Európska futbalová rodina jednohlasne: Chceme dohrať

Európska futbalová rodina jednohlasne: Chceme dohrať

Európska futbalová rodina sa zhodla na dôležitých otázkach ohľadne ďalšieho vývoja futbalu v Európe. Pre šíriace sa ochorenie COVID-19 prijala niekoľko závažných rozhodnutí. Prinášame prehľad toho najpodstatnejšieho, čo zasahuje aj našu ligu.

Mnohé európske ligy, vrátane našej Fortuna ligy, momentálne nútene pauzujú pre šírenie sa koronavírusu. Otázok ohľadne ďalšieho vývoja klubových i národných súťaží je niekoľko. Európska futbalová únia (UEFA) preto zvolala na dnes mimoriadnu videokonferenciu so zástupcami jednotlivých národných asociácií, Európskej asociácie klubov (ECA), Európskych líg (EL) a FIFPRO Europe (spolu Európska futbalová rodina, pozn. red.). Cieľom bolo dohodnúť sa na spoločnom ďalšom postupe. Fortuna liga je asociovaným členom Európskych líg, prinášame niekoľko dôležitých faktov, na ktorých sa zhodlo 55 členských krajín na krízovom rokovaní prostredníctvom videokonferencie v Nyone. 

  • Euro 2020 sa odkladá o rok. Nový termín je 11.6. – 11.7.2021.
  • Termíny baráží o Euro sa presúvajú na jún 2020, resp. podľa možností jednotlivých asociácií.
  • Skončenie všetkých európskych súťaží, vrátane našej Fortuna ligy je naplánované najneskôr do 30.6.2020.
  • Všetky strany sa zhodli na tom, že európske aj národné súťaže sa majú dohrať, ak to bude možné.
  • Všetci členovia sa zhodli na spoločnom, koordinovanom postupe. Spoločným cieľom je dohrať ligové sezóny pred fanúšikmi.
  • Jednotlivý postup je koordinovaný medicínskymi odborníkmi a spoločným cieľom je zdravie na prvom mieste.

UEFA vytvorí pracovné skupiny   

UEFA vytvorí dve pracovné skupiny. Prvá, zložená z dvoch zástupcov UEFA, dvoch Európskej asociácie klubov (ECA) a dvoch Európskych líg (EL), sa bude zaoberať kalendárom. Druhá bude riešiť ekonomické a právne dôsledky prijatých rozhodnutí. "V rámci videorozhovoru sa stretlo všetkých 55 asociácií, kde UEFA prezentovala svoju víziu play off, následne EURO a následne súťaží reprezentácií do 21 rokov, žien a mládeže. Trvalo to asi 45 minút, UEFA prezentovala svoje názory a potom vystúpili niektoré asociácie, ktoré súhlasili s víziou prezentovanou UEFA. Žiadna z asociácií, ktoré sa prihlásili do diskusie, nemala námietky. Nehlasovalo sa. Z môjho pohľadu je rozhodnutie UEFA logické, pretože daný model UEFA je vzhľadom na situáciu v Európe racionálny," hovorí generálny sekretár SFZ Peter Palenčík.   

Ukázať zodpovednosť a solidárnosť   

"Bojujeme s neviditeľným a rýchlo sa šíriacim protivníkom. V takýchto časoch futbalová komunita potrebuje ukázať zodpovednosť, jednotu, solidárnosť a altruizmus. Zdravie fanúšikov, hráčov a všetkých futbalových činovníkov je priorita číslo jedna. Mali sme viacero možností, ako skúsiť dohrať túto sezónu, a som pyšný na mojich kolegov v celej Európe za ich odpovede. Ukázali ozajstný duch spolupráce v snahe dosiahnuť čo najlepší výsledok," uviedol prezident UEFA Aleksander Čeferin.   

Ako ďalej na Slovensku?   

Vedenie riadiacej organizácie Fortuna ligy aktuálne pracuje s aktualizovaným kalendárom zo strany UEFA. Oceňujeme prijaté opatrenia, ktoré sú logickým vyústením mimoriadnej situácie, ktorej celá Európa čelí. Ďalší postup bude koordinovaný s európskymi partnermi, aj vzhľadom k členstvu v EL. Jednoznačný cieľ je dohrať Fortuna ligu v stanovenom termíne. Po internej diskusii v rámci Únie ligových klubov  a koordinácii s pracovnou skupinou na európskej úrovni budeme verejnosť informovať o nasledujúcich krokoch.  Futbal opäť ukázal svoju jedinečnosť, keď sa dokázali spojiť všetky záujmové skupiny s jednoznačným cieľom dohrať zápasy európskych i národných súťaží pred fanúšikmi. Je to výzva aj pre nás všetkých, správajme sa zodpovedne a pevne veríme, že už čoskoro sa vidíme na futbalových štadiónoch.