Víťazná stovka

Víťazná stovka

Ako zametie nová metla v MOL aréne? To bola jedna zo základných otázok pred zápasmi 15. fortunaligového kola.

Futbalisti Dunajskej Stredy boli napokon úspešní. Po tom, čo mužstvo opustil hlavný tréner Antal Németh, dokázali pod novým portugalským kormidelníkom Joaom Janeirom vyhrať. V 100. zápase na svojom novom štadióne zareagovali na prehry z Popradu s Liptovským Mikulášom (0:1) a doma so Sereďou (3:1) tesným víťazstvom (1:0) nad Senicou. Nie, triumf žlto-modrých sa nerodil ľahko. Hostia veľmi dobre bránili a vyrážali do nebezpečných brejkov. Záhoráci dokonca trikrát rozvlnili sieť za brankárom Jedličkom, no zakaždým zakončili z ofsajdu, a tak gól neplatil. Striedajúci Indonézan Egy Maulana Vikri trafil žrď. O osude stretnutia rozhodla jedna taktická chyba Seničanov, ktorú svojim prvým gólom v ligovom zápase v drese DAC potrestal čerstvo uzdravený 20-ročný nemecký stredopoliar Brahim Moumou. „Máme za sebou dobrý zápas a najmä, zaznamenali sme dôležitý triumf, ktorý nám určite dodá sebadôveru. Víťazstvo sme si museli vydrieť. Mňa osobne veľmi teší, že som k nemu dopomohol gólom, svojím prvým v lige,“ uviedol šikovný krídelník, ktorý na Žitný ostrov prišiel z mníchovského 1860. Následne ocenil prínos nového trénera. „Je to dobrý kouč a ja cítim, že sa od neho môžeme naozaj veľmi veľa naučiť. Dúfam, že spolu dokráčame aspoň k umiestneniu v prvej trojke.“ 

Nový tréner DAC 1904 Joao Janeiro (foto: DAC 1904)

Štyridsaťročný portugalský tréner Joao Janeiro si teda v Dunajskej Strede pripísal víťaznú premiéru. „Máme za sebou ťažký zápas. Nemal som veľa času na spoznanie mužstva. Obzvlášť preto, že na reprezentačných zrazoch sme mali jedenásť futbalistov, ktorí prišli len pár dní pred duelom so Senicou. Navyše, hrali sme proti dobre organizovanému a kompaktnému súperovi, ktorý výborne bránil. V niektorých fázach zápasu sme ukázali bojovnosť a tímovosť, ktorú od mužstva čakám. Najdôležitejšie je, že sme vyhrali. Bolo veľmi dôležité získať tri body,“ povedal po stretnutí Joao Janeiro, ktorý dal priestor viacerým hráčom, čo pod Antalom Némethom nenastupovali v základnej zostave. Napríklad, Veselovský hral vôbec prvýkrát od začiatku, šancu dostali aj Verlinden a Vera. 

Bol to dôsledok viacerých faktorov. Jednak, Portugalčan chcel do hry úradujúceho vicemajstra priniesť niečo nové a tiež musel umne manažovať so silami reprezentantov, keďže viacerí prišli unavení zo zrazov národných tímov. „Nerozhodujem o tom, kto nastúpi. Tú moc majú v rukách hráči. Všetko vedia ovplyvniť svojimi výkonmi na tréningoch. Ja už potom len napíšem mená na papier,“ doložil Joao Janeiro. Po zápase sa usmieval aj kapitán tímu a stopér Dominik Kružliak. „Víťazstvo sme vydreli a to je pre nás momentálne to najdôležitejšie. Hra nebola optimálna a vieme, že máme čo zlepšovať. Výsledok ma teší a verím, že s ním sa dostaví aj sebavedomie, ktoré potrebujeme,“ poznamenal Dominik Kružliak.   

ODKLONENÁ ŠŤASTENA 

Seničania chceli v MOL aréne uspieť a do zápasu vstúpili aj so správnym taktickým plánom. Súpera poriadne potrápili, no napriek tomu nevyhrali ani vo ôsmom ligovom zápase za sebou (0-2-6). „Žiaľ, naše tri góly neplatili pre ofsajd a potom sme spravili jednu blbosť, pre ktorú sme prehrali. Akosi nám chýba kúsok šťastia, ktoré nám prialo v úvode ročníka. Chlapcom však nemám čo vyčítať, bojovali sme od začiatku do konca. Verím, že to už nabudúce prelomíme, len musíme aj naďalej takto svedomito pracovať. Myslím si, že ak by sme skórovali ako prví, neprehrali by sme,“ povedal stopér hostí Petr Pavlík.