​Podcast: Futbalová Európa ťahá za jeden povraz

​Podcast: Futbalová Európa ťahá za jeden povraz

Futbalové ligy postupujú v Európe jednotne. Na centrálnej úrovni UEFA či Európskych líg je na stole niekoľko scenárov, ako sa aktuálna sezóna dohrá. Viac prezradil v pravidelnom podcaste Počas na telku výkonný riaditeľ ÚLK Michal Mertinyák.

Ako sa so súčasnou situáciou vyrovnáva futbal?    

Povedal by som, že najsystematickejšie. Futbal ako celok je veľmi dobre organizovaný z prostredia inštitúcií ako UEFA či FIFA. To sa deje aj v súčasnej situácii. V rôznych iných športoch sledujeme nejednotné rozhodovania, čo sa týka ukončenia súťaží či napríklad udelenia titulu. Vyvoláva to zbytočné vášne, preto je dôležité, aby futbal preukázal v tomto smere jednotu a jeho rozhodnutie bolo centralizované.   

Väčšina z kolektívnych športov to už zabalila. Futbal stále verí, že to rozchodí. Je to reálne?   

Je pripravených niekoľko scenárov. Tie kľúčové sa opierajú o to, že sezóna sa dohrá. Samozrejme, znamená to zásah do toho, ako bude sezóna vyzerať. Dôležité je povedať, že evidujeme enormnú snahu jednotlivých orgánov, aby rozhodnutie bolo centralizované. To znamená, že ak sa napríklad predĺži sezóna, tak sa predĺži pre všetky krajiny rovnako.   

S akými scenármi rátate?   

Pracujeme s troma scenármi, ktoré sú na stole. Teraz už je zrejmé, že termín ukončenia sezóny 2019/20 bude neskôr, ako bolo pôvodne plánované. Všetky scenáre zatiaľ rátajú s tým, že sa súťaže dohrajú. Existujú, samozrejme, aj úvahy o tom, že príde k extrémnym situáciám a nebude to možné. Tu ale zatiaľ nie sme. Tento scenár pripadá do úvahy až vtedy, keď bude zrejmé, že to ďalej už nepôjde.    

Vypočujte si celý rozhovor v podcaste Polčas na telku: