Futbalový rekordér a symbol! Ďakujeme, „Peči“

Futbalový rekordér a symbol! Ďakujeme, „Peči“

Bývalý slovenský futbalový reprezentant a dlhoročný stredopoliar MŠK Žilina Viktor Pečovský (36) ukončil profesionálnu hráčsku kariéru. V tíme "žlto-zelených" bude naďalej pôsobiť ako tréner mládeže.

417! Presne toľko zárezov v najvyššej slovenskej futbalovej lige má na konte ikona našej ligy Viktor Pečovský. Viac zápasov už nepridá, i keď to celé malo byť inak. Slovenskému rekordérovi ukončila v tichosti kariéru súčasná pandémia. Svoju rozlúčku s profesionálnym futbalom si rozhodne takto nepredstavoval. "Samozrejme, že som si predstavoval svoju rozlúčku inak. Vedenie mi údajne niečo pripravovalo k poslednému ligovému zápasu, no teraz sa musíme všetci prispôsobiť nečakanej situácii a myslieť predovšetkým na naše zdravie a zdravie najbližších. Moja rozlúčka je v tejto chvíli nepodstatná," hovorí pre oficiálny web MŠK Žilina 36-ročný futbalista.   

Výpoveď sa ho netýka

Pečovský zároveň informoval, že sa ho netýkala výpoveď, ktorú dostala väčšina hráčov klubu, ktorý ide do likvidácie. Platnosť jeho profesionálnej zmluvy vypršala už k 31. decembru 2019. „Zmluva od 1. januára tohto roku bola postavená tak, že som pôsobil čiastočne ako hráč B-tímu a čiastočne už ako mládežnícky tréner. K 1. aprílu sme vzhľadom na tieto mimoriadne skutočnosti ukončili po dohode moju hráčsku zmluvu a budem pokračovať už len ako mládežnícky tréner," povedal podľa oficiálnej webstránky MŠK. „Pripravoval som sa na obdobie po futbale. Vedel som, že ako hráč sa už ním živiť nebudem. Určite som myslel aj na budúcnosť, ktorá sa teda bude spájať s Akadémiou MŠK," dodal.

Majiteľa chápe   

Počet štartov vo Fortuna lige sa u Pečovského zastavil na rekordnom čísle 417. Súčasná situácia v klube mu pochopiteľne radosť nerobí, no pre kroky prezidenta klubu Jozefa Antošíka má pochopenie. "V prvom rade sa mi nepáči celý tento mediálny rozruch a odkazovanie si vecí prostredníctvom médií. Každý rozumný človek si musí vypočuť názory oboch strán a následne si urobiť svoj názor. Keby majiteľ mohol, rozhodne by riešil situáciu inak. Skutočnosť ho donútila to riešiť takto rázne," vyhlásil.

Verí, že sa vzťahy utrasú  

Pečovský tiež dúfa, že snaha zbaviť sa platových záväzkov voči hráčom prostredníctvom likvidácie nepoškodí meno klubu doma a v zahraničí a MŠK Žilina bude opäť stabilne fungovať na futbalovej scéne. „Na slovenské pomery mali hráči v MŠK nadštandardné platy a hlavne vždy všetko prišlo načas. Človek musí myslieť na budúcnosť. Ja som nebol počas kariéry rozšafný. Na zbytočnosti som peniaze nedával a radšej som si šetril. Nedávna doba bola šialená z pohľadu čísel, prestupy siahali vo futbale do závratných výšok. Nič iné nezostáva ani nám, iba prepnúť a uskromniť sa. Vyznie to teraz možno v médiách inak, ale myslím si, že to časom opadne a vzťah medzi klubom a hráčmi bude normálny," vyjadril nádej 34-násobný slovenský reprezentant.   


Viktor Pečovský: vernosť, poctivosť, vzor   

Viktor Pečovský (36) je symbolom futbalovej vernosti a poctivosti. Všetky svoje ligové štarty si pripísal v dresoch len dvoch klubov. Svoj ligový debut zaznamenal 11. mája 2000 v drese Banskej Bystrice. Vtedy mal len sedemnásť rokov. U „vojakov“ vydržal 11 rokov. V roku 2011 prestúpil do Žiliny. V priebehu takmer 20-ročnej kariéry nazbieral 417 ligových štartov a 34-krát nastúpil v drese slovenskej reprezentácie. Tých štartov v našej najvyššej súťaži mohol mať i viac a mohol atakovať i hranicu s číslom 500, no hneď v prvom roku Banská Bystrica z ligy vypadla a tri roky strávil Pečovský v druhej najvyššej súťaži. Navyše sa mu nevyhlo ani nepríjemné zranenie, ktoré mu vystavilo stopku na dlhšiu dobu (v roku 2016 utrpel zlomeninu ihlice, pozn., red.). V tom čase bol Pečovský stabilným článkom našej reprezentácie, uvažoval o zahraničnom angažmáne, mal formu. Osud ale jeho kariére nadelil iné karty. „Peči“ neprestúpil, zostal a hoci si už po zranení nepripisoval na konto také zápasové minutáže ako predtým, jeho futbalová výnimočnosť sa nestratila. Naopak, Viktor Pečovský sa stal tvárou našej ligy a svoje skúsenosti bude ďalej odovzdávať ďalšej generácii. Vo svojej kariére bude totiž pokračovať ako mládežnícky tréner v MŠK Žilina. Veríme, že aj s jeho pomocou vyrastie ďalší Pečovský. Ďakujeme, Peči!