Úspešní domáci. Boj o futbalovú Európu vyvrcholí v piatok

Úspešní domáci. Boj o futbalovú Európu vyvrcholí v piatok

Pred dvoma rokmi prehrali futbalisti Ružomberka v semifinále baráže o Európsku ligu UEFA s Trenčínom. Priamy postup do EL v tejto sezóne si nevybojovali ani vo finále Slovenského pohára, v ktorom minulý týždeň prehrali na Slovane 0:1. Šancu preniknúť do pohárovej Európy však "Ruža" stále má, keďže v utorok postúpila do finále tohtosezónnej ligovej baráže po víťazstve na domácej pôde nad Michalovcami 1:0.

O postupe zverencov trénera Jána Haspru rozhodol gólom z penalty v 82. minúte český obranca Filip Twardzik. Finálový zápas sa bude hrať v piatok 17. júla o 18.00 h na ihrisku Trnavy, ktorá si hladko poradila tiež doma s AS Trenčín 3:0.      

Liptáci v zápase so Zemplínom dominovali, mali viacero šancí na skórovanie, trafili tyč a brankár Michaloviec Matúš Kira ešte ďalšími skvelými zákrokmi spoluhráčov viackrát zachránil. Aj preto sa Ružomberok na postup poriadne nadrel. "Hrali sme s výborne organizovaným súperom, ktorý urobil presne to čo mal. Zatvoril nám všetky priestory a my s tým máme značný problém. Napriek tomu sme mali celozápasovú dominanciu, vytvorili sme si množstvo streleckých príležitostí a veľa situácií, ktoré mohli skončiť šancou alebo gólom, ale neboli dotiahnuté do úspešného konca. Je to problém, ktorý nás sprevádza celou sezónou," zhodnotil po súboji tréner Haspra. Ak sa jeho hráčom podarí zapracovať na efektivite, môžu sa v piatok na horúcej pôde trnavského ŠAM na úkor domácich tešiť z postupu do Európy: "Myslím si, že ak tento nedostatok v našej hre odstránime, tak môžeme pomýšľať na ďalšie úspešné sezóny a roky v Ružomberku, lebo premieňanie šancí je alfa a omega. Opäť sme videli, že nakoniec z toho bola veľká dráma a mohlo to byť rozhodnuté omnoho skôr. Tento zápas bol o jednom góle, ktorý dlho nepadol a preto to bolo také na vážkach, lebo súper bol veľmi nebezpečný z protiútokov, čo je logické pri našom hernom spôsobe, keď sme všetky sily vrhli do útoku. Myslím si, že nakoniec sa na ihrisku zrodila spravodlivá výhra Ružomberka a som nesmierne šťastný. Musíme sa pripraviť na posledný zápas, posledný krôčik, dúfam, že tento raz nám to už vyjde." 

Šance však mali aj Východniari, najväčšiu skúsený 37-ročný špílmacher a kapitán Igor Žofčák, ktorého ešte v prvom polčase vychytal domáci gólman Matúš Macík. "Myslím si, že prvý polčas sme odohrali dobre. Igor Žofčák mal veľkú šancu. Tak isto Ružomberok si vypracoval šancu, kde nastrelil tyč. Prvý polčas bol z našej strany celkom slušný. V druhom polčase sme chceli pokračovať v aktivite. Počas druhého polčasu nás Ružomberok začal trošku prehrávať v strede. Zmenili sme rozostavenie. Súper hrozil najmä po štandardných situáciách, kde si vypracoval dve možnosti na skórovanie. My sme už neboli tak nebezpeční v útočnej fáze aj vzhľadom k tomu, že nám chýbala lepšia organizácia po zisku lopty, mali sme veľa ľahkých strát," vyjadril sa kormidelník Zemplínu Jozef Majoroš. Duel rozhodla úspešná penalta Twardzika. Bývalý hráč Michaloviec Martin Regáli si v šestnástke zasekol Martina Kolesára a ten ho poslal k zemi.

EFEKTÍVNA TRNAVA

V druhom semifinále uštedrila Trnava doma Trenčínu lekciu z efektivity. Góly legionárov Dijana Vukojeviča zo Švédska, Saymona De Barrosa Cabrala z Brazílie a Rakúšana Alexa Sobczyka zmarili všetky nádeje AS. Hostia mali síce tiež množstvo veľkých šancí, trafili tyč, ale v zakončení zlyhali a sezóna sa pre nich skončila. "Do zápasu sme vstúpili aktívne, dobre sme presovali a boli sme nebezpeční na súperovej polovici. Vypracovali sme si aj šance, ale nedokázali sme ich premeniť. Postupom času sme našu hru spomalili, dlho sme rozohrávali akcie zo strany na stranu, súper sa stačil dotláčať. Neboli sme už takí nebezpeční, a preto sme aj prehrali," zhodnotil súboj kouč hostí Juraj Ančic.      

Trnava sa pred rokom kvalifikovala do EL ako víťaz Slovenského pohára - Slovnaft Cupu. Teraz skončila v tabuľke Fortuna ligy po skrátenej nadstavbe štvrtá a bojuje v baráži. Prvý krok na zopakovanie účasti v Európe zvládla rutinérsky. "Po ťažkom zápase v derby na Slovane, ktorý nás stál veľa síl sme museli všetko prispôsobiť taktike Trenčína, ktorý je dobrý na lopte. Majú veľké individuality, a preto naša taktika bola pozmenená. Vychádzali sme v strede do agresívneho bloku, snažili sme sa ísť do protiútokov, čo sa nám darilo. Niektoré finálne fázy neboli dotiahnuté do konca tak ako sme si predstavovali. Za obetavú a tímovú hru musím chlapcov pochváliť, ukázali sme srdiečko a za bojovnosť sme si postup zaslúžili," zhodnotil tréner "andelov" Marián Šarmír.