Mediálne komuniké Únie ligových klubov

Mediálne komuniké Únie ligových klubov

Mediálne komuniké z mimoriadneho Prezídia ÚLK k predčasne ukončenému stretnutiu 11. kola Fortuna ligy FC Spartak Trnava – ŠK Slovan Bratislava.

V nedeľu v prvom rade prehral futbal. Najpopulárnejší šport na svete má prinášať pozitívne emócie, tie v derby absentovali. Naopak, všetci videli prejavy násilia a agresivity, do ktorej boli podľa dostupných informácií zapojení výrazne prívrženci zahraničných klubov. Chceme sa ospravedlniť všetkým partnerom, slušným fanúšikom, deťom, ktorí tento negatívny zážitok museli vidieť, či už na vlastné oči alebo na televíznych obrazovkách. Spoločne s klubmi Fortuna ligy, pevne veríme, že aj s podporou štátu, prijme vedenie ÚLK opatrenia, aby sa podobné zážitky na našich futbalových štadiónoch už neopakovali a naopak, aby všetky prejavy intolerancie zo štadiónov vymizli.   

Prezídium Únie ligových klubov na svojom mimoriadnom zasadnutí vyhodnotilo všetky podklady doručené zo strany delegovaných osôb, klubov, Komisie rozhodcov a  Krajského riaditeľstva PZ v Trnave. Na základe prezentovaných podkladov a právnej analýzy v zmysle Súťažného poriadku SFZ článok 82, odsek 1, písmeno d (spôsobenie predčasného ukončenia stretnutia) rozhodlo Prezídium ÚLK o kontumácii zápasu 0:3 z pohľadu domáceho družstva.   

Zároveň Prezídium ÚLK žiada Disciplinárnu komisiu SFZ o riadne preskúmanie vzniknutej stuácie v nadväznosti na incidenty v zápase 11. kola Fortuna ligy medzi FC Spartak Trnava a ŠK Slovan Bratislava. V nadväznosti na neakceptovateľné nešportové prejavy na hracej ploche je nutné prijať primerané disciplinárne opatrenia, ktoré by však mali byť do maximálnej možnej miery individualizované a nemali by postihovať tých, ktorí prišli na predmetný zápas s cieľom vychutnať si jeho športovú atmosféru.   

Vzhľadom na viacero mediálnych vyhlásení sa Prezídium ÚLK zaoberalo aj koncepčným riešením takýchto krízových situácií. Zástupca Únie ligových klubov je dlhodobo členom expertných skupín Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, kde dlhodobo upozorňuje na potrebu zavedenia koncepčného riešenia problematiky diváckého násilia. Našim spoločným cieľom by malo byť ochrániť záujmy veľkej väčšiny fanúšikov, ktorí na športové podujatia prichádzajú s cieľom užiť si ich bez pocitu ohrozenia. Represívne zložky štátu nám v tomto smere musia podať pomocnú ruku a kluby združené v rámci Prezídia ÚLK sa budú podieľať na implementácii projektov, ktorých cieľom by malo byť identifikovanie jednotlivcov porušujúcich zákon. Takíto jednotlivci by mali byť exemplárne potrestaní a nemali by byť súčasťou hromadných športových podujatí. V tomto konkrétnom zápase sa na ihrisku realizovalo niekoľko zahraničných fanúšikovských skupín, čomu je možné zamedziť práve spoluprácou bezpečnostných zložiek štátu s klubmi, či ich zahraničnými kolegami.   

Opätovne vyzývame k naštartovaniu projektu spotteringu jednotlivých fanúšikovských skupín s cieľom dlhodobého a preventívneho programu. Je načase povedať rázne nie jednotlivcom, ktorí aj počas posledného víkendu zničili prácu klubov, hráčov, či futbalu samotného. Dnes budú opäť v prevažnej miere potrestaní všetci, ktorí tento incident nezapríčinili a naopak ľudia, kltorí svojvoľne vbehli na hraciu plochu ostanú bez trestu.