Jesenný progres, reprezentácia, šokujúce zmeny

Jesenný progres, reprezentácia, šokujúce zmeny

So stredopoliarom Dunajskej stredy a maďarskej reprezentácie Mátém Vidom o náročných uplynulých týždňoch, výmene trénera v DAC, ale aj o prvých fortunaligových góloch.

Vypracoval sa na oporu. Počas jesennej časti aktuálnej sezóny výkony Mátého Vidu (23) v drese Dunajskej Stredy stále rástli. Gólmi do sietí Zlatých Moraviec a Trenčína si otvoril strelecký účet vo Fortuna lige a jeho progres neunikol ani pozornosti trénera maďarského národného tímu a bývalého kouča DAC Marca Rossiho. Šikovný mladík ukázal svoju kvalitu aj v reprezentačnom výbere. Bohužiaľ, pribrzdili ho zdravotné problémy, a tak sa pod vedením nového trénera Heldera objavil len v jedinom, a to úplne poslednom prípravnom zápase. „Potrebujeme trochu času, ale verím, že môžeme byť úspešní,“ povedal v našom rozhovore Máté Vida.

   

Dlho vás trápili zdravotné problémy, pre ktoré ste vynechali takmer všetky prípravné zápasy. Čo presne vám bolo?
Tieto starosti som mal už na jeseň. Mal som zápal v oblasti stehenného svalu. Po skončení jesennej časti sme si mysleli, že dva-tri týždne oddychu všetko vyriešia. Keď som však začal s individuálnym tréningom, opäť som pocítil bolesť a zranené miesto bolo ešte viac citlivé. Situácia je taká, že až v závere sústredenia v Turecku som začal trénovať s tímom.

Čo vám teda zdravotný stav dovolil v tréningovom procese?
Pracoval som s fyzioterapeutmi, s ktorými trávim naozaj veľa času. Trénoval som to, čo sa dá. Teda najmä stabilizačné cvičenia a cviky zamerané na pohyblivosť. Každý deň mám liečebné procedúry.

Kedy by ste mohli byť stopercentne fit?
Krok po kroku sa budem čoraz viac zapájať do tréningov s tímom a uvidíme, ako to pôjde. Bol by som veľmi rád, ak by som bol pripravený na prvý ligový zápas.

Dunajská Streda prešla v zime veľkou obmenou. Trénera Hyballu prekvapujúco nahradil nový kouč Helder. Ako si mužstvo zvyká na zmeny?
Áno, zmeny sú výrazné. Nielen na úrovni hlavného trénera, ale značnou rekonštrukciou prešiel celý realizačný tím. Navyše, počas prestupového obdobia odišli traja dôležití hráči (Ronan, Oravec, Koštrna, pozn. red.). Potrebujeme viac času v porovnaní s minulosťou na to, aby sa všetko zladilo dohromady. Napriek tomu verím, že môžeme byť opäť úspešní.

Ako na vás zapôsobil nový kouč Helder, ktorý má za sebou bohatú hráčsku kariéru?
Nemôžem príliš hodnotiť, pretože vzhľadom na moje zranenie s ním až tak intenzívne nespolupracujem. Venujú sa mi skôr fyzioterapeuti. Veľmi dobre viem, že to bol vynikajúci futbalista. Má zaujímavé futbalové myšlienky. Pevne verím, že ich dokážeme zrealizovať na ihrisku a že spolu budeme úspešní.

Akým spôsobom sa mení váš herný prejav?
Pod trénerom Hyballom sme hrali „rokenrol futbal“ s vysokým pressingom. Nový realizačný tím pristúpil k menšej zmene. Sme kompaktnejší na vlastnej polovici, snažíme sa viac držať loptu a menej napádať súperov. Naďalej však chceme hrať ofenzívny futbal.

Dvakrát ste v príprave dostali po päť gólov. Ide to aj na vrub zmien?
Áno. Potrebujeme trochu času na to, aby sme si zvykli na nový štýl a dokonale pochopili, čo sa nám tréner snaží odovzdať. Navyše, musíme sa naučiť hrať bez troch dôležitých hráčov, ktorí odišli. Aby toho nebolo málo, ja a Kalmár sme boli zranení.

Ste optimista? Bude to na jar lepšie ako v zime?
Pozeráme sa realisticky. Náš hlavný cieľ musí byť udržať sa v prvej trojke a čo najlepšie sa pripraviť na ďalšie účinkovanie v pohárovej Európe.

Čiže skôr si dávate za cieľ predbehnúť Žilinu ako ponaháňať Slovan?
Naháňačka so Žilinou určite bude zaujímavá. Na jeseň sme sa presvedčili, že dokážeme zdolať aj Slovan, ktorý však má o desať bodov viac ako my a k tomu všetky posty zdvojené. Bude to veľmi ťažké, no chceme vyhrať každý jeden zápas.

Aj Žilina, ktorá má rovnaký počet bodov ako vy, zmenila trénera. Myslíte si, že váš konkurent tiež bude potrebovať čas na adaptáciu?
Áno. Po zmene trénera potrebuje každé mužstvo trochu času. Určite máme šancu byť v súboji s MŠK úspešní.

   

GÓLY POTEŠILI A POMOHLI

Poďme k vám osobne. Čo hovoríte na progres, ktorý ste urobili počas jesene?
Jeseň bola zaujímavá, naozaj sa mi vydarila. Verím, že sa budem aj naďalej zlepšovať. Konečne sa mi podarilo presadiť sa strelecky a hral som aj v dôležitých zápasoch za reprezentáciu. Veľmi ma teší, že spätná väzba na moje výkony bola pozitívna.

Dali ste prvé dva góly vo Fortuna lige. Ten proti Zlatým Moravciam bol exportný. Ako si naň budete spomínať?
Na prvý ligový gól som čakal naozaj veľmi dlho. Urobiť niečo prvýkrát je vždy najťažšie. Dostal som veľmi dobrú loptu od Kristophera Vidu. Rozhodol som sa zakončiť z väčšej vzdialenosti. Padlo to dnu a bol to pre mňa veľmi dôležitý moment. Verím, že sa mi podarí streliť ešte viac gólov.

Ako sa vám zapísal do pamäti gól do siete Trenčína?
Do zápasu s Trenčínom som vstúpil len ako striedajúci hráč, keďže tréner bol na mňa nahnevaný. Snažil som sa mu dokázať, že som platný hráč. Nastúpil som na pozícii osmičky, teda v strede záložnej formácie. Chcel som ukázať, že viem aj podporiť útok. Napokon sa mi podarilo streliť krásny gól, ktorý ma veľmi potešil.

V čom ste sa po hernej stránke posunuli ďalej v priebehu jesene?
Myslím si, že čo sa týka výkonov, hral som počas jesene rovnako ako predtým. Rozdiel spočíva práve v spomenutých góloch. Veľmi ma teší, že som sa strelecky presadil. Asi som aj zastával dôležitejšiu úlohu v mužstve v porovnaní s predchádzajúcim obdobím. Zrejme aj preto som dostal pozvánku do národného tímu.

Čo vás naučil tréner Peter Hyballa?
Bol to bláznivý tréner, ktorý ma naučil veľmi veľa vecí. Myslím si, že pod jeho vedením sa mi podarilo dosiahnuť progres. Jediné, čo môžem povedať, je jedno veľké „ďakujem“ jemu a tiež celému realizačnému tímu.

Bol pre vás šok, keď počas zimy skončil v Dunajskej Strede?
Bolo to veľké prekvapenie pre každého z nás. Zažili sme spolu osemnásť úspešných a šťastných mesiacov. Nielen s ním, ale so všetkými jeho kolegami. Futbalový život sa však rýchlo mení. Akceptujeme rozhodnutie vedenia klubu a verím, že s novými trénermi budeme ešte úspešnejší.

    

SLOVENSKO A MAĎARSKO NA EURE?

Ste hrdý na to, že ste súčasťou reprezentácie?
Nedostal som sa do nej prvýkrát. Keď som mal 19-20 rokov, odohral som tri zápasy za A-tím Maďarska. Pozvánka po trojročnej pauze ma nesmierne potešila. Myslím si, že sa mi podarilo zužitkovať túto šancu a že v zápasoch, v ktorých som nastúpil, som podal dobrý výkon.

Súčasťou reprezentácie je aj Zsolt Kalmár, v hľadáčiku je takisto Kristopher Vida. Je Dunajská Streda v Maďarsku veľmi sledovaná?
Áno. Dunajská Streda je v Maďarsku veľmi populárna a takmer každý sleduje naše výsledky.

Okrem Dunajskostredčanov je v maďarskej reprezentácii aj Dávid Holman. Má Fortuna liga u vás doma veľký cveng?
S Dávidom sa niekedy stretávame v Bratislave, je to fajn chalan. Dobre spolu vychádzame. Slovenská a maďarská liga majú podľa môjho názoru porovnateľnú úroveň. Rozdiel je asi len v tom, že na Slovensku sa hrá fyzickejší a agresívnejší futbal. Dominujú rýchlostné typy hráčov. V Maďarsku sa vsádza skôr na šikovnosť a techniku.

V priebehu kvalifikácie ste vyslovili želanie, aby Maďari a Slováci spoločne priamo postúpili na EURO. Čo hovoríte na to, že oba tímy majú šancu dostať sa ďalej už len cez baráž?
Ťažko sa mi kvalifikácia hodnotí z pohľadu Slovenska. Čo sa týka Maďarska, trápili nás zranenia dôležitých hráčov. Tí, ktorí boli zdraví, nemali v posledných zápasoch ideálnu formu. Preto nám to napokon nevyšlo.

Boli Chorváti a Walesania naozaj najlepší v našej kvalifikačnej skupine?
Chorvátsko malo skutočne výborné mužstvo a postúpilo zaslúžene. Wales kvalitatívne nevyčnieval, má v tíme dve-tri hviezdy. V kľúčových súbojoch však Walesania ukázali koncentrovaný výkon, a preto si postup zaslúžili. Verím, že nám sa podarí postúpiť na majstrovstvá Európy vďaka úspešnej baráži.

Maďarsko má na úvod baráže Bulharsko, v prípade úspechu lepšieho z dvojice Island – Rumunsko. Slováci zase Írsko a potom lepšieho z dvojice Bosna a Hercegovina – Severné Írsko. Stretnú sa po kvalifikačnej skupine naše tímy aj na majstrovstvách Európy?
Obe mužstvá majú šancu na postup. Veríme si, že proti Bulharsku môžeme uspieť. Bude to náročné, lebo o všetkom rozhodne len jeden zápas. Navyše, hráme vonku. Ak by sme v Bulharsku uspeli, je potom možné čokoľvek. Čo sa týka Slovenska, takisto je všetko otvorené. Mužstvá sú vyrovnané a určite existuje šanca, že sa váš národný tím, ktorý má kvalitu, predstaví na šampionáte.

   

MÁTÉ VIDA – FAKTY

  • Narodil sa 8. marca 1996 v Budapešti, hráva na pozícii defenzívneho stredopoliara za Dunajskú Stredu a maďarskú reprezentáciu.
  • Mládežnícke roky si odkrútil v klube Vasas Budapešť, na seniorskej úrovni debutoval v tomto klube v sezóne 2013/14. V lete 2018 prestúpil do Dunajskej Stredy.
  • V priebehu roka a pol odohral za DAC 46 zápasov vo Fortuna lige. Strelil v nich dva góly a pridal aj dve asistencie.
  • Prešiel si mládežníckymi reprezentačnými kategóriami, za maďarský národný tím do 20 rokov si zahral na majstrovstvách sveta 2015.
  • V drese seniorského národného tímu debutoval už v roku 2016, keď odohral za Maďarsko tri zápasy. Ďalšie tri štarty pridal v priebehu uplynulého roka.
  • Jeho obľúbeným hráčom v minulosti bol útočník Andrij Ševčenko, kvôli ktorému začal držať palce AC Miláno. Dnes nemá vysloveného obľúbenca, obdivuje každého hráča, ktorý dokáže vystúpiť z priemeru.
  • Neriadi sa podľa žiadneho životného motta. Vo futbalovej kariére sa jednoducho vždy snaží ísť na sto percent.