Praženica: Futbal mi chýba

Praženica: Futbal mi chýba

Trénerovi futbalistov FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble Karolovi Praženicovi chýbajú fortunaligové zápasy. Najvyššiu slovenskú súťaž v marci prerušili pre pandémiu koronavírusu a bývalý obranca trávi čas doma v kruhu rodiny.

Karol Praženica priznal, že rytmus každodenného života je teraz úplne iný. "Futbal mi určite chýba. Čakáme, kedy sa to konečne zmení a všetko sa dostane do predchádzajúcich koľají. Čas trávim teraz iba doma spoločne s rodinou. Je to jednoduchšie, ako keby bol človek v inom meste, štáte či niekde izolovaný a nemohol by sa vrátiť domov. Čaká na niečo, čo nevie, akým spôsobom sa bude vyvíjať. To je neistota. V tomto smere je prítomnosť blízkych alebo známych výhoda. Dá sa to znášať ľahšie," uviedol Praženica v rozhovore pre oficiálnu webovú stránku ViOn.      

Niečo podobné počas dlhoročného pôsobenia vo futbale ešte nezažil: "Je to niečo nové. V podstate sme doma päť týždňov. Takú dlhú prestávku nemajú futbalisti ani počas dovolenky. Po nej aspoň viete, že sa idete pripraviť na určitý termín. Máte bod, ktorého sa môžete chytiť. V tejto situácii však nemáte nič. O to je to ťažšie. Nevieme, či sa môžeme pripravovať, alebo nie. Nie je náročné byť päť týždňov doma. Náročné je, že prakticky netušíme, koľko ešte budeme mať voľno a kam to speje."      

Kouč pozorne sleduje situáciu spojenú so šírením koronavírusu doma i v zahraničí: "Naša krajina je na tom, v porovnaní s ostatnými, relatívne dobre. Nie je to u nás úplne vážne. Verím, že ani nebude. Keby neboli špeciálne opatrenia, štát by išiel v normálnom móde. Nevidíme veci, ktoré prežívala napríklad na začiatku Čína, kde ľudia ležali na ulici. Nechcem to, samozrejme, zľahčovať. Príde mi však zvláštne, ako môžu byť takéto rozdiely medzi štátmi, ktoré nie sú od seba vzdialené v rámci Európy. Keď to všetko prejde, možno nám na všetky otázky odpovedia zodpovední ľudia a najmä odborníci."      

ViOn predáva virtuálne vstupenky na zápas so Zenitom Petrohrad 

Praženica je optimista a verí, že život sa postupne opäť dostane do normálnych koľají: "Je to ťažké z toho hľadiska, že nemáme plán. Vôbec neviem, kedy a čo. V susednom Česku čítam, že idú otvárať niektoré prevádzky. V takom prípade sa človek vie nastaviť, spočítať si, kde by sme mohli byť my. U nás vnímam skôr veľkú neistotu. Pripadá mi to chaotické. Najhoršia vec je, keď neviete, kam smerujete."      

Pandémia ovplyvnila aj dianie v slovenskom futbale. Najviac zasiahla klub MŠK Žilina, ktorý je od 1. apríla v likvidácii. "Vnímam to ako krok, ktorý chcel urobiť majiteľ klubu smerom k hráčom. Možno z ich strany očakával inú reakciu. Som presvedčený, že Žilina nepôjde do likvidácie a nezanikne. Je to skôr plán, ako v tejto situácii zredukovať finančnú záťaž. Niekoľko futbalistov, ktorí dostali výpoveď, sa podľa mňa vráti naspäť a budú si opäť obliekať žlto-zelené farby. Majiteľ si to určite premyslel. Neviem, či až do detailov, pretože niektorí odídu a pravdepodobne príde o peniaze. Krok bez rozmýšľania však neurobil. Som si istý, že z tých sedemnástich všetci neodídu," dodal Praženica.