Dukla B. Bystrica začala letnú prípravu, Varga: "Chceme sa zachrániť"

Dukla B. Bystrica začala letnú prípravu, Varga: "Chceme sa zachrániť"

Nováčik futbalovej Fortuna ligy MFK Dukla Banská Bystrica začal v stredu na armádnom štadióne SNP na Štiavničkách letnú prípravu na sezónu 2022/2023.

Po siedmich rokoch bude účinkovať v najvyššej slovenskej súťaži, do ktorej sa prebojoval z druhého miesta 2. lige. Na úvodnom zraze sa trénerovi Stanislavovi Vargovi a jeho asistentovi Štefanovi Rusnákovi hlásilo 18 hráčov a dvaja brankári. Pre zranenia chýbali štyria futbalisti z kompletného vlaňajšieho druholigového kádra.

„Sme radi, že sa už rozbehla športová časť, lebo tej administratívnej agendy máme ľudovo povedané plné krky. Splnili sme však všetky podmienky licenčného konania, vrátane založenia akciovej spoločnosti. Príchody a odchody hráčov budeme riešiť za pochodu. V prvom rade sa chceme rozprávať s hráčmi, ktorým končí zmluva. Máme dve skupiny, v prvej sú tí, ktorým končí zmluva 15. júna a v druhej 30. júna. Postupnými krokmi budeme vstupovať do mužstva, či odchodmi alebo príchodmi. Gro tímu vytvoria hráči, ktorí si vybojovali postup. Chceme ešte osviežiť ducha kabíny rozumnými príchodmi. A to tak, aby prispeli i k hernej kvalite mužstva. Na transferovom poli plánujeme postupovať rozumne. Nateraz už máme rozpracovaných dvoch až troch nových hráčov. Posty nateraz špecifikovať nechceme,“ uviedol na brífingu pred prvým tréningom letnej sezóny 2022/2023 športový riaditeľ banskobystrickej Dukly Jozef Mores.      

Káder nováčika súťaže spod Urpína by malo celkovo tvoriť 21 hráčov a traja brankári. Vedenie klubu pracuje aj na farme, čiže B – tíme. Rozpočet navyšovať nebude, zostane na úrovni druhej ligy. Plánom je etablovať banskobystrickú Duklu v prvej lige z dlhodobého hľadiska. „Čo sa týka tréningov na Štiavničkách, musíme počkať na skončenie mládežníckej olympiády EYOF 2022. Nateraz absolvujeme iba jednu predzápasovú tréningovú jednotku pred každým domácim duelom na hlavnom štadióne SNP. Inak sa presúvame do mestskej časti Kremnička, kde využijeme ihriská tohto areálu,“ dodal Mores.      

Dukla počíta aj v nasledujúcej sezóne so službami kapitána a vyhláseného najlepšieho hráča 2. ligy uplynulej sezóny Róberta Polievku. Ide o odchovanca klubu, ktorý chce v Banskej Bystrice pôsobiť viac než jeden rok. „Mám motiváciu, každý ju má. Chceme sa v najvyššej súťaži ukázať a dokázať niečo. Nadviazať na to, čo sme dosahovali počas troch rokoch v druhej lige. Nečaká nás nič ľahké, ale tešíme sa. Je to obrovská výzva pre nás ukázať sa fanúšikom a dokázať im, že do najvyššej súťaže právom patríme. V tomto mužstve je obrovská kvalita. Ak sa k nám ešte pridajú ďalší noví hráči a všetko si sadne v kabíne, tak problém nebude. Prioritou je záchrana, ale mužstvo má vyššiu kvalitu, aby sme sa rozprávali iba o záchrane. Musíme spraviť všetko pre to, aby sme držali krok aj s najlepšími mužstvami prvej ligy, nielen s tými, ktoré napríklad postúpili s nami,“ prezradil stredopoliar Dukly Polievka.      

V útoku sa Banskobystričania plánujú opierať o futbalistu z Argentíny so slovenským občianstvom Davida Depetrisa, ktorý na stredajšom brífingu netajil smelé ambície: „Keď som sem prišiel, tak som si povedal, že chcem postúpiť a hrať prvú ligu, aby to aj moje deti videli. Všetci v klube a tíme mi pomohli, aj ja som tiež im pomohol, takže vládne spokojnosť z mojej strany. Máme tu chalanov, ktorí majú skúsenosti a vedia čo je prvá liga. A sú tu aj tí, ktorí to okúsia prvýkrát. Je to výzva pre všetkých, tešíme sa z toho. Potrebujeme viac pracovať na detailoch. Ak sa v najvyššej súťaži tím dostane do brejku, tak väčšinou ho premení. V druhej lige tomu až tak nie je. Uvedomujeme si, že sa už nebudeme dostávať do toľkých šancí ako v druhej lige, takže musíme byť efektívnejší. Verím, že to doladíme tak, aby nám to vo Fortuna lige fungovalo.“      

Už štvrtý rok je pri mužstve Banskej Bystrice tréner Stanislav Varga. Postup do Fortuna ligy mu dvakrát tesne unikol, až na tretí raz sa to podarilo, keď jeho tím nemusel ísť do náročných barážových bojov a napokon administratívne postúpil do najvyššej slovenskej súťaže z druhého miesta 2. ligy. Skúsený 49 ročný kormidelník v stredu na tlačovom brífingu povedal: „Ideme medzi slovenskú futbalovú elitu, všetci sa z toho tešíme a veríme, že v nej budeme nielen jednu sezónu. Uvidíme, na čo tento káder má, ale verím, že sa zlepšíme. Už počas uplynulých troch rokov sme v druhej lige predvádzali celkom dobrý futbal. A hoci sme súťaž nevyhrali, chlapci si zaslúžia byť vo Fortuna lige. Je to už vyšší level, hrali sme v pohári proti bratislavskému Slovanu i Dunajskej Strede, takže vynasnažíme sa ešte mužstvo doplniť, no určite neplánujeme väčšiu obmenu kádra.“