a zodpovedne pracujem na tréningoch.

Čo treba hľadať za tým, že vás zdobí takéto profesionálne uvažovanie?

A čo by mi pomohlo, ak by som bol smutný alebo urazených po zápasoch, v ktorých nehrám? Vôbec by mi to neprospelo. To nie som ja. Už som sa naučil, že úspechy prichádzajú len s pozitívnym nastavením.

Ako vnímate úvod sezóny z tímového pohľadu?

Sme na čele fortunaligovej tabuľky a v play-off o skupinovú fázu Konferenčnej ligy. Nie je to úspech, pretože takéto méty by sme mali dosahovať vzhľadom na kvalitu nášho tímu a podmienky, aké máme. Vieme, že sa musíme zlepšovať. V lige nepodávame ideálne výkony najmä v prvých polčasoch. Mrzí ma, že v Európe sme dobré výkony nepretavili ešte v lepšie výsledky. Neboli sme ďaleko od postupu proti Ferencvárosu, keď sme prvý zápas vyhrali vonku 2:1, no potom sme doma prehrali 1:4. Škrieť nás môže aj konfrontácia s Olympiakosom Pireus, keď o postupujúcom rozhodol až penaltový rozstrel. Teraz nás čaká HŠK Zrinjski Mostar, ktorý chceme prevýšiť a zažiť pohárovú jeseň.

Ako sa tešíte na štvrtkový duel v Mostare?

Veľmi. V play-off európskych pohárov som ešte nenastúpil. Takisto som ešte nebol v Bosne a Hercegovine. Som zvedavý, ako to tam vyzerá a aké podmienky majú k dispozícii tamojší hráči. Dúfam, že zvíťazíme, doma potvrdíme postup a potom zažijeme európsku jeseň.

OTCOVI TO NEOSOLIL

Hrnčárovci prežili úplne odlišný víkend. Kým David prispel v nedeľu k víťazstvu v Poprade nad Liptovským Mikulášom (5:1) dvomi gólmi, jeho otec Norbert v pozícii trénera Michaloviec priviedol Zemplín len k prehre 0:4 s Trnavou. Zaujímalo nás, či mu to syn poriadne osolil. „Určite nie. Prajem mu víťazstvá. Skôr som bol sklamaný. Bol by som rád, ak by sme obaja prežili úspešný víkend. Proti Trnave to však Michalovce mali náročné. Verím, že si teraz poradia so Skalicou a všetko bude v poriadku. Dúfam, že my zase zdoláme Žilinu a konečne budeme hrať dobre aj v prvom polčase,“ povedal pravý obranca v službách ŠK Slovan Bratislava David Hrnčár.

DAVID HRNČÁR – FAKTY

 • Narodil sa 10. decembra 1997 v Žiline, hráva za ŠK Slovana Bratislava.
 • Pochádza z futbalovej rodiny, jeho otec Norbert Hrnčár hrával za Slovan Bratislava, neskôr sa úspešne etabloval aj ako tréner. V belasom drese nastupoval aj jeho dedo Viliam. Jeho strýko Erik takisto hrával futbal na vrcholovej úrovni.
 • Vyrastal v akadémii ŠK Slovan Bratislava, v belasom tábore bol počas mládežníckych rokov takmer celý čas s výnimkou krátkych hosťovaní v Žiline a menších bratislavských kluboch.
 • Prepracoval sa do prvého mužstva Slovana, s ktorým trénoval, no primárne hrával za belasú juniorku v tretej lige. V najvyššej súťaži si vtedy v Slovane pripísal len 5 minút, keď nastúpil ako striedajúci hráč 5. augusta 2018 v Michalovciach (2:1).
 • V polovici sezóny 2018/19 zamieril na hosťovanie do druholigového FK Pohronie, v drese ktorého sa pričinil o postup medzi elitu. V žiarskom tíme robil následne prvé dôležité kroky vo Fortuna lige, v polovici ročníka 2019/20 sa presunul do Zlatých Moraviec.
 • Vo ViOn-e sa výborne uchytil, čo dokumentoval číslami v sezóne 2020/21. V 32 dueloch strelil sedem gólov a pripísal si dvanásť asistencií, najviac z celej súťaže. Na jar už pri Žitave hosťoval zo Slovana Bratislava, keďže v januári podpísal s belasými zmluvu na tri a pol roka. Vo veku 23 rokov získal prvý profesionálny kontrakt.
 • Po úspešnej sezóne sa stal členom najlepšej jedenástky fortunaligového ročníka 2020/21.
 • V sezóne po príchode do Slovana Bratislava (2021/22) odohral vo Fortuna lige 24 zápasov s bilanciou 0+5. V európskych pohároch si pripísal šesť štartov (dohromady 103 minút).
 • V aktuálnej sezóne odohral zatiaľ kompletných 5 kôl a s piatimi gólmi vedie poradie kanonierov. V pohárovej Európe ešte šancu nedostal.
 • Vo Fortuna lige celkovo odohral zatiaľ 87 zápasov, strelil v nich 13 gólov, pripísal si aj 20 asistencií, 7 žltých a jednu červenú kartu.
 • Hoci nereprezentoval Slovensko na mládežníckej úrovni, dostal sa do širšieho kádra seniorského národného tímu.
 • Jeho obľúbený zahraničný klub je FC Liverpool, z hráčov si jeho sympatie získal najmä dnes už tréner a niekdajšia ikona „The Reds“ Steven Gerrard.
 • Riadi sa životným mottom: „Kde je málo úsmevu, tam je málo úspechu.“