Najgólovejšia sezóna v histórii. Fortuna liga 2020/21 rečou čísel

Najgólovejšia sezóna v histórii. Fortuna liga 2020/21 rečou čísel

Uplynulá sezóna Fortuna ligy bola v mnohých pohľadoch špecifická. Na jednej strane sa tešíme z historicky najgólovejšej sezóny, na strane druhej sa z gólov nemohli radovať fanúšikovia priamo na tribúnach. Prinášame štatistický návrat k uplynulej sezóne Fortuna ligy.

Slovan je majstrom a Nitra sa z ligy porúča, v pohárovej Európe naše kluby veľa vody nenamútili a divákov sme kvôli reštrikciám videli na štadiónoch iba zriedka. Aspoň na televíznych obrazovkách však boli svedkami fantastických gólov, neľútostného boja o udržanie, ale aj bitky o európske miestenky, ktoré vygradovali v play-off o Európsku Konferenčnú ligu. To všetko už vieme. Aká však bola sezóna 2020/21 rečou čísel? 

NAJGÓLOVEJŠIA SEZÓNA 

Spolu vo všetkých zápasoch Fortuna ligy vrátane baráže a play-off o Európsku Konferenčnú ligu padlo na našich trávnikoch v uplynulej sezóne 574 gólov (v 197 zápasoch). Ak sa pozrieme na gólový priemer na jedno stretnutie, je to 2,91 gólu. Tento priemer zároveň predstavuje nový gólový rekord slovenskej futbalovej súťaže. Najgólovejšie kolá boli prvé a osemnáste. V nich padlo zhodne po 25 gólov, čo predstavuje priemer 4,2 gólu na zápas.

MLADÁ, DRAVÁ LIGA

Hrdiť sa štartom vo Fortuna lige mohlo v minulom ročníku 374 futbalistov, z nich 198 Slovákov (53%) a dovedna 121 debutantov, čo je takmer tretina všetkých futbalistov. Naša liga sa prezentuje ako mladá a dravá a nie je to len marketingová formulka. Až 188 hráčov (50,2%) bolo narodených v roku 1998 a neskôr a mohlo by teda reprezentovať svoju krajinu v kategórii do 21 rokov. Celkový vekový priemer ligy je 24,8 roka.

Výnimočný je najmä pohľad na mladých Žilinčanov, veď podľa CIES Observatory má tím MŠK s priemerným vekom 21,3 roka vôbec najmladší káder zo všetkých európskych celkov v minulom ročníku. Fantázia! O necelé dva roky sú v priemere mladší Michalovčania (23,2), za ktorými nasledujú DAC (23,4) a Trenčín (23,5). Naopak, najstarší tím súťaže majú Slovan a ViOn (obaja 26,9).

NAJGÓLOVEJŠÍ KURMINOWSKI, NAJVIAC ASISTENCÍ HRNČÁR

Po dvoch sezónach dominancie Andraža Šporara je najlepším strelcom Fortuna ligy opäť legionár, Poliak Dawid Kurminowski zo Žiliny skóroval 19-krát a keďže pridal aj štyri asistencie, stal sa spolu s Erikom Ramirezom z DAC tiež najproduktívnejším hráčom ligy. Najviac gólových prihrávok - dvanásť - má na konte David Hrnčár z ViOn-u Zlaté Moravce, ktorý v budúcom ročníku už bude nastupovať v drese Slovana. Skúsený obranca a Hrnčárov spoluhráč Peter Čӧgley odohral 2779 minút (z 32 zápasov) a stal sa najvyťaženejším hráčom v poli. Celkovo odohral najviac minút žilinský brankár Samuel Petráš, spolu s play-off ich bolo až 3090, čo je vskutku výdatná porcia pre talentovaného gólmana. Možno Petráš raz vyrastie v reprezentanta ako Dominik Greif zo Slovana, ktorý dominuje v počte vychytaných núl, zaznamenal ich dvanásť. Najdlhšia séria bez gólu však patrí Liborovi Hrdličkovi z Pohronia, keď sezónu ukončil so 477 minútami čistého konta.   

TRÉNERSKÉ ZMENY A PRÁZDNE TRIBÚNY

Vo Fortuna lige sa v uplynulej sezóne vystriedalo 25 hlavných trénerov a iba traja vydržali celú sezónu. Pavol Staňo zo Žiliny a Ľuboš Benkovský na lavičke ViOn-u zostávajú aj v ďalšom ročníku, Ján Haspra ale už Ružomberok ďalej nepovedie. V úvode sme písali o fanúšikoch, celkovo ich prišlo na štadióny 73 446, čo je priemer 377 na jeden zápas. Vieme však, že až počas dvadsiatich kôl nemohli prísť na futbal vôbec a neskôr iba v obmedzenom počte. Divácky rekord sezóny sme tak zaznamenali už v štvrtom kole, zápas DAC - Trnava videlo 6 297 fanúšikov.

NAJVIAC PRIHRÁVOK SI VYMENILI HRÁČI DAC

Pozrime sa na záver aj na jednotlivé tímy ako celky. Najlepším tímom jari je Spartak Trnava, v pätnástich zápasoch získali bílí andeli 32 bodov. Najviac to strieľalo majstrovskému Slovanu so 78 gólmi, o päť menej dala Žilina. Deravá bola obrana Trenčanov, 61 inkasovaných gólov určite fanúšikov AS nepotešilo, ale sú tiež dôsledkom ofenzívne ladeného štýlu hry mužstva. No a čo sa týka prihrávok, najviac vzájomne kombinovali hráči Dunajskej Stredy, celkovo si loptu medzi kopačkami či hlavami vymenili 17 502-krát.