​Martin Mikulič: Bola by bomba, keby sa vrátil Škrtel

​Martin Mikulič: Bola by bomba, keby sa vrátil Škrtel

S ambasádorom našej Fortuna ligy Martinom Mikuličom nielen o očakávaniach pred štartom novej sezóny.

V našej lige už pár rokov nehrá, dokonca v nej nikdy ani netrénoval. Bývalého útočníka Petržalky Martina Mikuliča (35) môžete napriek tomu stretávať na našich futbalových štadiónoch. V súčasnosti tréner, vysokoškolský pedagóg a televízny analytik zastáva funkciu ambasádora Fortuna ligy a k jej propagácii pristupuje naozaj zodpovedne. „Mám radosť, že môžem pomáhať zviditeľniť naše futbalové kluby a ich hráčov,“ povedal v rozhovore pre našu ligu bývalý futbalista, ktorý trebárs strelil gól aj slávnemu Celticu Glasgow.   

Začínate už svoju štvrtú sezónu v pozícii ambasádora Fortuna ligy. Čo pre vás táto skutočnosť znamená? 

V prvom rade by som sa chcel poďakovať za prejavenú dôveru. Je to pre mňa zadosťučinenie, pretože sa ako tréner aj vysokoškolský pedagóg snažím čo najzodpovednejšie robiť svoju prácu. Takáto spätná väzba mi ukazuje, že niečo asi robím dobre a že si to ľudia vážia. Chcem sa poďakovať vedeniu Únie ligových klubov, že si ma vytipovali na to, aby som pomáhal budovať značku našej súťaže. Som rád, že sa môžem podieľať v tejto pozícii na napredovaní Fortuna ligy. Verím, že som aspoň malou troškou prispel k jej propagácii a progresu.

Čo považujete za najväčšie pozitívum Fortuna ligy v predvečer novej sezóny? 

Viacero klubov sa aj napriek tvrdej facke zapríčinenej koronakrízou dokázalo skonsolidovať. Dávajú si reálnejšie ciele a zároveň aj väčší pozor pri rozhodnutiach. Z predsezónnych tlačových konferencií zaznievajú slová o garancii rozpočtov. Z klubov cítiť pokoj a odhodlanie pobiť sa o čo najlepší výsledok. Práve to v súčasnosti najviac môže pomôcť aj hráčom našich mužstiev.

O našej lige sa hovorí ako o mladej a dravej. Môžeme k tomu pridať ešte aj prívlastok „odhodlaná“ práve vzhľadom na to, ako sa tímy skonsolidovali a dohrali posledný fortunaligový ročník? 

Určite áno. Ja som aj v čase najhlbšej krízy bol zástanca dohrania minulej sezóny. Všetci by sme boli najradšej, keby sa podarilo dokončiť kompletnú nadstavbu. Je však dobré, že ligové tímy po koronaprestávke dohrali aspoň päť kôl, ktoré mali svoju úroveň. V závere súťaže bolo o čo hrať, napätie bolo až do konca. 

Martin Mikulič si ako prvý otestoval novú polčasovú súťaž #20TISICOVKA


Čo by ste vy osobne radi videli v novej sezóne? 

Veľmi by som si želal, keby do našej mladej ligy pribúdali skúsení hráči, na ktorých sa radi pozerajú fanúšikovia. Teší ma, že Trnava angažovala počas leta futbalistov ako Erik Pačinda, Ján Vlasko, Martin Mikovič či Martin Bukata. Samozrejme, obrovským lákadlom je Vladimír Weiss ml., ktorý na Slovensko prišiel už pred pár mesiacmi. Dokáže ponúknuť nadstavbu. Bola by bomba, keby sa potvrdili šumy o návrate Martina Škrtela na slovenské trávniky. Takýto hráč by lákal na divákov všetkých štadiónoch. 

Veríte, že po príchode skúsených hráčov do Trnavy nás čaká v tejto sezóne korenisté derby so Slovanom Bratislava? 

Áno. Derby Slovan – Trnava malo vždy najväčší punc, keď nemalo favorita. O to viac ma teší, že v porovnaní s minulou sezónou vzrástla sila Trnavy. Spomenutí hráči sú garanciou kvality. Verím, že budú zdraví, aby nám mohli ukázať, čo v nich je. 

Čoho by sa kluby mali naopak vyvarovať? 

Manažéri a majitelia klubov by mali najmä dôverovať ľuďom, ktorých si vybrali. V uplynulej sezóne sme zažili veľkú fluktuáciu hráčov aj trénerov. Nie je to optimálne. Prial by som si, aby sa predovšetkým znížil počet trénerských zmien, keďže v predošlom ročníku sa ich udialo veľmi veľa a to nebolo na prospech futbalu. 

S napätím budeme sledovať nielen nový ročník Fortuna ligy, ale aj európske poháre. V posledných dvoch sezónach malo Slovensko zastúpenie v skupinovej fáze Európskej ligy. Bude to tak aj do tretice? 

Pevne v to verím. Nie je nič krajšie v živote futbalistu ako možnosť privítať zahraničné veľkokluby a zmerať si s nimi sily. Dnes už sa navyše nemusíme hanbiť ani za naše štadióny, ktoré sú veľmi pekné. 

Najväčšie nádeje na medzinárodnej scéne vkladáte do Slovana Bratislava? 

Každý môže prekvapiť. Obzvlášť teraz, keď sa predkolá hrajú len na jeden zápas a o domácom tíme rozhodne žreb. V takejto situácii môžu hocikoho potrápiť aj Dunajská Streda, Žilina a Ružomberok, no najväčšie šance na úspech má vzhľadom na svoju kvalitu Slovan Bratislava. 

Ligové zápasy často nielen navštevujete, ale aj spolukomentujete. Tešíte sa, že opäť budete v pozícii odborného hosťa počas priamych prenosov? 

Áno. Keď si môžem vybrať, mám radšej pozíciu spolukomentátora na štadióne ako hosťa v štúdiu. Z tribúny viete sledovať aj dianie okolo ihriska. V televíznej obrazovke vám veľa vecí môže uniknúť. Tie najzaujímavejšie sa často dejú mimo záberu kamier. Mám radosť, keď môžem poskytnúť zopár svojich poznatkov a postrehov televíznym divákom. 

Nálepka „televízny analytik“ vám už prischla. Ste na ňu hrdý? 

Vždy sa poteším, keď dostanem pozvánku. Stále je ale čo zdokonaľovať. Ešte sa necítim úplne komfortne v tejto pozícii, ale to vnímam pozitívne. Človek by mal mať stále v sebe jemnú nervozitu, aby sa nedostavila rutina. V tomto je práca komentátora a futbalistu veľmi podobná. 

Na ktorom štadióne sa vám komentuje najlepšie? 

Mám veľmi rád štadióny Slovana Bratislava a Dunajskej Stredy, v MOL aréne je vždy fantastická atmosféra. Fanúšikovia DAC vedia pripraviť raj pre svojich hráčov a peklo pre hostí. 

Môže v tejto sezóne podľa vás aj vďaka fanúšikom Dunajská Streda skomplikovať Slovanu cestu za titulom? 

Favorit je jasný, ale Dunajskostredčania nepredajú kožu lacno. Aj v predchádzajúcej sezóne sa im podarilo zdolať majstra 5:2. Hráči DAC majú dostatočnú kvalitu na to, aby dokázali Slovan Bratislava občas prekvapiť. 

Týmto klipom predstavila ÚLK ambasádorov na sezónu 2019/20. V tejto sezóne ostávajú rovnakí

Očakávate tuhý boj o prvú šestku? 

Áno. Každý tím si dáva za cieľ postúpiť do prvej šestky. To je super, pretože sa nám vytvorilo zdravé konkurenčné prostredie. Sám som zvedavý, kto si zahrá v skupine o titul. 

Vychová Fortuna liga v priebehu tejto sezóny po Róbertovi Boženíkovi a Dominikovi Greifovi ďalšieho reprezentanta? 

Myslím si, že áno. V mladých hráčoch je veľký potenciál. Navyše, vždy môže vyskočiť aj hráč v zrelšom veku, ako to bolo v prípade Erika Pačindu.   

TEŠÍ SA NA FANÚŠIKOV 

Martin Mikulič sa teší, že prostredníctvom viacerých ligových projektov sa môže stretnúť aj s fanúšikmi ligových tímov. „Liga bude mať aj túto sezónu viacero akcií, vďaka ktorým sa ľudia dostanú bližšie k hráčom, trénerom, jednoducho k fungovaniu našich ligových klubov. Na propagácií týchto projektov budem participovať. Mám radosť, že budem mať príležitosť osobne sa stretnúť a porozprávať s viacerými fanúšikmi a futbalovými nadšencami,“ povedal Martin Mikulič.   

MARTIN MIKULIČ – FAKTY 

  • Narodil sa 14. marca 1985 v Bratislave. 
  • S futbalom začínal v bratislavskom klube TJ Polygraf (bývalá Venglošova futbalová akadémia), do Petržalky prestúpil ako člen družstva mladšieho dorastu. 
  • S Petržalkou spojil takmer celú kariéru, bol v klube počas najslávnejšej éry. Zažil dva tituly (2005, 2008), dve víťazstvá v Slovenskom pohári (2004, 2008), dve víťazstvá v Superpohári (2005, 2008) a tiež účinkovanie v hlavnej fáze Ligy majstrov (2005), v ktorej vtedajšia Artmedia získala šesť bodov. 
  • V lete 2011 prestúpil do Senca, kde hrával druhú ligu, o dva roky neskôr sa presunul do rakúskeho Parndorfu, kde bol súčasťou druholigového mužstva. O rok na to odišiel do klubu z mesta Bruck an der Leitha, s ktorým sa prebojoval z piatej rakúskej ligy až do tretej a v ňom aj ukončil aktívnu kariéru. 
  • S trénovaním začal v Petržalke pri tíme do 19 rokov, kde strávil dva roky, pokračoval v klube Bruck an der Leitha, kde najskôr zastával funkciu asistenta trénera a dnes je hlavný tréner. 
  • Slovensko reprezentoval v kategóriách od 17 do 21 rokov. 
  • Vyštudoval odbor trénerstvo futbalu na Fakulte telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave, na škole pokračoval ako doktorand a dnes je odborný asistent. 
  • Jeho obľúbený zahraničný klub je Manchester United, obdivoval futbalové majstrovstvo Ryana Giggsa.