Pod Čebraťom majú odhodlanie zvládnuť prvú európsku prekážku

Pod Čebraťom majú odhodlanie zvládnuť prvú európsku prekážku

​Futbalistov MFK Ružomberok čaká v úvode novej sezóny vystúpenie na dvoch frontoch. Vo štvrtok nastúpia na úvodný zápas prvého predkola Európskej konferenčnej ligy proti litovskému Žalgirisu Kaunas (so začiatkom o 18.30 hod) a potom ich čakajú súboje vo Fortuna lige.

"Naše očakávania sú veľmi veľké. V celom klube i v kabíne sa tešíme na medzinárodné konfrontácie. Chceme urobiť všetko preto, aby sme čo najlepšie reprezentovali Ružomberok i Slovensko, aby chalani už z tohto stretnutia získali čo najviac skúseností a aby úspešne prešli cez úvodné kolo,“ rozhovoril sa tréner Peter Struhár pred duelom so Žalgirisom. "Kaunas má v tíme hráčov viacerých národností. Predovšetkým, čo sa týka ofenzívnej fázy, sú to zaujímavé typy futbalistov. V útoku ide o Brazílčana, v stredovej osy Srba, tiež sú tam chlapci z Nigérie. Čaká nás ťažký súper. Keď sme ho analyzovali, snažili sme sa ísť až do hĺbky, aby sme boli na všetko nachystaní. Ide o technicky veľmi slušne pripravené mužstvo, taktiež dostatočne rozohrané. V Litve je súťaž rozbehnutá a Žalgiris posledných šesť zápasov neprehral.“      

Čo sa týka hráčskeho kádra, Ruža zajtra, až na „starých“ maródov (Marek Zsigmund, Samuel Šefčík, Martin Boďa) bude kompletná. „Chalani sa doliečili, a tak sme v plnej zbroji. Dnes nám ešte vedenie oznámilo dobrú správu, že aj Filip Lichý bude k dispozícii, keďže bol doplnený ma súpisku,“ informoval Struhár.      

V posledných dvoch prípravných stretnutiach MFK prehral - s účastníkom druhej nemeckej ligy Fortunou Düsseldorf (1:3) a s poľským druholigistom GKS Katovice (0:2). „Áno, tieto zápasy nám herne a výsledkovo nevyšli. Skúšali sme však rôzne varianty. Zápasy nám dali spätnú väzbu a nedostatky sme sa snažili odstrániť. Určité veci sme si prebrali, čo nám môže iba pomôcť,“ uviedol Struhár.      

Najskúsenejší muž ružomberskej kabíny a kapitán mužstva Ján Maslo, zažil pod Čebraťom aj súťažný ročník 2017/2018, keď sa mužstvo prebojovalo do 3. kola Európskej ligy. „Tešíme sa, že už je to tu. Za celé mužstvom môžem vyhlásiť, že urobíme maximum preto, aby sme postúpili. Ide o dosť skúsené mužstvo so zaujímavými legionármi, ktorí prinášajú na ihrisko kvalitu. Na súpera by malo platiť to, čo nás zdobilo minulú sezónu. Teda behavý, súbojový futbal, založený na dobrej organizácii. Pekné by bolo napodobniť tú cestu spred piatich rokov,“ podotkol 36–ročný stopér Liptákov.      

Reč bola aj o príprave Ružomberka na sezónu 2022/2023. „Snažili sme sa leto ukrojiť čo najlepšie. Možno sme mali lepšie zvládnuť posledné zápasové próby,“ vravel ďalej Struhár. K hráčskym materiálom je šéf realizačného tímu spokojný: „Želal som si, aby sa veľmi dobrá partia z minulej sezóny čo najdlhšie udržala. To sa vedeniu klubu podarilo.“      

Logicky vyvstala i otázka, aký cieľ má Ružomberok v novej sezóne. „Začiatok bude veľmi nabitý, záťaž medzi chlapcami musíme rozdeliť tak, aby nedochádzalo k zraneniam. Stanovili sme si viac cieľov. Prvým je úspešne zvládnuť úvodný zápas so Žalgirisom. Vo Fortuna lige chceme byť do 5. miesta po prvej polovici. Všetci si už na nás budú dávať väčší pozor,“ dodal Struhár.      

Novými tvárami v tíme sú obranca Matúš Malý z Dunajskej Stredy, stredopoliari Adam Morong zo Serede, Adam Tučný z Trenčína a útočník Marko Kelemen z Petržalky. Na ročné hosťovanie do MFK prišiel Filip Lichý zo Slovana Bratislava.      

Káder MFK Ružomberok: Dominik Ťapaj, Tomáš Frühwald, Ivan Krajčírik – Alexander Mojžiš, Ján Maslo, Mário Mrva, Matej Madleňák, Lukáš Fabiš, Matúš Krištof, Alexander Selecký, Jakub Luka, Matúš Malý, Oliver Luterán, Filip Lichý, Jakub Rakyta, Kristof Domonkos, Samuel Šefčík, Matej Kochan, Adrián Macejko, Adam Tučný, Gabriel Halabrín, Michal Opatera, Viktor Úradník, Adam Moron