Sobota bude dramatická! Exkluzívny pohľad do táborov konkurentov

Sobota bude dramatická! Exkluzívny pohľad do táborov konkurentov

Pred posledným kolom základnej časti Fortuna ligy má reálnu šancu postúpiť do prvej šestky až päť tímov. Sú však len tri otvorené miesta. Ponúkame pohľad to táborov všetkých potenciálnych postupujúcich do elitnej skupiny.

Zdá sa, že dramatickejší finiš sme si priať ani nemohli. Kľúčový je pred nasledujúcim víkendom boj o prvú šestku, v ktorej majú zaručenú miestenku stále iba traja lídri Slovan, Žilina a DAC. O ďalšie tri pozície zabojuje kvinteto Ružomberok, Trenčín, Trnava, Michalovce a Senica. Komu napokon zostanú oči pre plač a boj aspoň o siedme miesto, ktoré ešte stále môže znamenať pohárovú miestenku?

MFK Ružomberok (v súčasnosti 4. miesto) môže stratiť všetko 

Je paradoxné, že hoci sú Ružomberčania štvrtí (a štvrtí sú nepretržite od 14. kola Fortuna ligy, pozn. red.), pred sobotou majú najťažšiu pozíciu. Ak niektorý z trojice konkurentov pod nimi prehrá, zostanú v skupine o titul. Sústrediť sa však musia predovšetkým na svoj zápas a ten odohrajú na Tehelnom poli proti prvému Slovanu. „Máme za sebou ťažký, ale úspešný pohárový duel a teraz sa už pripravujeme na sobotu. Vieme, že nás čaká najťažší zápas, ale máme to vo vlastných rukách,“ povedal kreatívny stredopoliar Liptákov Dalibor Takáč. Meno súpera ho nestraší, ale rešpekt rozhodne vyvoláva. „Vieme, že na Slovane sa nevyhráva, ale my tam nejdeme v porazeneckej nálade. Potrebujeme uspieť a spravíme všetko preto, aby sme sa napokon radovali. Keďže doma sa nám dlhodobo z nejakého dôvodu nedarí, znie to zvláštne, ale možno bude aj lepšie, že hráme vonku. Každopádne, cieľ je jasný, aby sme po víkende boli v prvej šestke a na jar tešili fanúšikov zápasmi proti top tímom.“

AS Trenčín (v súčasnosti 5. miesto) vlani o záchranu, teraz o prvú šestku 

Piaty Trenčín cestuje v sobotu na pôdu Zlatých Moraviec. Minulý týždeň tam vyhral ako domáci tím so Sereďou 2:1, tentoraz si musí poradiť s nevyspytateľným ViOn-om. „Sme dobre naladení, pretože máme všetko vo vlastných rukách. Vieme, že ak zápas nezbabreme, tak to vyjde a zostaneme v hornej šestke,“ poznamenal obranca Trenčína Martin Šulek. Jeho tím v týždni smolne vypadol zo Slovnaft Cupu po jedenástkovom rozstrele proti Slovanu a druhý nešťastný zápas v priebehu štyroch dní zažiť rozhodne nechce. Trenčania si však zároveň uvedomujú, že ViOn nepatrí medzi ich obľúbených súperov. „Už dlhšie sme u nich nevyhrali a vždy sa poriadne nadrieme. Súperovi síce už nejde o hornú šestku, ale je nám jasné, že napriek tomu bude bojovať a čaká nás poriadne náročný zápas,“ myslí si Martin Šulek.

Spartak Trnava (v súčasnosti 6. miesto) nechce, aby to dopadlo ako vlani

Zapeklitú situáciu cítia aj v Trnave, ktorá je síce na správnej hrane hornej šestky, ale balans môže ľahko stratiť po zápase v MOL Aréne proti domácej Dunajskej Strede. Tretí tím tabuľky na jar trikrát remizoval a bude hladný po úspechu, no Trnava ho potrebuje ešte viac. „Je to pekný prvý vrchol sezóny, no škoda pre nás, že to takto dopadlo. Víťazstvom v Senici sme si mohli zabezpečiť umiestnenie hore, čo nevyšlo a musíme tak zabojovať v sobotu. Čakám drámu, ale so šťastným koncom pre nás,“ vyjadril sa trnavský obranca Jakub Krč. Veľa bude závisieť aj od výsledkov v ostatných zápasoch, v žiadnom z poltucta sa nestretnú dva tímy bojujúce o top 6. „Ja by som to radšej počas zápasu ani v polčase nesledoval, výsledky necháme tak a skontrolujeme si ich, keď dohráme. My sa musíme popasovať so silným súperom a jeho fanúšikmi, zaujíma nás iba tento zápas a naše víťazstvo.“ Trnava má ešte v živej pamäti minuloročný priamy súboj o prvú šestku, keď nezvládla zápas proti Seredi (hralo sa v Myjave, pozn.red.) a bola odsunutá do spodnej šestky. Toto fiasko nechce zopakovať.

MFK Zemplín Michalovce (v súčasnosti 7. miesto) nechce nič podceniť

Mimo miest v hornej polovici sú Michalovce, no práve tie majú v 22. kole papierovo najprijateľnejší žreb. Doma privítajú posledné Pohronie. „Posledný krok je vždy najťažší, a preto to bude nesmierne náročné, no verím, že šancu máme vo vlastných rukách,“ povedal nám brankár MFK Zemplín Matúš Kira. Pravdou je, že postupová matematika je veľmi komplikovaná, keďže záleží od toho, či budú mať po sobote rovnaký počet bodov dva tímy alebo tri a tiež, ktoré to budú. Vrásky na tvári im pri konečnom súčte môže spraviť nedávny osemgólový debakel od Trenčína. „Nik z nás sa na toto nepozerá a neriešime ani to, že tentoraz sme favoritom zápasu. Pre nás je od začiatku sezóny jedinou motiváciou účasť v skupine o titul a v poslednom zápase základnej časti si ju jednoducho musíme vybojovať,“ dodal Kira.

FK Senica (v súčasnosti 8.miesto) sa môže postarať o zázrak

Znie to až neuveriteľne, ale ôsma Senica má na konte 24 bodov a ak vyhrá a niekto z konkurentov nad ňou neuspeje, v tabuľke ho predbehne. Záhoráci totiž majú so všetkými súpermi lepšie vzájomné zápasy! V Michalovciach síce prehrali 0:3, ale doma ich zdolali 4:0. Trenčín zdolali doma 3:1 a vonku v Žiline 3:2, no a v Trnave remizovali 0:0 a doma ju porazili 2:0. „Samozrejme, že všetky kalkulácie sme si v klube už dávno prešli, ale aj tak máme najhoršiu pozíciu a čo sa týka postupu, svoju úlohu by muselo zohrať veľmi veľa faktorov,“ myslí si senický tréner Patrik Durkáč, na ktorého zverencov čaká zápas proti predposlednej Nitre. Záhoráci hrajú doma a tím, ktorý bol v zime zdevastovaný a odpisovaný na zostup, sa môže postarať o športový zázrak. „My sa na to takto nepozeráme. Je to ďalší zápas, ktorý chceme vyhrať, nejdeme však do toho s nožom na krku,“ povedal Durkáč, ktorý bol v Senici počas jesene asistentom Michala Ščasného, aktuálne je však po jeho odchode a turbulenciách v klube hlavným trénerom.