Odchovanci v A-tíme Žiliny odohrali najviac minút z celej Európy

Odchovanci v A-tíme Žiliny odohrali najviac minút z celej Európy

​Renomovaná výskumná skupina z Medzinárodného strediska pre športové štúdie (CIES) vydala tento týždeň rebríček odchovancov hrajúcich vo svojich kluboch.

Spomedzi 27 európskych líg kraľuje tejto štatistike v rámci celej Európy slovenský klub MŠK Žilina, za ktorý odohrali vo fortunaligovej sezóne 2020/2021 odchovanci v priemere najviac, a to 61,5% absolvovaných minút.      

Ako informoval web 7-násobného slovenského šampióna, spolu až 15 futbalistov, ktorí si prešli Akadémiou MŠK Žilina (najmenej tri sezóny medzi vekom 15 až 21), nastúpilo v aktuálnej sezóne za A-tím "Šošonov". Výskumná skupina CIES v rámci rozsiahlej štúdie zistila, že práve odchovanci MŠK Žilina sú najvyťaženejší v rámci 419 európskych klubov, keď v aktuálnej sezóne odohrali 61,5 percent minút. To znamená z celkových 2610 minút (štatistika k 5. máju - t.j. do 29. kola vrátane) patrilo odchovancom dokopy 1605 minút.      

Menovite ide o (od najvyťaženejšieho) Samuela Petráša, Dávida Ďuriša, Jána Minárika, Branislava Sluku, Jána Bernáta, Adama Kopasa, Kristiána Valla, Jakuba Paura, Patrika Mysloviča, Dominika Javorčeka, Patrika Iľka, Adriána Kaprálika, Tomáša Nemčíka, Adama Goljana a Timoteja Jambora.      

Zaujímavým faktom tiež je, že na ôsmej priečke v tomto ukazovateli sa umiestnil ďalší slovenský fortunaligový klub MFK Ružomberok. Odchovanci "Ruže" odohrali 48,9 percent minút. Druhý je ukrajinský Dinamo Kyjev a tretí Sigma Olomouc z ČR.

Zdroj: CIES Football Observatory