Bitka o najlepšieho strelca a boj o záchranu

Bitka o najlepšieho strelca a boj o záchranu

Pozvánka na zápasy 10. kola nadstavbovej časti Fortuna ligy, všetky duely sa hrajú v zuhodnom čase v sobotu o 19:00.

Skupina o titul: 

Dunajská Streda - Trnava (sobota, 19.00, RTVS) 

Na konci dňa môžu byť obaja spokojní, hoci najmä Dunajskostredčania predsa len túžili vystúpiť azda aj na majstrovský trón. DAC a Spartak obsadili druhé a tretie miesto, záverečné zápas, ktorý už nič nezmení, môžu poňať ako rozlúčku s vydarenou sezónou a zároveň prípravu na európske leto (a verme, že aj jeseň či jar). Existuje predpoklad, že v oboch tímoch nastúpia aj mladí hráčí prípadne debutanti, no body zadarmo nik neodovzdá. DAC v posledných piatich zápasoch nazbieral trinásť bodov, Trnava jedenásť a formu tak majú obaja skvelú. Vzájomné duely v základnej časti vyhrali Dunajskostredčania (doma 2:1, vonku 2:0), v nadstavbe zas uspel Spartak doma 3:2 gólom Ristovského v 93. minúte. Z kanonierov však sledujeme predovšetkým domáceho Ramireza, ktorý so šestnástimi gólmi vedie tabuľku strelcov a v poslednom kole si rozhodne chce svoju pozíciu udržať.

Slovan - Trenčín (sobota, 19.00, Orange Sport) 

Najväčšia ťažoba už z pliec belasých opadla, podarilo sa im obhájiť majstrovský titul a čerešničkou na torte bol aj zisk Slovnaft Cupu v dramatickom finále so Žilinou. Prvý a šiesty tím tabuľky uzavrú nadstavbu vo vzájomnom zápase, po ktorom ale ešte na Trenčín predsa len čakajú barážové povinnosti o pohárovú Európu. Práve tie budú rozhodujúce a napriek nie práve ideálnemu ročníku sa môžu napokon radovať z dosiahnutého cieľa. V drese Slovana dostanú voľno legionári ako Rabiu, Henty či Vernon, ktorí odleteli domov za rodinami, keďže letná prestávka je veľmi krátka.

Žilina - Zlaté Moravce (sobota, 19.00) 

Súboj štvrtého s piatym bude pre oboch prípravou na európsku baráž, doma je však jasným favoritom neúspešný pohárový finalista zo Žiliny. Ani tento zápas nezmení poradie v hornej šestke, Žilinčania už vedia, že v semifinále baráže budú hrať doma a v prípadnom finále takisto. Oba tímy v závere nadstavby stratili formu, ViOn prehral tri zo štyroch zápasov, Žiilna po sérii troch prehier získala v posledných dvoch dueloch štyri body. V pohári so Slovanom si sympatie fanúšikov získala na svoju stranu, no skúsenejší súper napokon urval víťazstvo v predĺžení a šošonom zostali iba oči pre plač. Jeden z najmladších tímov v Európe sa však nemá za čo hanbiť.

Skupina o udržanie: 

Nitra - Michalovce (sobota, 19.00) 

Narozdiel od skupiny o titul v dolnej šestke ide stále o veľa. Nitra je síce už zostupujúca, no barážová priečka je stále otvorená. Aktuálne ju okupujú Zemplínčania, ktorí sa pokúsia využiť možnosť zabodovať na pôde posledného a psychicky zdeptaného tímu spod Zobora. Na druhej strane, Nitrania sa už môžu uvoľniť, v tomto zápase po dlhom čase pre nich naozaj o nič nejde, azda okrem dôstojného ukončenia v mnohom nedôstojnej sezóny. Michalovce strácajú bod na Senicu a tri na Pohronie, okrem výhry potrebujú aj zaváhanie niektorého zo súperov.

Pohronie - Ružomberok (sobota, 19.00) 

Žiarčanian sa chcú vyhnúť baráži, Ružomberok túži po udržaní siedmej priečky, ktorá by mu ešte mohla vydláždiť cestu do pohárovej Európy. Veru, aj zo spodnej šestky sa dá zažiť pekná jazda, potrebný je ale úspech proti Pohroniu. Liptákom sa rozstrieľal Martin Regáli, prešovský odchovanec má na konte jedenásť gólov a práve z jeho kopačiek smeruje najväčšia hrozba k bránke súpera.

Sereď - Senica (sobota, 19.00) 

Ani osem gólov skúseného Tomáša Maleca nepomohlo Senici dohrať sezónu v pokojnom duchu a do posledného kola sa musí obávať o istotu udržania sa vo Fortuna lige. Záhoráci, ktorí majú náskok jediného bodu na barážovú priečku Michaloviec, hrajú v Zlatých Moravciach proti Seredi. „Domáci“ bojujú na diaľku s Ružomberkom o siedme miesto, čo je naozaj sympatický výsledok tímu, hoci v predminulej sezóne hrali dokonca v hornej šestke. Posledný vzájomný zápas vyhrala Senica doma 1:0 gólom Maleca, v auguste však Sereď na štadióne ViOn-u triumfovala vysoko 4:0!