Prvý odchovanec prestížnej akadémie

Prvý odchovanec prestížnej akadémie

So stopérom Dunajskej Stredy Matúšom Malým o fortunaligovom debute, ale takisto aj o reprezentačných ambíciách.

Plynula 39. minúta veľkého šlágra DAC 1904 Dunajská Streda – Slovan Bratislava (1:3). Hral sa atraktívny zápas, stav bol 1:1. Hoci sa zlom v tomto vynikajúcom dueli 3. kola nadstavbovej časti udial až v poslednej desaťminútovke, pre jedného z hráčov v domácom tábori bol prelomový už prvý polčas. Nielen tohto súboja, ale je možné že dokonca celej kariéry. Po zranení Martina Bednára vybehol na ihrisko domáci stopér a odchovanec Matúš Malý (19). Vo svojom debute ukázal kvalitu i zdravú drzosť. „Veľmi som si to užil, ani som si nestihol uvedomiť, čo sa práve deje,“ priznal v rozhovore pre našu ligu obranca národného tímu do 19 rokov, ktorý si následne pripísal plnú minutáž pri víťazstvách nad Žilinou (2:0) i v Ružomberku (1:0). Výborné výkony ho predurčujú k tomu, aby o miesto v základnej zostave zabojoval aj v budúcej sezóne.   

Na debut ste čakali pomerne dlho. O to viac ste si užili, keď ste konečne dostali šancu? 

Bol to super pocit. Do kariet mi zahrali aj okolnosti. Lorencovi Šimičovi sa skončila zmluva a v zápase so Slovanom Bratislava sa zranil Martin Bednár. Do zápasu som vhupol v priebehu troch minút. Veľmi som si to užil, hoci som sa ani nestihol poriadne rozcvičiť a takisto si uvedomiť, čo sa práve deje. Až po zápase mi došlo, že som hral proti majstrovi ligy. Mal som radosť, že sa mi debut vcelku vydaril. 

Prekvapilo vás, keď tréner po zranení Bednára ukázal na vás? 

Verte mi, udialo sa to tak rýchlo, že som nad tým ani nijako zvlášť nepremýšľal. Po zápase som sa tešil, že to konečne prišlo. Na svoju šancu som si musel počkať. Napokon možno aj dobre, pretože som bol teraz pripravenejší. 

Debutovať ste mohli už v decembri na Tehelnom poli, takisto proti Slovanu. Stáli ste pri čiare, no rozhodca ešte pred striedaním zápas ukončil. Aj ste si na to spomenuli? 

Ale áno. Slovan mi bol asi súdený. Keď to nevyšlo vtedy, musel som si počkať na ďalší zápas proti majstrovi. Na jeseň som mal vybehnúť len na pár minút, ale tešil by som sa aj tak. Teraz to ale určite bolo krajšie. Odohrali sme výborný zápas, hoci sme ho výsledkovo nezvládli. 

Úrovňou to bol naozaj jeden z najlepších zápasov sezóny. V čom najmä ste pocítili rozdiel v porovnaní s vašimi predchádzajúcimi skúsenosťami? 

Hráči rýchlejšie premýšľajú a takisto rýchlejšie pracujú s loptou. Tempo a intenzita hry boli na úplne inej úrovni. Debut som zažil proti najkvalitnejšiemu súperovi v lige, takže zmenu som pocítil v podstate okamžite. Prvé dva súboje boli z mojej strany ešte opatrné, no časom som si zvykol na fortunaligové požiadavky. Snažil som sa aj ja rýchlejšie reagovať na hru a mám radosť, že sa mi napokon v tomto zápase aj vcelku darilo. 

Keď ste mali loptu na nohe, ukázali ste kvalitu. Bez nej ste zase boli zdravo drzý. Takto nejako ste si to predstavovali? 

Teším sa z toho, čo sa mi podarilo ukázať na ihrisku. Nechcel som len odkopávať lopty. Snažil som sa voliť aj ťažšie riešenia, rozohrávať a samozrejme, chcel som ukázať aj drzosť. 

Proti Žiline a Ružomberku ste sa už dočkali aj víťazstiev. Aké to bolo? 

Tušil som, že budem hrať. V závere súťaže sme nemali široký káder, keďže viacerým hráčom sa skončili zmluvy a mali sme aj niekoľkých zranených. Nachystal som sa na to a lepšie to ani nemohlo dopadnúť. Oba zápasy sme vyhrali a navyše sme neinkasovali.

 

PROTI MARSEILLE A NICE 

Veríte, že ste urobili kľúčový zlom a že na jeseň začne Dunajská Streda s vami v základnej zostave? 

Bol by som veľmi rád. Určite si ale uvedomujem, že mám iba 19 rokov a stopéri veľa ťažia aj zo skúseností. Je to veľmi zodpovedná pozícia. Chceme hrať o titul a dosiahnuť úspech aj v Európskej lige. Neočakávam, že budem hrať každý zápas, no určite dúfam, že na ihrisku strávim čo najviac času. 

Ako sa vám ľúbia metódy trénera Bernda Storcka? 

Žiada od nás aktívny a atraktívny futbal. Pre obrancov to nie je vždy jednoduché, ale určite nás to viac baví. Som presvedčený, že takisto fanúšikov. Nadviazali sme na robotu, ktorú sme robili pod Petrom Hyballom a snažíme sa hrať moderne. 

Je to fajn. Letná príprava bude veľmi krátka. V čom to bude výnimočné? 

Krátka, ale nastúpime v nej proti nesmierne silným tímom! Našimi súpermi budú Olympique Marseille a OGC Nice, čo sú veľké francúzske kluby. Myslím si, že tieto zápasy nás dostatočne preveria a ukážu nám, či budeme konkurencieschopní v Európe. Dúfam, že dostanem šancu a ukážem, čo je vo mne. 

Čo ste si pomysleli, keď ste uvideli plán prípravných zápasov? 

Povedal som si, že snáď ma takýto súperi nečakajú naposledy. Lepších protivníkov sme ani nemohli dostať. Na slovenské pomery to budú naozaj nadštandardné prípravné zápasy. 

V zostave sa udomácňujete po boku Dominika Kružliaka, ktorý má len 24 rokov, no už nosil kapitánsku pásku v Ružomberku aj v DAC. Čo pre vás znamená, že práve popri ňom môžete zbierať skúsenosti? 

Myslím si, že som mal počas kariéry veľké šťastie na spoluhráčov v obrane. V minulosti mi počas tréningov odovzdávali skúsenosti Ľubomír Šatka a Tomáš Huk. Teraz sa mi často venuje práve Dominik Kružliak. Tak trochu sa snažím napodobniť jeho kariéru. Aj on už hral v mojom veku Fortuna ligu. Je to skvelý chalan, ktorý mi pomáha na ihrisku i mimo neho, ako sa len dá. 

Ľubomír Šatka je už člen slovenskej reprezentácie, Tomáš Huk a Dominik Kružliak si svoje odohrali v národnom tíme do 21 rokov. Je vaším cieľom prekonať ich úspechy? 

Bolo by nádherné, ak by sa mi to podarilo. Vďačný by som bol za to aj im, keďže sa mi venovali.   

NEHĽADAŤ ÚNIK 

Ste prvý odchovanec vyhlásenej akadémie Dunajskej Stredy v modernej ére klubu v zostave prvého tímu. Čo pre vás znamená, že ste sa stali vlajkovou loďou DAC v práci s mládežou? 

Cením si, že som dostal šancu. Dúfam, že klub nesklamem a že ukážem aj ostatným chalanom, nech to nevzdávajú a nehľadajú únik z Dunajskej Stredy. Každý dostane príležitosť, len musí tvrdo pracovať a na sto percent sa venovať futbalu. 

Cítite, že vzhľadom na svoj status máte priazeň fanúšikov a že vám v budúcnosti odpustia o chybičku viac ako ostatným hráčom? 

Verím, že to tak bude. V Dunajskej Strede sa dlhodobo hovorí o tom, že by mohol vo Fortuna lige nastupovať už aj domáci hráč. Pri debute ma diváci skutočne pekne privítali a dúfam, že budú voči mne aj naďalej zhovievaví. 

Nakoľko vám v napredovaní pomohli podmienky dunajskostredskej akadémie? 

Veľmi. Lepšie podmienky na rast ako Dunajská Streda nemá na Slovensku nikto a aj v Európe sa len ťažko hľadajú. Pamätám si časy, keď to tu bolo veľmi zlé. Dnes ale v tomto smere nemáme konkurenciu. Máme špičkové tréningové plochy a výborných trénerov. V porovnaní s rovesníkmi z ostatných klubov som mal určite výhodu, že som sa mohol rozvíjať v takomto prostredí. 

Veríte, že vás čoskoro budú aj vďaka tomu nasledovať ďalší odchovanci a že vo Fortuna lige bude naskakovať čoraz viac domácich hráčov vo farbách DAC? 

Určite. Radosť z toho by mal celý klub.   

V STOPÁCH BRATA I OTCA 

V sezóne 2014/15 debutoval vo Fortuna lige ako hráč FK Senica váš brat Dominik. Bol to váš prvý vzor? 

Určite áno a to spoločne s otcom. Za to, kde som, som dnes vďačný najmä im, ale takisto mamine a celej rodine za výchovu. Starali sa o mňa tak, aby som sa mohol primárne sústrediť na futbal. 

Vy ste na rozdiel od brata nikdy neuvažovali nad tým, že odídete z Dunajskej Stredy? 

Ale áno. Bolo to v časoch, keď klub nevlastnil Oszkár Világi. Vtedy DAC nezažíval práve ideálne obdobie. Bol som však veľmi mladý a keď som sa začal vážne zaoberať prestupom, zmenili sa vlastnícke pomery. Videli sme hneď veľkú budúcnosť Dunajskej Stredy, a tak som tu zostal. 

Dominik odohral za Senicu iba tri fortunaligové zápasy. Prečo nezostal vo vrcholovom futbale a čomu sa venuje dnes? 

Vyštudoval právo a je koncipient. Cítil, že v mužstvom futbale nemá veľkú šancu. Je veľmi rozumný, a tak sa rozhodol, že sa pokúsi naštartovať kariéru právnika. 

O to viac vám dnes drží palce? Určite áno. 

Celá rodina ma veľmi podporuje.   

IMPONUJE MU ŠKRINIAR

Škrtel alebo Škriniar? Aj to sme sa spýtali nádejného stopéra dunajskostredského futbalu. Odmalička drží palce FC Liverpool, a tak sme čakali, že okamžite z neho vyletí prvé meno. „Spomedzi slovenských futbalistov je mojím vzorom Marek Hamšík,“ tak trochu prekvapil výberom Matúš Malý a ďalej pokračoval: „Ak sa rozprávame len o stopéroch, veľmi sa mi páči moderný herný prejav v podaní Milana Škriniara.“   

PÁSKA AKO ODMENA 

Matúš Malý je súčasťou reprezentačných družstiev Slovenska od kategórie do 16 rokov. Aktuálne je člen národného tímu devätnásťročných a spoločne so svojimi spoluhráčmi by sa mal predstaviť v druhej fáze kvalifikácie, v tzv. Elite Round, o postup na majstrovstvá Európy do Severného Írska proti Chorvátom, Turkom a Portugalcom. Samozrejme, ak to súčasná pandemická doba umožní. Stopér DAC je dôležitou postavou tímu, veď si na ruku navliekal aj kapitánsku pásku. „Kapitánom som sa stal až v situácií, keď nemohol hrať Filip Lichý zo Slovana Bratislava. Bola to pre mňa česť a som hrdý a vďačný za túto dôveru trénerovi,“ povedal Matúš Malý, ktorého sme sa spýtali, či už jedným očkom poškuľuje aj po reprezentácii do 21 rokov: „Asi by som mal toho odohrať ešte viac. Predsa len, tri zápasy vo Fortuna lige nie sú žiadna veľká porcia. Budem na sebe ďalej tvrdo pracovať, aby som sa posúval vpred. Momentálne ale smerujem svoju pozornosť na Elite Round.“   

MATÚŠ MALÝ – FAKTY 

  1. Narodil sa 11. júla 2001 v Dunajskej Strede, hráva na poste obrancu za DAC. 
  2. Futbalové gény zdedil po otcovi Jurajovi, ktorý nastupoval v druhej československej lige. Futbal hrával aj jeho brat Dominik, ktorý má na konte tri fortunaligové štarty za FK Senica. 
  3. Na seniorskej úrovni debutoval ako 18-ročný 1. júla 2020 proti Slovanu Bratislava (1:3), následne bol v základnej zostave v dvoch ďalších nadstavbových zápasoch proti Žiline (2:0) a v Ružomberku (1:0). 
  4. Je člen národného tímu do 19 rokov, v ktorom nastúpil aj s kapitánskou páskou na ruke. Slovensko reprezentoval takisto v kategóriách do 16, 17 a 18 rokov. 
  5. Jeho obľúbený zahraničný klub je FC Liverpool a obľúbený zahraničný hráč stopér „The Reds“ Virgil van Dijk.