Kat Dunajskostredčanov sníva o zápase na novom štadióne

Kat Dunajskostredčanov sníva o zápase na novom štadióne

S univerzálom ŠKF Sereď Adamom Morongom nielen o poslednom vydarenom dueli na Žitnom ostrove.

Po poslednom fortunaligovom kole patrilo jeho meno k najskloňovanejším. Adam Morong (28) mal totiž leví podiel na tom, že Sereď šokujúco zvíťazila v Dunajskej Strede (3:1). Jediný odchovanec klubu v kádri z „mesta horaliek“ dvoma gólmi otočil vývoj zápasu na Žitnom ostrove. Nie nadarmo zaznieva dnes v médiách v súvislosti s jeho osobou prezývka Kat Dunajskostredčanov. Jediným gólom v zápase totiž zariadil aj najtesnejšie víťazstvo ŠKF v 3. kole Fortuna ligy na trnavskom štadióne nad DAC. „Proti tomuto súperovi nám to sedí,“ priznal v rozhovore pre Našu ligu Adam Morong, ktorý je pre trénera Juraja Jarábka cenný aj svojou univerzálnosťou. Nastúpiť môže na kraji obrany, stredovej formácie, ale v prípade potreby aj v útoku.   

Ako si užívate reprezentačnú prestávku po skvelom výkone, ktorý ste podali v Dunajskej Strede? 

Atmosféra je po takomto výsledku super. Máme trošku voľnejší program, ale trénovať sa musí. Tešíme sa už na ďalšie kolo. 

Čo hovoríte s odstupom času na váš výkon na pôde vicemajstra? 

Rozhodol kolektívny výkon. Hrali sme ako tím, každý bojoval aj za druhého. Naše góly pramenili z práce celého mužstva. Ukázali sme odvahu, kompaktnosť a agresivitu v osobných súbojoch. Uspeli sme absolútne zaslúžene, súpera sme nepustili do šancí. Navyše, boli sme aj efektívni. Ku koncu duelu sme mohli pridať aj ďalšie góly. 

Pri dobrom tímovom výkone vyniknú vždy aj individuality. Tentoraz ste zažiarili vy dvoma gólmi. Ako ste si to užili? 

Bolo to super! Hlavný dôvod nášho úspechu bol však tímový výkon. Teraz som dal dva góly ja, nabudúce ich môže streliť niekto iný. Spolu vyhrávame aj prehrávame. 

Bol to váš najlepší zápas v kariére? 

Doteraz som nikdy neskóroval dvakrát v jednom fortunaligovom zápase. Myslím si, že som podal dobrý výkon, ale nevyhol som sa ani chybičkám a stratám. Vždy sa dajú veci zlepšovať. Verím, že mi forma vydrží. Nech sa mne aj tímu darí čo najdlhšie. Bodaj by sme teraz natiahli peknú sériu! 

Čo bolo dôležité spraviť v tomto zápase, aby ste boli takto strelecky úspešný? 

Hral som na kraji zálohy a mal som viac ofenzívnych úloh. Som hráč, ktorý má rád loptu a stále si ju pýta. Do nohy aj za obranu. Dôležité je ísť za gólom a hrať tak, akoby žiadna lopta nebola stratená. Veď občas môže aj brankárovi vypadnúť, prípadne sa odraziť na vašu kopačku. Pri prvom góle som ju sledoval a veril som, že sa ku mne môže dostať. To sa aj stalo a potom som ju už len zasunul do bránky. Druhý gól vzišiel z nacvičenej akcie. Dopadlo to na výbornú. 

Všetky tri tohtosezónne góly ste strelili do siete Dunajskej Stredy. Čím to je, že sa z vás stal kat DAC? 

Je to úsmevné a príjemné zároveň. Proti niektorým klubom sa vám darí viac a proti niektorým menej. Podstatné je, že sme uspeli ako tím. Nabudúce to môže padnúť niekomu druhému. 

Vaše víťazstvo odštartovalo zmeny v Dunajskej Strede. Priznajte sa, mali ste aj pocit škodoradosti? 

Ale nie. Hrám za Sereď a zaujíma ma len to, aby sme my boli spokojní. Situáciu v Dunajskej Strede neriešim. Futbalový život prináša aj zmeny trénerov. Mňa teší, že sa nám proti DAC darí. 

Ste jediný Seredčan vo vašom kádri. Prežívate o to intenzívnejšie takéto víťazstvá? 

Áno. Jediná škoda, že si nemôžeme užívať víťazstvá na našom štadióne, rekonštrukčné práce sú v začiatkoch. Naši fanúšikovia musia cestovať do Trnavy a aj preto hráme pred nižšími návštevami. Aj napriek tomu som hrdý na to, že Sereď je fortunaligová a že môžem spolutvoriť históriu futbalu v rodnom meste. Verím, že budeme úspešní aj v budúcnosti. 

Prechodný domov ste našli v Trnave. Ceníte si, že máte azyl na jednom z najkrajších a najväčších slovenských štadiónov? 

Samozrejme. City aréna je nádherná a užívame si každý zápas v nej. Trávnik je vždy perfektne pripravený. Sme radi, že hráme v Trnave. Je super, že väčšina klubov dnes už má pekné štadióny. 

Patríte ako odchovanec Serede medzi hráčov, ktorí vždy burcujú kolektív? 

Lídrov v našej šatni je viac. Ja som víťazný typ, chcem vyhrať nielen každý zápas. Vždy vydám zo seba maximum pri akejkoľvek súťaži na tréningu. Takúto povahu však máme viacerí. 

Momentálne vám patrí ôsme miesto v tabuľke, na prvú šestku vám chýbajú štyri body. Čo hovoríte na to, ako sa sezóna zatiaľ pre vás vyvíja? 

Trošku nás trápi kolísavosť výkonov a výsledkov. V niektorých zápasoch sme mali aj smolu. Spravili sme pár chýb, ktoré nás stali niekoľko bodov. Ak by sme ich mali trochu viac, boli by sme spokojní. Musíme zodpovedne pracovať, aby sme si do konca základnej časti pripísali čo najviac víťazstiev. Uvidíme, na čo to napokon bude stačiť. 

Čo je dnes základný cieľ v ŠKF Sereď?

Bolo by pekné, ak by sa nám podarilo zopakovať úspech z prvej fortunaligovej sezóny a znova by sme si zahrali v prvej šestke. Vieme, aké máme manko. Ideme od zápasu k zápasu a uvidíme, na čo to bude stačiť. 

V tejto sezóne vás vedie skúsený tréner Juraj Jarábek. Ako sa vám pozdáva spolupráca s ním? 

Chce hrať futbal a to je najdôležitejšie. Vyžaduje dobrú defenzívu, no takisto odvahu v ofenzíve. Potrebovali sme trochu času, pretože v lete prišlo viacero nových hráčov, mnohí aj zo zahraničia. V prvých zápasoch sme sa hľadali, ale určite máme svoju kvalitu. Aj to vidieť. 

Vážia si ľudia v Seredi, že ich klub účinkuje medzi elitou? 

Ťažko sa mi na to odpovedá, keďže nám chýba domovský stánok. Známi a kamaráti mi však často hovoria, že ich naša účasť vo Fortuna lige teší. Akurát by to chceli mať bližšie na domáce zápasy. 

Projekt nového štadióna už  existuje. Je jeden z vašich snov zahrať si na ňom? 

Bolo by to pre mňa ako Seredčana krásne nastúpiť vo Fortuna lige v rodnom meste na novom štadióne. Verím, že raz sa tento sen stane skutočnosťou.

VĎAKA FYZIOTERAPEUTOVI 

Adam Morong odohral v tejto sezóne iba osem ligových zápasov. Súboje od šiesteho do desiateho kola vynechal pre zdravotné problémy. „Mal som poranený lýtkový sval, no po vyliečení som sa dostal do formy. Vďačím za to nášmu fyzioterapeutovi Dávidovi Kondačovi, ktorému sa chcem poďakovať. Aj vďaka jeho práci som dal Dunajskej Strede dva góly,“ povedal Adam Morong.   

ADAM MORONG – FAKTY 

  • Narodil sa 16. júna 1993, pochádza zo Serede a za miestny ŠKF aj hráva. 
  • Futbalovo vyrastal v Seredi, ešte počas mládežníckeho obdobia prešiel do AS Trenčín, za ktorý debutoval vo Fortuna lige. 
  • Na seniorskej úrovni ďalej hrával za Nitru, Liptovský Mikuláš a Senicu. Do rodnej Serede sa vrátil v lete 2016, zažil s ňou oslavy historického postupu do Fortuna ligy po úspešnom ročníku 2017/18, no a v ŠKF pôsobí až doteraz. 
  • Za Sereď odohral vo Fortuna lige 91 zápasov, strelil v nich 12 gólov a pripísal si aj 7 asistencií. 
  • Slovensko reprezentoval v kategóriách do 17, 18 a 19 rokov. 
  • Jeho obľúbený zahraničný hráč bol Brazílčan Ronaldo, spomedzi zahraničných klubov sa mu pozdávajú Bayern Mníchov a Ajax Amsterdam. 
  • Riadi sa podľa životného motta: „Rob to, čo ťa baví.“