Kanonáda po pomalšom rozbehu

Futbalisti Slovana Bratislava zvíťazili v Poprade na trávniku Liptovského Mikuláša 5:1 a upevnili si postavenie na čele tabuľky, Tatran zostal desiaty.

Zápas pod Tatrami akoby symbolizoval celosezónne predstavenie belasých. Úradujúci majster po pomalšom rozbehu napokon s prehľadom potvrdil rolu favorita. Tak je to aj v tomto ročníku, keďže Slovan na úvod sezóny prehral v Podbrezovej, no odvtedy ťahá šnúru štyroch víťazstiev. Zverenci trénera Vladimíra Weissa st. sa síce proti Liptovskému Mikulášu ujali vedenia gólom Alexandra Čavriča, no následne poľavili. Podmočené ihrisko po prietrži mračien krátko pred zápasom až do prestávky patrilo exnováčikovi, ktorý po rohovom kope zásluhou Mihajila Popoviča vyrovnal a to mohol pridať ešte ďalšie góly.

Tréner belasých cez prestávku hráčom dohovorili a tí nastúpili ako vymenení. Nielenže pridali ďalšie štyri góly (Ivan Šaponjič, Juraj Kucka a dvakrát David Hrnčár), ale mali aj ďalšie šance na to, aby skórovali. Napokon teda dosiahli dobrý výsledok 5:1, ktorý mužstvu poslúžil aj ako vhodná príprava na úvodný duel play-off o skupinovú fázu Konferenčnej ligy na trávniku HŠK Zrinjski Mostar. Rozhodne však nesklamali ani domáci, skóre tak trochu skresľuje ich veľmi dobrý výkon v prvom polčase. Výstižne zhodnotil zápas tréner belasých Vladimír Weiss st. „Dosiahli sme vysoké víťazstvo, ale odohrali sme zlý prvý polčas. Musel som cez prestávku zvýšiť hlas a povedať hráčom, že takto sa nedá hrať v útoku. Chyby sme robili aj v defenzíve. Súper sa snažil hrať na nás nátlakovo. My sme nevedeli z toho rozumne vyjsť, mali sme slabý pohyb vpredu. V druhom polčase sme mali už lepšie nábehy za obranu. Hrali sme rýchlejšie a kvalitnejšie. S pribúdajúcim časom sme vystriedali a na ihrisko prišli skúsení hráči ako Kucka, Green alebo Zmrhal. Tí priniesli upokojenie a tiež kvalitu do koncovky. Hrnčár dal dva góly, pretože behá, má dobrý pohyb a chce. Dosiahli sme dobrý výsledok, hoci v poriadku bol z našej strany len druhý polčas,“ povedal kouč Slovana Bratislava a následne zložil kompliment aj Liptovskému Mikulášu: „Súper sa na nás dobre pripravil. Vyhrali sme rozdielom triedy, ale nie vždy to tak vyzeralo. Liptovský Mikuláš má na čom stavať. Tréner Jozef Kostelník zmenil hru mužstva, aj keď Tatran hral dobre takisto v predošlom ročníku pod Marekom Petrušom. Nášmu súperovi budem držať palce. V minulej sezóne som povedal, že nevypadne a to sa potvrdilo. Toto mužstvo nebude hrať znova dolu. Má kvalitu a dobrého trénera, ktorého dlhšie roky sledujem. Poznal som ho aj ako výborného hráča.“

Vladimír Weiss st. urobil v porovnaní so štvrtkovým odvetným duelom 3. predkola Európskej ligy s Olympiakosom Pireus desať zmien v základnej zostave. Od začiatku nastúpil v oboch dueloch minulého týždňa len Myenty Abena. Kapitánsku pásku mal Jurij Medveděv. „Nebol to pre nás ľahký zápas a to aj preto, že sme v prvom polčase nehrali to, čo sme chceli. Strácali sme lopty a vpredu sme toho málo vymysleli. Povedali sme si, čo chceme zmeniť, po prestávke sme dali rýchle dva góly a to nám dopomohlo napokon k jednoznačnému víťazstvu. Uvedomujeme si, že takéto zápasy musíme zvládať,“ povedal pravý bek belasých Jurij Medveděv.

STRATENÍ PO ZMENE STRÁN

Ak by sa druhý polčas odvíjal tak ako ten prvý, Liptovský Mikuláš by mohol dokráčať aj k víťazstvu. „Do prestávky sme hrali naozaj výborne. Dostali sme síce lacný gól, ale podarilo sa nám vyrovnať a mali sme aj ďalšie tri dobré príležitosti. Žiaľ, tie sme nevyužili a po zmene strán sme už boli akoby iné mužstvo. Chýbala nám agresivita aj nasadenie. Súper trošku zmenil taktiku a my sme sa v tom stratili,“ uviedol 29-ročný Mihajilo Popovič, ktorý po rohu zaznamenal jediný gól Liptovského Mikuláša v zápase. Tatran stále čaká na prvé víťazstvo v ročníku (0-3-2).