Raz si zahrať za seba

Raz si zahrať za seba

Raz si zahrať za seba S ofenzívnym stredopoliarom AS Trenčín Jakubom Kadákom aj o esportových zápasoch počas obdobia pandémie

Koronavírus zasiahol celú spoločnosť, trpí aj futbal. Štadióny osireli, hráči sa pripravujú individuálne, prípadne v malých skupinkách za prísnych bezpečnostných opatrení. Chýba im adrenalín a ten postrádajú aj fanúšikovia. Tento víkend prichádza pre nich aspoň malá náplasť na ubolené športové duše. Hráči fortunaligových tímov si zmerajú sily na herných konzolách v turnaji e-Fortuna liga Challenge. „Je to naozaj pekná myšlienka,“ povedal stredopoliar Trenčína Jakub Kadák (19), ktorý zažil takýto súboj na diaľku už predchádzajúci víkend. Víťazstvom nad Martinom Bednárom sa pričinil o triumf 3:1 na zápasy nad Dunajskou Stredou.

Aké to pre vás bolo zahrať si počas tohto obdobia proti DAC aspoň virtuálny futbal? 

Bolo to zaujímavé a niečo nové. Zabavili sme sa, čiže to splnilo svoj účel. 

Prežívali ste to s podobnými emóciami ako ligové zápasy

Trochu áno, aj keď virtuálny zápas je samozrejme iný ako na ihrisku a tým pádom aj nervy pracujú inak. 

Ako? 

Skoro som rozbil ovládač. 

Prvý zápas ste odohrali proti profesionálnemu hráčov esportov a dostali ste výprask 1:7. Ako ste to prežívali? 

Práve vtedy lietal ovládač. 

Chuť ste si napravili v kľúčovom zápase s obrancom DAC Martinom Bednárom, ktorý ste vyhrali 8:1. To bol ten súboj taký ľahký? 

Zápas bol v mojej réžii. Ukázal som, že aj ja mám nejaké herné kvality. Martina ešte zachránil aj brankár. Mohol dostať viac… 

Aj ste ho podpichli po peknom víťazstve? 

Ani nie. Chatovali sme, no on sám povedal, že ešte musí veľa trénovať. Tak som mu nepridával. 

Sú esporty pre vás relax? 

Ale áno. Keď má človek čas, dobre mu to padne. Viem sa pri tom zabaviť. 

Za aké tímy hrávate najradšej? 

Jednoznačne za Paríž Saint Germain. Nie je to síce môj obľúbený klub, ale vyhovuje mi hrať s Neymarom a Kylianom Mbappém. 

Veríte, že raz si zahráte za seba? 

Pevne verím, že o pár rokov to môže byť reálne. 

Tento víkend je na program turnaj e-Fortuna liga Challenge. Čo hovoríte na tento nápad? 

Je to naozaj pekná myšlienka. Verím, že to bude aj dobrá zábava pre fanúšikov, ktorí teraz nemôžu pozerať zápasy na štadiónoch a ani v televízii. Snáď si to užijú. 

AS Trenčín bude reprezentovať váš spoluhráč Achraf El Mahdioui a zápasy bude dokonca vysielať stanica Organe Šport. Budete mu držať palce pri televízii? 

Pokiaľ budem mať čas, určite áno. Vo všeobecnosti si ale radšej zahrám, pozerať virtuálne zápasy ma až tak nebaví. 

Achrafovi dáte nejaké rady? Po vašom víkendovom triumfe máte nárok… 

Nie je to také ľahké (smiech). Trénujeme po skupinách a Achraf je v inej. Na tréningoch sa míňame, komunikácia je teda ťažšia. 

Trenčínu patrí po základnej časti siedma priečka. Dopadne vo virtuálnom turnaji lepšie? 

Verím, že to tak naozaj bude.

AKO MODEL PRE MLADÝCH 

Hráči Trenčína netrénujú v tomto období individuálne, ale v malých skupinách. Ako to prebieha? 

Opatrenia sú veľmi prísne. Na každý tréning chodíme jednotlivo, ja osobne cestujem autom. Keď prichádzam na štadión, musím mať na tvári rúško. Trénujem v rukaviciach a s nákrčníkom, keďže v rúšku to nie je ideálne. Sme rozdelení do troch skupín. Trénujeme bezkontaktne, aby sme neboli blízko seba. Je to náročné, ale za daných okolností je to asi najlepšia možnosť. Tento týždeň trénujeme na štadióne od utorka do piatka. V pondelok sme mali na programe individuálny tréning, takže sme behali a trénovali prostredníctvom videa. Tréner nás videl a ukazoval nám cviky, ktoré máme robiť. Rovnako to bude aj v sobotu. 

Súčasný model vám vzhľadom na okolnosti vyhovuje? 

Určite áno. Máme možnosť trénovať s loptou. Môžeme nacvičovať streľbu, máme k dispozícii brankárov. Je to určite lepšie ako len byť doma a do úmoru behať a cvičiť. 

Ak by sa podaril reštart ligy, rýchlo sa dostanete do zápasovej kondície? 

Myslím si, že áno. Máme veľkú výhodu v tom, že loptu máme takmer každý deň na nohe. Pevne verím, že sa liga opäť rozbehne a že budeme v dobrej forme. 

Cez týždeň ste točili videá pre mladých futbalistov. Čo bolo ich náplňou? 

Natáčali sme cviky, ktoré sa dajú robiť na menšom priestore, pretože deti teraz nemôžu trénovať. Chceli sme dať návod pre žiakov a dorastencov, ktorí nemajú k dispozícii väčší priestor na cvičenia. Ukázali sme im možnosti, ako sa dá trénovať s loptou trebárs aj v obývačke. 

Aká to bola skúsenosť byť model pre najmenších? 

Bol som naozaj poctený, že si ma v klube na to vybrali. Dúfam, že to deckám pomôže. 

Cviky, ktoré ste museli znázorniť, ste robili aj vy ako dieťa? 

Nie je to tak dávno, čo som bol dieťa (smiech). Priznávam, že my sme mali o čosi jednoduchšie cvičenia. Znázorňoval som napríklad viac kľučiek za sebou. Keď som bol menší, vždy sme robili iba jednu. Dnes to majú decká ťažšie. Musia pri tom viac rozmýšľať. Pri prvej kľučke potrebujú uvažovať nad tým, ako si pripraviť loptu, aby mohli urobiť hneď ďalšiu. Dnes je to zaujímavejšie v porovnaní s mojimi mládežníckymi rokmi, čo pritom vôbec nie je dávno.

Takže vám dorastie určite zaujímavá konkurencia… 

Vyzerá to tak.

CHYSTÁ SA NA MATURITY 

Povedali ste, že ste optimista v súvislosti s reštartom ligy. Kde pramení váš optimizmus? 

Ťažko sa mi na to odpovedá. Jednoducho, som prirodzený optimista. Verím, že liga sa rozbehne a že vírus zdoláme. 

Sledujete správy? Zaujímate sa o to, ako pandémia trápi svet? 

Áno. V poslednej dobe som to trochu obmedzil, pretože už toho bolo naozaj dosť. Snažím sa ale sledovať aspoň to, ako sa vyvíja počet nakazených, aby som bol v obraze a samozrejme aj to, aké opatrenia je potrebné dodržiavať. 

Neprepadáva vás pesimizmus, keď ku vám prichádzajú správy zo sveta? 

Ani nie. Počasie nám vyšlo výborne, a tak trávim veľa času na záhrade, čo ma nabíja energiou. Dokonca sa už opaľujeme a slnko má veľmi dobré účinky na telo i náladu. Samozrejme, som smutný, že sa nehrá liga, ale zároveň zostávam optimistom. 

Neprepadáva vás strach o najbližších? 

Strach má asi každý z nás, ale nemyslím pesimisticky. Skôr sa zameriavam na to, aby som dodržiaval opatrenia. Keď tak urobí každý z nás, bude to v poriadku. 

Ste teda stotožnený s vládnymi nariadeniami? 

Áno. Akurát som sa tešil, že ma asi minú maturity, no podľa posledných správ sa im nevyhneme. To ma trošku nahnevalo (smiech). Musím teraz pridať v škole. 

Čo študujete? 

Dopravnú akadémiu v Trenčíne.

JE PODHROTOVÝ HRÁČ 

Ste stredopoliar alebo útočník? Aj to sme sa spýtali Jakuba Kadáka. Hoci si zatiaľ nevybojoval pevné miesto v zostave AS, keď už dostane šancu, nastupuje na hrote, ale aj o úroveň nižšie. „Aby som bol úprimný, najlepšie sa cítim na pozícii pod hrotom. Čiže som niečo medzi,“ s úsmevom nám Jakub Kadák odpovedal a hneď na to rozvinul svoje myšlienky: „Zároveň platí, že sa cítim všade dobre. Nemám problém nastúpiť v strede ihriska a ani na hrote. Začínal som ako klasický hroťák, no tréneri ma asi vo veku 11 rokov prerobili na ofenzívneho stredopoliara.“ Zvykne sa hovoriť, že kríza je zároveň aj nová príležitosť. Jakub Kadák chce súčasné obdobie využiť takisto na to, aby v tréningu dobehol spoluhráčov, ktorí doteraz dostávali viac šancí. „Robím všetko pre to, aby som si vybojoval miesto v základnej zostave. Pridávam si aj v domácom prostredí,“ uviedol talentovaný mladík.

VERIL, ŽE PRÍDE ŠANCA V U21 

Jakub Kadák je dlhé roky súčasťou mládežníckych národných výberov. Po výmene trénera v reprezentácii do 21 rokov ho nový kouč Jaroslav Kentoš pozval na januárový prípravný kemp do Turecka. To však bola posledná akcia „sokolíkov“. Marcový kvalifikačný termín sa už neuskutočnil. „Mrzí ma, že to takto vypálilo. Veril som, že mám šancu stať sa pevnou súčasťou tímu. Škoda. Snáď sa situácia dá čím skôr do poriadku a opäť dostanem pozvánku do dvadsaťjednotky,“ uviedol 19-ročný mladík.

JAKUB KADÁK – FAKTY 

  • Narodil sa 14. decembra 2000 v Trenčíne, hráva na pozícii ofenzívneho stredopoliara za AS Trenčín. 
  • S futbalom začínal v štyroch rokoch v Trenčianskych Stankovciach, už v útlom veku sa presunul do AS Trenčín, kde je doteraz. 
  • Vo Fortuna lige debutoval 10. marca 2018 v zápase s Trnavou (1:2), celkovo už v našej najvyššej súťaži nastúpil v 17 zápasoch a strelil aj jeden gól v 19. kole tohto ročníka vo februári do siete Michaloviec pri vysokom víťazstve 8:1. 
  • Slovensko reprezentoval od kategórie do 16 až po 21 rokov. 
  • Jeho obľúbený zahraničný hráč je Lionel Messi a klub Real Madrid. 
  • Riadi sa podľa životného motta: „Ísť na sto percent a nikdy sa nevzdávať.“