​Kozák najlepším trénerom, Boženík s Cenou Petra Dubovského

​Kozák najlepším trénerom, Boženík s Cenou Petra Dubovského

Verejnosť sa dnes dozvedela mená víťazov v ankete denníka Pravda a Slovenského futbalového zväzu Futbalista roka 2019. Medzi ocenenými má zastúpenie aj Fortuna liga.

Najlepším trénerom Ján Kozák ml.   

Tréner úradujúceho majstra Fortuna ligy - ŠK Slovan Bratislava - Ján Kozák ml. sa stal najlepším trénerom za minulý rok. Mužstvo belasých prevzal oficiálne na konci augusta 2019 (mužstvo belasých trénova už od júla 2019, pozn. red.), za tak krátky čas ale stihol toho skutočne dosť. So Slovanom postúpil Kozák do skupinovej fázy Európskej ligy a darilo sa mu aj v domácej súťaži, keď zaznamenal len jedinú prehru, a to na ihrisku DAC Dunajská Streda (2:5). Aktuálne, po 22. odohratých kolách, je Slovan na čele ligy a má pohodlný 10-bodový náskok. Na druhom mieste ankety sa umiestnil bývalý tréner Slovanu, ktorý v roku 2019 oslavoval s belasými majstrovský titul, Martin Ševela. Tretí skončil reprezentačný tréner Pavel Hapal.   

Najlepším hráčom do 21 rokov Róbert Boženík   

Róbert Boženík, ktorý vlani žiaril vo farbách MŠK Žilina, získal Cenu Petra Dubovského pre najlepšieho hráča do 21 rokov. Toto ocenenie získal celkom suverénnym spôsobom (30 hlasov). Na druhom mieste skončil David Strelec (2 hlasy). Boženík má našliapnuté k rozprávkovej kariére. V zimnom prestupovom okne vymenil žilinský dres za holandský klub Feyenoord Rotterdam. Mladý, 20-ročný, hrotový útočník sa navyše umiestnil na 7. mieste ankety Futbalista roka 2019.   

Najlepším hráčom Fortuna ligy za rok 2019 bol už dávnejšie vyhlásený Andraž Šporar z ŠK Slovan Bratislava, na delenom desiatom mieste ankety sa umiestnil ďalší fortunaligista, brankár majstrovského Slovanu Dominik Greif. Najlepším slovenským futbalistom za rok 2019 sa stal Milan Škriniar z Interu Miláno, na druhom mieste skončíl Martin Dúbravka a tretí je Marek Hamšík.   

O poradí rozhodlo hlasovaním 36 odborníkov, popredných trénerov a zástupcov médií. Organizátori ankety už pred dvoma týždňami zrušili tradičný galavečer, ktorý sa mal uskutočniť dnes. Trofeje si laureáti preberú na najbližšom zraze slovenskej reprezentácie.

Najlepší futbalisti roku 2019

1. Milan Škriniar (Inter Miláno) 344 bodov 

2. Martin Dúbravka (Newcastle United) 309 

3. Marek Hamšík (Ta-lien I-fang) 292 

4. Stanislav Lobotka (Celta Vigo) 257 

5. Juraj Kucka (FC Parma) 201 

6. Albert Rusnák (Real Salt Lake City) 81 

7. Róbert Boženík (MŠK Žilina) 80 

8. László Bénes (Borussia Mönchengladbach) 69 

9. Martin Škrtel (Basaksehir Istanbul) 60 

10. Ondrej Duda (Hertha Berlín) a Dominik Greif (Slovan Bratislava) obaja 59      

Cena Petra Dubovského 2019: 

1. Róbert Boženík (MŠK Žilina) 30 

2. Dávid Strelec (Slovan Bratislava) 2 

Ďalšie poradie: 3. Tomáš Bobček (MFK Ružomberok), Marián Chobot (FC Nitra), Peter Pokorný (FC Liefering) po 1 bode   


Najlepší tréner 2019: 

1. Ján Kozák ml. (Slovan Bratislava) 58 

2. Martin Ševela (Slovan Bratislava/Lubin) 41 

3. Pavel Hapal (reprezentácia Slovenska) 29   

Najlepšia futbalistka 2019: 

1. Dominika Škorvánková (Bayern Mníchov) 201 

2. Mária Korenčiová (AC Miláno) 182 

3. Alexandra Bíróová (SKN St. Pölten) 141