Fortunaligová jeseň 2021/22 rečou čísel

Prinášame zaujímavé čísla z fortunaligovej jesene 2021/22.

Najgólovejšie bolo 8. kolo

Na jeseň padlo v 114 zápasoch 301 gólov, čo je priemer 2,64 gólu na zápas. Najgólovejšie bolo 8. kolo, v ktorom padlo 24 gólov. V tomto kole boli dva 6-gólové zápasy. Liptovský Mikuláš doma zdolal Pohronie 5:1 a v zápase Trenčína so Senicou sa zrodila remíza 3:3. Najviac gólov, až 43, nasúkal svojim súperom jesenný majster ŠK Slovan, najmenej gólov nastrieľalo Pohronie, len 16. Najmenej gólov inkasoval trnavský Spartak, len 11, a to sa do štatistík ráta aj skontumované derby v prospech Slovana v pomere 0:3. Na jeseň máme dvoch kráľov strelcov. Aj Ezekiel Henty zo Slovana Bratislava, aj Jakub Kadák z Trenčína nastrieľali na deväť gólov. Zaujímavosťou je, že Henty nastrieľal všetky góly v len 5-tich stretnutiach. Útočník belasých je zároveň jediným futbalistom, ktorý dokázal na jeseň zaznamenať hetrik, a to v 6. kole do siete ViOnu Zlaté Moravce. Sezónu 2021/22 načal strelecky trenčiansky Adam Tučný v úvodnom kole (Trenčín – FC ViOn 4:0) a zakončil žilinský Benson Anang v 19. kole (Žilina – Slovan 1:1).

Najväčšiu minutáž spomedzi hráčov má Fabiš

Počas jesene sa na trávnikoch Fortuna ligy objavilo 297 hráčov, pričom 81 futbalistov zažilo svoj ligový debut. Najstarším hráčom, ktorý hral počas jesene, je kapitán Michaloviec Igor Žofčák, ktorý má 38 rokov. Najmladšieho hráča majú takisto Michalovce, na jeseň si svoje prvé fortunaligové minúty pripísal len 16-ročný Zoran Záhradník narodený v auguste 2005. Ani minútu nechýbali na trávnikoch obranca Ružomberka Lukáš Fabiš a brankári DAC Martin Jedlička, Ružomberka Ivan Krajčírik, Senice Henrich Ravas a aj Spartaka Dominik Takáč, ktorý má však na konte o 90 minút menej (pre kontumáciu v derby).

Návštevnosť opäť poznačená pondémiou

15 fortunaligových kôl sa hralo za prítomnosti fanúšikov na štadiónoch, vždy však bol maximálny počet prítomných fanúšikov regulovaný aktuálnym Covid automatom. V posledných štyroch kolách sa hralo pred prázdnymi tribúnami. Tento fakt výrazne ovplyvnil čísla návštevnosti. Škoda, že do celkových štatistík nemôžeme rátať návštevnosť na prerušenom a následne skontumovanom derby Spartak – Slovan, ktorý sledovalo takmer 10.000 divákov. Na 113 zápasov prišlo dokopy 113.061 fanúšikov, čo je priemer 1001 ľudí na jeden zápas. Najvyššia návšteva sa zrodila v 7. kole v zápase DAC 1904 – Slovan. Na tento zápas prišlo 7144 fanúšikov. Spomedzi mužstiev najviac fanúšikov prišlo do MOL Arény na zápasy DAC, a to 36.527, čo je priemer 4.566 fanúšikov na zápas.

Prehľad zaujímavostí:

Prinášame niekoľko zaujímavých dát z fortunaligovej jesene v stručnom prehľade.

Tímy:

• Najviac strelených gólov: ŠK Slovan (43 gólov)
  • Najviac inkasovaných gólov: Pohronie a L. Mikuláš (obaja 39)
  • Najmenej inkasovaných gólov: Spartak Trnava (11)
  • Najmenej strelených gólov: Pohronie (16)
  • Najviac striel / na bránu: MŠK Žilina (317/120)
  • Najviac prihrávok: MŠK Žilina (11149)
  • Najviac faulov: Senica (296)
  • Najmenej faulov: ŠK Slovan (214)
  • Najviac žltých kariet: Sereď (46)
  • Najmenej žltých kariet: Slovan (21)
  • Najviac červených kariet: Senica (4)
  • Najmenej červených kariet: DAC 1904, Ružomberok, ViOn (žiadna)

• Najčastejšie v ofsajde: Elvis Mashike (Senica) – 18 ofsajdov
  • Najviac striel: Vahan Bichakhchyan (Žilina) – 55 (z toho 23 na bránu)

Brankári:

• Najviac núl: Dominik Takáč (Spartak Trnava) – 13
  • Najdlhšia séria bez inkasovaného gólu: Dominik Takáč (Spartak Trnava) – 483 min
  • Najviac minút: Ivan Krajčírik, Henrich Ravas a Martin Jedlička (všetci po 1710 min)
  • Najviac zákrokov: Henrich Ravas (Senica) – 89 zákrokov