Vyvodiť dôsledky a prijať koncepčné rozhodnutia

Vyvodiť dôsledky a prijať koncepčné rozhodnutia

Dnes sme mali priniesť krásne video z derby atmosféry. Fotografie oboch ultras fanúšikovských skupín, ale aj rodín, ako si prišli užiť zápas, góly, ktoré rozhodli o víťazstve, remíze, či prehre. Médiá mali skloňovať slová ako reklama na futbal, skvelí fanúšikovia či pulzujúca atmosféra... Aj s výhradou na správanie časti fanúšikov na hrane slušnosti, ale nie s fotografiami ako z pouličnej bitky odohrávajúcej sa na futbalovom ihrisku.

Realita je však iná a derby sa skončilo neakceptovateľným vyčínaním fanúšikov oboch táborov. Hromadná bitka, agresivita a správanie, ktoré nemá v slušnej spoločnosti čo robiť. Pred zápasom sa námestie pred City Arénou zaplnilo rodinami s deťmi, slušnými fanúšikmi, ktorí si prišli užiť športový súboj dvoch odvekých rivalov. Konečne po dlhej covidovej dobe to vyzeralo na krásnu futbalovú atmosféru. Pohľad na tie isté deti, ako pozerajú smerom na trávnik, neobdivujúc pritom výkony Škrtela, či Pauscheka, no zakrývajúcich si oči pri agresívnych prejavoch skupinky chuligánov, trhá srdce.   

Je to neakceptovateľné, a treba vyvodiť dôsledky. Voči organizácii nedeľnému zápasu domácim klubom, kde došlo k nepochopiteľnému podceneniu rizikového podujatia, ale aj voči obom fanúšikovským skupinám. Dôležité je však pozrieť sa do budúcnosti a hľadať riešenia.     

„Pre nás je to obrovské sklamanie. 99% slušných ľudí si prišlo užiť zápas, no zvyšné 1% tiežfanúšikov bolo proti. Sú to ľudia, ktorým nejde o futbal. Je to nefér. Voči hráčom, fanúšikom, klubom a po takomto zápase budú trpieť všetci. Je to neakceptovateľné, a treba vyvodiť dôsledky, smerom k nedeľnému zápasu, smerom k fanúšikom, ktorí porušili zákon, no i koncepčné rozhodnutia smerom do budúcna. Takéto prejavy fanúšikov nemôžeme trpieť,“ ozrejmuje prezident ÚLK.   

Už v stredu by malo zasadnúť Prezídium ÚLK, ktoré bude riešiť osud predčasne ukončeného derby, ale aj postoj ÚLK smerom ku koncepčným riešeniam vzniknutej situácie. Pre prijatie konečného rozhodnutia o osude derby je dôležité zozbieranie všetkých dostupných informácií.   

„ÚLK si dnes vyžiadala všetky podklady od delegovaných osôb, od rozhodcov, od oboch klubov, od Krajského riaditeľstva Policajného zboru, skrátka od všetkých, ktorí sa podieľali na bezpečnostnej otázke derby. Podklady pôjdu na analýzu a v stredu zasadne mimoriadne Prezídium ÚLK, ktoré rozhodne o športovom osude derby. Vyvodenie trestov v nadväznosti na organizačné zlyhania, či smerom k správaniu fanúšikov, je na Disciplinárnej komisii SFZ,“ dodáva Kozák.   

Pozitívny imidž sa získava ťažko, no ľahko stráca. Udalosťami z derby utrpeli kluby, naša liga, futbal i šport ako taký. Hovorí sa, že všetko zlé je na niečo dobré, preto je teraz dôležité vyvodiť dôsledky z nedeľného zápasu, no i nastaviť koncepčné riešenia smerom do budúcnosti, aby sa situácia z derby už neopakovala. Teraz je ten správny čas!   

„Budeme dôrazne presadzovať, aby sa znova naštartovala diskusia, o ktorú sa snažíme už dlhodobo. Skúsenosti zo zahraničia máme, tam sa dokázali vysporiadať aj s väčšími skupinami fanúšikov a problémy minimalizovať.  O projekte spoteringu, ktorý funguje vo väčšine krajín na úrovni policajného zboru, už dlhodobo hovoríme na zasadnutiach expertnej skupiny Ministerstva vnútra. Apelujeme na štát, aby sa situáciou začal zaoberať, aby prijal represívne opatrenia, aby sa dohľadali vinníci a prijali tvrdé tresty. Apelujeme ale aj na to, aby sme prijali koncepčné riešenia smerom do budúcnosti, prevencia je v tomto najdôležitejšia. Musíme vedieť o tom, že sa k nám chystá skupina zahraničných fanúšikov z rôznych krajín a musíme vedieť voči nim zasiahnuť, a keď porušia pravidlá, prijať voči nim trestnoprávnu zodpovednosť. Veď v derby sme na ihrisku videli zástupcov viacerých zahraničných fanúšikovských skupín, čo je nepochopiteľné. Bez toho nebude existovať poriadok,“ uzatvára Kozák.