DAC chce ukončiť 33-ročné čakanie na trofej

DAC chce ukončiť 33-ročné čakanie na trofej

Dunajská Streda vyhrala v roku 1987 Slovenský aj Československý pohár, ďalšiu trofej by k nim rada pridala už v tejto sezóne.

DAC Dunajská Streda má ambíciu obsadiť vo Fortuna lige pozíciu v prvej trojke a túži uspieť aj v Slovenskom pohári. "Pred šiestimi rokmi sme sedeli blízko na inom štadióne, dnes máme lepšiu situáciu a ľahšie sa mi hovorí. Sme blízko k tomu, aby sme dokončili infraštrukturálnu časť klubu. Sme blízko, aby sme odovzdali do užívania Hotel Bonbon, ktorý bude slúžiť na ubytovanie mladých hráčov. Bude tam kultúrno-spoločenská časť pre hráčov. Čo s týka sezóny, nemáme iné ambície, ako sme mali v lete. Chceme byť medzi prvými tromi tímami. Napriek tomu, že máme stratu 10 bodov na Slovan, nevzdávame sa. Máme pred sebou ešte veľa zápasov. Sme na treťom mieste s veľmi mladým kádrom. Iba malý kúsok nás delí od Žiliny. Sme v hre aj v pohári, v ktorom chceme byť úspešní a vyhrať ho. Dúfame, že sa nám to podarí, že budeme vo finále. Dúfame, že prídu väčšie úspechy ako vlani," prezentoval krátkodobé ciele majiteľ klubu Oszkár Világi.

V mužstve nastali značné zmeny, odišli štyria hráči, namiesto nich prišlo až šesť nových tvárí. Zmenil sa aj realizačný tím. "Keď sme začali zimnú prípravu, situácia nebola ľahká. Oravec odišiel do Philadelphie, Ronan sa vrátil do Wolverhamptonu. Dlhodobo bol zranený Kalmár, Máté Vida tiež nebol v poriadku. Preto sme sa zamerali na obrancov a stredopoliarov. Prišiel Lorenco Šimič, ktorý pripomína Ľubomíra Šatku, má dobrú rozohrávku dopredu. Nováčikom je Lalatovič, je to ľavák, dáva ďalšiu možnosť do stredu obrany. András Schäfer je talentovaný hráč, veľmi rýchly, typický hráč na post osmičky. Má za sebou náročné obdobie. Prvý polrok veľa nehral, potom ho dali do druhej ligy. Keď dostal v príprave viac priestoru, pozitívne prekvapil. Dôležitá zmena nastala v trénerskom štábe. Po prvom mesiaci spolupráce vidno na hráčoch, že majú veľa sebadôvery a veria predstavám trénera. Teraz ešte hľadáme útočníka. Podaril sa prestup Baliča, ktorý má skvelú prihrávku, dá sa porovnávať s Ronanom. Snažili sme posunúť hráčov z 19-ky, ktorá na jeseň hrala výborne, strelila veľa gólov. Vďaka tomu dostali šancu Phillips a Javro, teraz je úlohou trénerov, aby dokázali hráčov integrovať do mužstva. Naša ambícia je dlhodobejšia, chceme do mužstva zapracovať mladých hráčov z akadémie," hodnotil zmeny v kádri športový riaditeľ DAC Jan Van Daele.

Tréner Helder Cristovao pôsobí pri mužstve mesiac, napriek nelichotivým výsledkom v príprave očakáva dobrý začiatok jari. "Som veľmi rád, že môžem pôsobiť v Dunajskej Strede. Je to veľký klub, o ktorom v Európe vedia. Videl som infraštruktúru klubu. Klub chce neustále rásť a ja chcem byť pri tom. Máme za sebou náročnú prípravu. Možno fanúšikovia majú isté obavy na základe výsledkov v nej, ale cítim dôveru vedenia vo filozofiu, ktorú sme nastavili. Hráči ju naplnia. Sme pripravení na štart jari. K prípravným zápasom len toľko, že výsledky neboli dôležité. Vieme zo skúseností, že dobrá príprava ešte neznamená dobrý vstup do ligy. Hráči potrebujú čas, aby pochopili, čo chceme. Majú potrebné schopnosti, aby hrali podľa našich predstáv. V nedeľu budú všetci prekvapení, ako budeme hrať. Som nedočkavý, počul som veľa o fanúšikoch. Dúfam, že prídu v hojnom počte, potrebujeme ich," vyhlásil bývalý portugalský reprezentant.

Kapitán Dunajskej Stredy Zsolt Kalmár sa zotavil zo zlomeniny členka a aj na jeho výkony sa bude celý klub na jar spoliehať. "Veľmi sa tešíme na nedeľný štart ligy, od posledného ligového zápasu už prešlo veľa času. Príprava nebola podľa predstáv, ale pochopili sme, čo od nás tréner chce. Máme veľké plány. Vieme, že Slovan má 10 bodový náskok, ale nevzdávame sa. Úvod jari je veľmi dôležitý. Túžime po víťazstve v pohári, klub si zaslúži veľký úspech. My hráči pre to urobíme všetko," sľubuje tvorca hry DAC.

   

Káder DAC na jarnú časť sezóny:

brankári: Benjamin Száraz, Adrián Slančík, Martin Jedlička

obrancovia: Milan Šimčák, Danylo Beskorovajnyj, Lorenco Šimič, Dušan Lalatovič, Dominik Kružliak, Eric Davis, Matúš Malý, Cesar Blackman

stredopoliari: Andrija Balič, Máté Vida, Zsolt Kalmár, Dominik Veselovský, Andrej Fábry, Ladislav Nagy, András Schäfer, Martin Bednár

útočníci: Eric Ramirez, Kristopher Vida, Ernest Boateng, Ricardo Phillips, Marko Divkovič, Alex Javro, Lukáš Čmelík

   

príchody: András Schäfer (FC Janov, hosť.), Dušan Lalatovič (Radnički Zrenjanin), Lorenco Šimič (Sampdoria, hosť.), Andrija Balič (Udinese, hosť.), Alex Javro, Ricardo Phillips (DAC Akadémia)

odchody: Connor Ronan (Wolverhampton, ukončenie hosťovania), Matej Oravec (Philadelphia Union), Abdulrahman Taiwo (Karviná, hosť.), Kristián Koštrna (Dinamo Bukurešť, hosť.)