"Gulášmajster" Obert: Partiu utužujeme aj na diaľku

"Gulášmajster" Obert: Partiu utužujeme aj na diaľku

S asistentom trénera Igorom Obertom aj o tom, ako sa v Seredi vyrovnávajú so súčasnou neľahkou situáciou.

Šíriaci sa koronavírus odsunul šport tak trochu do úzadia. Až o rok neskôr sa dočkáme olympijských hier v Tokiu, futbalových majstrovstiev Európy či svetového šampionátu v ľadovom hokeji. Organizátori museli pozastaviť aj európske futbalové ligy, výnimkou nie je ani naša Fortuna liga. Drvivá väčšina klubov trénuje len v domácich podmienkach, platí to aj o ŠKF iClinic Sereď. Hráči zaberajú individuálne a neľahké obdobie si spríjemňujú komunikáciou prostredníctvom sociálnych sietí a mobilných aplikácií. Práve v Seredi sú v tomto smere veľmi aktívni a atmosféru v mužstve zdieľajú vďaka klubovému facebooku aj s verejnosťou. „Pomáha nám to mentálne a takýmto spôsobom zapájame aj našich fanúšikov,“ povedal v rozhovore pre našu ligu asistent trénera ŠKF Igor Obert (37). Rodáka z Partizánskeho môžeme vďaka tejto iniciatíve napríklad vidieť pri varení gulášu.   

Ako zvládate súčasnú situáciu? 

Ťažko. Odmalička nie som zvyknutý na vysedávanie doma. Už ako chlapca ma to vždy ťahalo vonku medzi spolužiakov či spoluhráčov. Stále sme niečo vymýšľali a športovali. To v človeku zostane. Je to naozaj náročné obdobie. 

Túto dobu ste s hráčmi využili na to, aby ste zdieľali svoje zážitky na sociálnych sieťach. Prečo ste sa rozhodli vo veľkom informovať o tom, ako to v súkromí zvládate? 

Chceli sme zostať v kontakte a každý z nás pošle do spoločnej skupiny niečo, čo počas dňa zažil. Máme zábery z individuálnych tréningov, ale aj z voľnočasových aktivít. Snímky a videá si posielame prostredníctvom aplikácie WhatsApp, vďaka ktorej hráči dostávajú aj plán individuálnych tréningov. Následne vyberáme niektoré príspevky aj na klubový facebook. 

Akým spôsobom môžete dnes vyhodnocovať tréningový proces vašich zverencov? 

Hráči dostali tréningové plány. Musia sa udržiavať v kondícii. Je už len na prístupe a zodpovednosti každého z nich, ako sa postavia k svojej práci. 

Niektorí si možno od nudy aj pridávajú… 

To by bol ten lepší prípad (smiech). Určite máme v tíme aj takých, čo robia veci aj navyše. 

Na akých veciach môžu hráči pracovať v individuálnom tréningu? 

Vo všeobecnosti na kondícii a sile, ale dá sa aj na technike. Hľadáme možnosti. Je to o improvizácii. Technika sa dá zlepšiť pomocou nového športu vo svete, tzv. teqballu. Je to v podstate futbal na zahnutom pingpongovom stole. Ja to hrávam u nás v Komárne a videl som, že už si to vyskúšali aj niektorí naši hráči. Takto sa dá vo dvojici pracovať na technike. Samozrejme, dnes nemôžeme riešiť v rámci individuálneho tréningu taktiku, na to potrebujete celý tím pohromade. 

Ako ešte sa dá v týchto časoch zlepšovať technika? 

Môžete si v domácich podmienkach vytvoriť prekážky. Keď nemáte k dispozícii tréningové pomôcky, musíte využiť stoly, stoličky a iné veci, ktoré bežne máte doma. Videl som video jedného z futbalistov Realu Madrid, ktorý si v domácich podmienkach pripravil náročnú prekážkovú dráhu. Všetko sa dá, len treba improvizovať. 

Na čom okrem taktiky je dnes nemožné pracovať? 

Dá sa v podstate robiť na všetkom, len treba porozmýšľať nad tým, ako to ide. Ťažko sa ale v súčasnej situácii tvorí partia. Na upevnenie ducha mužstva potrebujete byť pohromade. Ten sa buduje spoločnými tréningmi, akciami či spoločným trávením času. Teraz každý tím postupne stráca kolektívnu silu. Je to normálne. 

Mentálnu stránku posilňujete práve zdieľaním zážitkov na facebooku? 

Presne tak. Aspoň sme trochu v kontakte. 

Ako pracujete na mentálnej stránke? 

Keď sme s hráčmi v spoločnom kontakte, snažíme sa ich povzbudiť. Je dôležité, aby neupadali na duchu a aby verili, že sa súťaž opäť rozbehne. Treba myslieť skôr na pozitívne veci. Zdôrazňujeme im, aby si užili spoločný čas s rodinou. Veď v minulosti často na to nebol priestor a naopak, rodiny sa prispôsobovali hráčom. Teraz sa to môže vymeniť. 

Spomenuli ste, že ste typ, ktorého doma vždy „mrle žerú“. Ako vy osobne trávite voľný čas?

Manželka je učiteľka a momentálne má asi dvakrát toľko práce ako počas bežného režimu, keďže vzdeláva žiakov na diaľku. Vtedy sa snažím venovať sám sebe, idem si zabehať, do posilňovne, prípadne na bicykel. Vzdelávam sa, učím sa po anglicky. Snažím sa využiť voľný čas na svoj rozvoj. 

Mali sme možnosť vidieť, že v čase voľna viete aj uvariť guláš... 

Áno. Kamarát ma zavolal na brigádu. Vypílil stromy a potreboval vybrať korene. Dali sme si prírodnú posilňovňu. Uvarili sme guláš, ja som ho dochutil a všetci boli spokojní. 

Na zverejnenej fotke ste mali v ruke krompáč a stáli ste pri guláši. Chlapci vás hneď začali podpichovať, či ste guľáš miešali práve ním… 

V našom tíme zastávam pozíciu akéhosi spojivka medzi realizačným tímom a hráčmi. Som vo veku, že by som si ešte mohol zahrať ligu. Veď som stále členom Nových Zámkov. Hráči podpichnú skôr mňa ako hlavného trénera Petra Léranta. To pomáha k lepšej atmosfére v týchto ťažkých časoch.

Niektorých legionárov ste poslali domov. Akoby toho nebolo málo, v čase koronavírusu zasiahlo Chorvátsko zemetrasenie. Nemali ste strach o chlapcov z Balkánu? 

Okamžite sme sa informovali, ako na tom sú. Našťastie, všetci nám prezradili, že sú v poriadku a naďalej normálne trénujú. Samozrejme, mali sme obavy. Sme radi, že to napokon prežili všetci v zdraví. 

Z ich videí a fotografií vidieť, že trénujú v podstatne teplejšom počasí. Nezávidíte im na diaľku? 

Veru, majú výhodu. Prímorský vietor a vyššiu teplotu. 

Ste optimista a veríte, že sa tento stav v dohľadnej dobe skončí? 

Snažíme sa v to veriť. Všetci dúfame, že vedci nájdu protilátku na toto ochorenie. Je hrozné, čo sa dnes deje v Taliansku či Španielsku. Dúfam, že svet sa dokáže vyrovnať s touto pandémiou a že sa bude situácia postupne zlepšovať. Potom sa opäť rozbehne aj futbalový kolotoč. 

S Petrom Lérantom ste sa ujali kormidla v zime a veľmi ste sa tešili na novú výzvu. O to viac škrie súčasná situácia? 

Samozrejme. Škoda, že sa odohrali len štyri zápasy. Mužstvo začínalo mať svoju tvár. Súčasná situácia nás pribrzdila, ale taký je život. Nič s tým nenarobíme. Keď to bude možné, opäť začneme tvrdo pracovať na tom, aby sme sa postupne zlepšovali. 

Začali ste dobre. Remíza s Ružomberkom, víťazstvo v Zlatých Moravciach… 

Veru áno. Odohrali sme dobré zápasy, no potom sme absolvovali aj nešťastný duel s Trenčínom. Bol to veľmi dobrý zápas, remíza by bola zaslúžená. Potrebovali sme však víťazstvo, otvorili sme hru a dostali sme zlomový gól. To je futbal. V inej fáze ligy by sme možno brali aj bod a nevsadili všetko na jednu kartu. To isté platí aj o poslednom súboji so Žilinou, ktorý sme prehrali. Aj v tomto zápase sme hrali na víťazstvo, no súper nás vytrestal. 

Zložili ste solídne mužstvo. Škoda len, že ho nemôžeme vidieť v zápasoch. 

Áno. Je to ako keď si kúpite nové auto a nemôžete na ňom jazdiť a máte ho v garáži. 

Má tento kolektív aj mentálnu silu? Nakopne sa k dobrým výkonom a výsledkom po reštarte súťaží? 

Ťažko dopredu hovoriť. Veľa závisí od toho, ako budú chlapci dodržiavať plány a ako si to všetko sadne po prestávke. Verím, že dokážeme posunúť naše výkony ešte nahor. 

Takže, keď sa bude hrať, bez problémov sa zachránite? 

Veríme, že sa vyhneme priečkam, ktoré by znamenali vypadnutie, prípadne baráž. Robíme pre to všetko aj počas tejto pandémie.   

VZOSTUP VYŠPERKOVAŤ ŠTADIÓNOM 

Sereď zažíva momentálne historicky úspešné obdobie. Mužstvo sa v minulej sezóne premiérovo predstavilo medzi elitou a hneď sa kvalifikovalo do skupiny o titul. V tomto ročníku síce ŠKF klesol do dolnej šestky, ale nepatrí na úplne na spodné priečky tabuľky. Dobré výsledky dosahuje exnováčik aj napriek tomu, že pre nevyhovujúci štadión nemôže hrať vo svojom meste domáce zápasy. Čo nebolo, môže byť. Dnes už existuje plán na výstavbu nového útulného stánku. „Veľmi sa tešíme. Bodaj by nový štadión stál už zajtra. Musíme si počkať, všetko potrebuje svoj čas. Super bude, už keď bude rásť pred našimi očami. Nie je jednoduché hrať v podstate každý zápas vonku. Možno by boli výsledky o niečo lepšie, keby sme mali typické domáce prostredie. Nebudeme sa na to ale vyhovárať. Vieme, v akej situácii sme vstupovali do ligy. Každého v Seredi trápi súčasný stav, ale sú ľudia, ktorí naozaj robia na tom, aby čo najskôr stál nový štadión. Zaslúži si to mužstvo, zaslúžia si to fanúšikovia. Sú ľudia, ktorí tvrdia, že Sereď do Fortuna ligy nepatrí. Ja tento názor nezdieľam, pretože mužstvo si účasť medzi elitou vybojovalo na ihrisku a hneď v prvom ročníku ukázalo, že je prínosné,“ povedal Igor Obert.   

IGOR OBERT – FAKTY

  • Narodil sa 14. júla 1982 v Partizánskom. 
  • Pracuje ako asistent trénera v ŠKF iClinic Sereď.
  • Je ženatý s manželkou Gabikou
  • Počas aktívnej kariéry nastupoval na pozícii pravého obrancu, prípadne pravého stredopoliara.
  • Prvú profesionálnu zmluvu dostal v Šali, ďalej hrával za Dubnicu, Dunajskú Stredu, Jihlavu, Olympiakos Volos, Michalovce, Svätý Jur, Veľký Meder, Komárno, Veľké Ludince, Imeľ a Nové Zámky, kde je stále člen treťoligového mužstva. 
  • Ako hráč sa zúčastnil na majstrovstvách Európy amatérov v Poľsku v roku 2005, kde si Slovensko vybojovalo bronz.
  • Trénerskú kariéru rozbieha v pozícii asistenta trénera a kondičného trénera ŠKF iClinic Sereď. 
  • Jeho obľúbený zahraničný klub je FC Barcelona a hráč Lionel Messi.