​Pomôcť ako brankár, pomôcť ako človek

​Pomôcť ako brankár, pomôcť ako človek

S novou posilou FK Pohronie Patrikom Le Giangom nielen o tom, aké je to vrátiť sa do našej futbalovej ligy.

Na predposlednú priečku im chýba päť bodov, a tak vedenie posledného tímu tabuľky FK Pohronie robí všetko pre záchranu klubu medzi elitou. Žiarčania sa okrem iného posilnili aj na brankárskom poste. Do ich tímu prichádza hráč so značnými skúsenosťami z českej ligy. Patrik Le Giang (29) však neprikývol na ponuku vrátiť sa na Slovensko len preto, aby pomohol tímu zachrániť sa. Jeho životný príbeh je totiž spojený aj s tým, že sa snaží pomáhať iným a to prostredníctvom rôznych charitatívnych projektov. „Veľmi mi imponovalo, keď ma ľudia z Pohronia oslovili s tým, že nevnímajú len môj športový, ale aj ľudský príbeh,“ povedal okrem iného v rozhovore pre našu ligu brankár, ktorého médiá radi označujú prívlastkom „nevšedný“. Syn vietnamského otca a slovenskej mamy je totiž okrem vzťahu k charite známy aj tým, že nesleduje televíziu a voľný čas radšej venuje filozofickým knihám či vzdelávaniu sa.

Na slovenské trávniky sa vraciate po necelých šiestich rokoch. Ako si to užívate? 

Som tu stále iba krátke obdobie. Keď som sa presúval z Prahy s plným autom vecí, myslel som na to, že ma čaká nová výzva. Vraciam sa po dlhej dobe, všetko sa zbehlo naozaj veľmi rýchlo. Presne tieto veci sú pekné na živote a takisto na futbale. Užívam si to a teším sa, že som doma. Takisto sa teším na stretnutia so známymi, ktorých som dlho nevidel, keďže počas pôsobenia v Česku som stihol prísť domov väčšinou len dvakrát za rok.

Patrik v drese FK Pohronie (foto: FK Pohronie) 

Pôsobenie v Pohroní ste nazvali novou výzvou. Pri pohľade na tabuľku vám neprišlo na um, že to môže byť aj samovražedná misia? 

Na označenie samovražedná misia nie je žiadny dôvod, veď nič nie je stratené. Každý tím odohrá ešte trinásť zápasov. V nadstavbe budeme bojovať s priamymi súpermi o záchranu. Opakujem, beriem to ako výzvu. Kto ma sleduje a pozná, veľmi dobre vie, že mám výzvy rád. A to v živote aj v kariére. Veľmi ma nadchla vízia Pohronia, zmenilo sa vedenie klubu, tréneri a takisto množstvo hráčov. Viem, že som sem neprišiel len ako brankár. Očakáva sa, že vzhľadom na svoje skúsenosti budem osobnosť tímu a líder, ktorý bude zastávať dôležitú úlohu aj v kabíne. 

Aký pocit máte z toho, ako si to v šatni postupne „sadá“? 

Viacerí sme tu ešte len veľmi krátko. Vyžaduje si to nejaký čas, kým si všetko sadne, no z chlapcov cítiť, že si uvedomujú, čo je našim spoločným cieľom. Ja som sem prišiel takisto s jasnou víziou. Spravím a odovzdám maximum pre to, aby som pomohol tímu a klubu splniť ten cieľ a pevne verím, že sa budeme všetci spoločne po sezóne usmievať.

Nový tréner Martin Bittengl pôsobil naposledy v Kanade. Nenúti vás chytať s vyrážačkou? 

(Smiech) To nie… Tréner je mi po krátkom čase našej spolupráce veľmi sympatický. Páči sa mi, že ako mladý kouč je nesmierne ambiciózny. Svojim nasadením a profesionalizmom mi pripomína Adriána Guľu. Cítiť, že tento angažmán berie ako veľkú výzvu. Verím, že spoločne budeme všetci úspešní a že dosiahneme stanovené ciele. 

V Česku ste zanechali solídnu stopu. Cítite, že sa do našej ligy vracia skúsenejší Patrik Le Giang? 

Jednoznačne. Keď som odchádzal, mal som odchytaných sedem fortunaligových zápasov za MŠK Žilina. V Česku som začínal od nuly a musel som si vybudovať meno. V najvyššej súťaži som zbieral prvé štarty v Karvinej a dres Bohemiansu som si už neobliekal ako neznáma tvár. Na Slovensko sa vraciam s tým, že už mám niečo za sebou. Samozrejme, vždy sa pozerám dopredu, pretože stále je priestor na zlepšovanie sa a učenie sa nových vecí. 

Hrať budete neďaleko Fiľakova, odkiaľ pochádzate. Máte ešte väzby k tomuto mestečku? 

Väzby áno, ale rodinné už nie. Rodičia ani brat vo Fiľakove nežijú, no som stále v kontakte s mojou základnou školou, s ktorou spolupracujem v rámci nadačného fondu. Pred covidovou dobou sme tam spoluorganizovali futbalový turnaj a motivačno-vzdelávaciu besedu pre detičky nielen zo školy, ale z celého Fiľakova. Stala sa z toho každoročná tradícia. 

Do Pohronia prichádzate nielen ako brankár, ale aj človek so zaujímavým životným príbehom, ktorý sa snaží pomáhať tým, čo to potrebujú. Chcete sa týmto spôsobom prezentovať aj vo Fortuna lige? 

Veľmi mi imponovalo, keď ma ľudia z Pohronia oslovili s tým, že nevnímajú len môj športový, ale aj ľudský príbeh. Samozrejme, stále chcem pokračovať na svojej ceste, aby som tu niečo po sebe mohol zanechať. Uvidíme po určitom čase, čo sa mi podarí. Uvedomujem si svoju zodpovednosť nielen na futbalových ihriskách, ale aj voči širokej verejnosti. Viem, že mám nejaký dosah, a chcem ho využiť v prospech spoločnosti. 

Na akých projektoch momentálne pracujete? 

Som veľmi rád, že sme vyzbierali cieľovú sumu pre malú Martinku, ktorá vďaka tomu môže ísť do Mexika na operačný zákrok pozostávajúci z aplikácie kmeňových buniek. Z toho mám obrovskú radosť. V období vianočných sviatkov som mal tú česť ju spoznať, je to úžasné dievčatko s neuveriteľnou životnou energiou a ja som veľmi šťastný, že sa ľudia zapojili do dražby môjho dresu. Vyzbierala sa suma 5-tisíc eur. V blízkej budúcnosti nás čakajú ďalšie projekty. Okrem predaja náramkov s heslom STEP BY STEP začneme v spolupráci so známou lokálnou značkou vyrábať aj ponožky, z ktorých výťažok pôjde takisto na dobročinné účely. 

Nie je to tak dávno, čo ste dostali prestížnu cenu Merit Award, ktorú udeľuje Medzinárodná federácia futbalových profesionálov a to za prínos vašej nadácie STEP BY STEP. Cítite, že s pribúdajúcimi oceneniami sa vám darí pomáhať stále ľahšie? 

Táto cena, ktorú udeľujú za hráčsky prínos a vplyv, nám dodala ďalší vietor do plachiet. Jeden reportér z Českej televízie mi pri nakrúcaní reportáži o zisku tohto ocenenia povedal, že ma sleduje už roky, ale vôbec netušil, že sa venujem týmto projektom. Nesmierne ma to potešilo, pretože to nerobíme pre priazeň médií, ale preto, aby sme pomáhali tým, čo to potrebujú. Toto ocenenie bolo svetového razenia a bolo mi jasné, že ho pred médiami už neskryjem. Je to pre mňa záväzok a verím, že s takýmto dosahom budeme môcť pomáhať ešte väčšiemu množstvu ľudí. 

Futbalové kluby a hráči často pomáhajú pri určitých výročiach či na Vianoce a pod. Chcete motivovať ku kontinuálnej pomoci? 

Presne tak. Ja vždy hovorím, že pokiaľ chce človek zmeniť svet, musí začať so zmenou človeka, ktorého každé ráno vidí v zrkadle. Je na každom z nás, či sa pripojí k pomoci. Snažím sa inšpirovať ľudí svojimi činmi. V klube mi povedali, že z môjho príchodu do Pohronia sa teší aj pán primátor, pretože so mnou počíta aj pri charitatívnych a nadačných projektoch. Teší ma, že spolupracuje s detským mobilným hospicom Svetielko nádeje, ktorý sa stará o onkologických pacientov a pre ktorý som robil vôbec svoju prvú zbierku niekoľko rokov dozadu. 

Kedysi vám futbal otvoril dvere k tomu, aby ste mohli pomáhať ľuďom. Dnes vám tak trochu aj vaša pomoc otvára futbalové dvere, čoho dôkaz je váš príchod do FK Pohronie. Čo na to hovoríte? 

Áno, prišiel som sem hrať primárne futbal, no takisto ako osoba s určitým presahom. Pre mňa to boli vždy spojené nádoby. Odmalička som nasledoval svoje vzory a idoly, ktoré ma inšpirovali v týchto veciach, a preto som sa pustil do charitatívnych a nadačných projektov. Život futbalistu nevnímam len v intenciách samotnej hry. Hráči by mali využívať svoj vplyv na to, aby pomáhali zlepšiť veci a svet okolo nás. Mám šťastie, že môžem robiť to, čo milujem, no zároveň cítim zodpovednosť. Nie je veľa ľudí, ktorých živí to, o čom snívali ako deti. Ja som sníval o tom, že sa budem živiť práve futbalom. Osud mi to doprial a o to viac chcem pomáhať iným v plnení ich snov. 

Kto boli teda vaše vzory a idoly? 

Môj najväčší vzor je od mojich dvanástich rokov Cristiano Ronaldo, ale inšpirujú ma aj LeBron James, Lewis Hamilton či Michael Jordan. Je o mne známe, že som vášnivý čitateľ a vzory mám aj v týchto oblastiach. Zaujímaví sú pre mňa autori, ktorí sa zameriavajú na osobný rozvoj človeka. Napríklad Robin Sharma, Tony Robbins či Jay Shetty. Takýchto ľudí sa snažím nasledovať. 

Sme stále na začiatku roka 2022. Čo najmä si želáte do nasledujúcich mesiacov? 

Prajem si, aby som bol zdravý. Znie to síce ako klišé, no práve to je najdôležitejšie. Zvlášť v dnešnej covidovej dobe. Keď ste zdravý, môžete vytvárať hodnoty. Želám si, aby vo mne zostal zápal pre všetky veci, ktoré sme spomenuli v tomto rozhovore.

ČO JE TO NADÁCIA STEP BY STEP FOUNDATION 

Patrik Le Giang sa zhruba pred 5 rokmi podieľal na založení občianskeho združenia Step by Step, ktoré rôznym spôsobom pomáha ľuďom. V nadácii sa okrem charity sústredí so svojimi partnermi na vzdelávanie, organizáciu školení, workshopov či motivačných besied. Cieľom je inšpirovať ľudí a mladšiu generáciu, vychovávať nových lídrov a pomáhať tým, ktorí to potrebujú.

PATRIK LE GIANG – FAKTY 

  • Narodil sa 8. septembra 1992 v Lučenci, je brankár FK Pohronie. Je syn vietnamského otca a slovenskej mamy. 
  • Vyrastal vo Fiľakove, kde aj začal s futbalom. V klube z juhu Slovenska prežil žiacke roky, dorastenecké kategórie už absolvoval ako hráč MŠK Žilina. 
  • V MŠK Žilina debutoval vo Fortuna lige, za prvý tím „šošonov“ odohral v sezónach 2012/13 a 2013/14 sedem zápasov, ešte predtým hosťoval vo vtedy druholigových Michalovciach. 
  • V septembri 2016 zamieril do Česka, kde postupne hrával za Vlašim, Karvinú, Prostějov a v lete 2019 sa upísal pražským Bohemians, kde bol až do začiatku roka 2022. V drese „klokanov“ absolvoval 50 prvoligových zápasov a 18-krát si v nich udržal čisté konto. Ešte predtým si pripísal 17 prvoligových štartov v Karvinej, v drese ktorej sa mu podarilo neinkasovať v 5 dueloch. 
  • V januári 2022 sa stal hráčom FK Pohronie. 
  • Slovensko reprezentoval vo všetkých mládežníckych kategóriách až po národný tím do 21 rokov, za ktorý si pripísal 15 štartov. 
  • Futbal na profesionálnej úrovni hrával aj jeho starší brat Emil, ktorý nastupoval ako útočník. 
  • Jeho obľúbený zahraničný hráč je Cristiano Ronaldo a to aj vďaka mimofutbalovému presahu. Spomedzi brankárov obľubuje Švajčiara Yanna Sommera, ktorý od roku 2014 pôsobí v Borussii Mönchengladbach. Jeho obľúbená súťaž je práve nemecká bundesliga a najviac sa mu páči mužstvo Borussie Dortmund. 
  • Je spoluzakladateľ nadačného fondu Step by Step Foundation, ktorý rôznymi spôsobmi pomáha ľuďom. Vďaka aktivitám v tomto združení získal prestížnu cenu Merit Award za hráčsky prínos a vplyv, ktorú udeľuje známa Medzinárodná federácia futbalových profesionálov (FIFPro). 
  • Riadi sa podľa životného motta: „Krôčik po krôčiku človek dokáže všetko, čo si zaumieni,“ a takisto mu je blízke heslo: „Pokiaľ chceš zmeniť svet, začni samým sebou.“