​Prvý a dôležitý krok pre slušných fanúšikov

​Prvý a dôležitý krok pre slušných fanúšikov

Prezident ÚLK Ivan Kozák absolvoval dnes rokovanie Výboru Národnej rady SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. „Ľady sa pohli a je vôľa veci zmeniť. To je dôležitý odkaz,“ hovorí po rokovaní prezident ÚLK Ivan Kozák.

Hovorí sa, že všetko zlé je na niečo dobré. Udalosti z posledného derby sa nedajú vrátiť späť. Dá sa z nich ale poučiť a naštartovať zmeny, po ktorých voláme my, kluby, ale v prvom rade drvivá väčšina verejnosti, slušní fanúšikovia, ktorí chcú ísť na futbal a chcú podporiť svoj obľúbený klub. Je dôležité odsúdiť agresívne správanie tiežfanúšikov na poslednom derby Spartak Trnava – ŠK Slovan Bratislava, no ešte dôležitejšie je prijať riešenia, aby sa to už nikdy nezopakovalo.   

Práve to bola téma rokovania Výboru Národnej rady SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport, ktorej sa v utorok zúčastnil aj prezident ÚLK Ivan Kozák. „Je politická vôľa meniť legislatívu, a to je pozitívna správa. Dlhodobo sa snažíme o naštartovanie podobnej diskusie. Udalosti z predchádzajúceho víkendu nikoho netešia a boli by sme radi, ak by sa nikdy nestali, no, zdá sa, že všetko zlé je na niečo dobré. Ľady sa pohli a my to veľmi oceňujeme. Bez represívnych opatrení voči jednotlivcom, bez účinného preventívneho mechanizmu, nevystavíme chuligánom stopku. Ak však budeme tvrdo trestať vinníkov, ktorí páchajú zverstvá, aké sme mohli vidieť počas derby, k zmene príde. Najdôležitejšia je ale v tomto prevencia. Takíto tiežfanúšikovia by sa na futbal nemali nikdy dostať,“ hovorí prezident ÚLK Ivan Kozák.   

Už v streduzasadne pracovná skupina, ktorá sa bude tematikou zaoberať. 

„Máme skúsenosti zo zahraničia, kde sa vysporiadali s väčšími skupinami fanúšikov ako u nás. Vítame vôľu meniť legislatívu. Chceme, aby na futbal chodili slušní fanúšikovia. Samozrejme, k futbalu patria vášne a emócie, bez nich by táto hra strácala čaro. Nikto nechce z futbalu spraviť divadlo, veď choreo má svoje čaro a je typickou súčasťou zápasov aj vo vyspelých krajinách sveta. Vieme, že je to beh na dlhú trať, no sme športovci a máme slušnú kondičku. Verím, že sú podobne nastavení všetci,“ dodáva Kozák.