DAC hľadá posily do stredu obrany i zálohy, Oravec mieri do USA

DAC hľadá posily do stredu obrany i zálohy, Oravec mieri do USA

Futbalisti Dunajskej Stredy v piatok prvýkrát trénovali pod vedením Heldera Cristovaa.

V DAC Dunajská Streda nastala pred zimnou prípravou najväčšia zmena na trénerskej stoličke. Na začiatku januára ukončilo vedenie spoluprácu s Petrom Hyballom, ktorého nahradil Portugalčan Helder Cristovao. Vymenil sa aj trénerský štáb, doplnili ho odborníci z Portugalska. K tejto zmene sa vyjadril športový riaditeľ klubu Jan Van Daele: "Koncom jesene sme vyhodnotili situáciu a mali sme pocit, že tréner nechce s nami pokračovať v ďalšej sezóne. Ako to povedal aj majiteľ vo svojom vyjadrení, pre nás je veľmi dôležitá príprava na novú sezónu. Teraz sme v lige v dobrej pozícií a sme na dobrej ceste, aby sme dosiahli náš cieľ. V júni je veľmi ťažké nájsť trénera. Rozhodli sme sa priniesť nového trénera teraz. Máme päť týždňov na prípravu, dva sústredenia na Malte a v Turecku."

Dunajskostredčania veľké zmeny v kádri nechystajú, podľa športového riaditeľa je na odchode zatiaľ iba Matej Oravec, ktorý rokuje s americkým klubom Philadelphia Union. "Hľadáme stredného obrancu, lebo s Beskorovajným a Kružliakom máme len dve možnosti. Oravec rokuje s novým klubom. Hľadáme tiež hráčov do stredu poľa, rokujeme s Ronamom, ale má drobné zranenie, preto neprišiel na prípravu. Koštrna dostal predĺžené voľno, aby mohol vyriešiť svoju budúcnosť. Náš cieľ je udržať pokope celé mužstvo, aby sme sa mohli pripravovať na kvalifikáciu Európskej ligy. Ďalšie odchody nie sú v pláne," poznamenal k pohybom v kádri Jan Van Daele.

Tréner Cristovao neprišiel do neznáma: "Prvé pocity sú dobré, poznal som klub už predtým. Bol som tu na pohovore pred 1,5 až 2 rokmi. Poznám projekt, teraz je klub oveľa lepší, možnosti sú výborné. Káder má kvalitu, predchádzajúci tréner urobil dobrú robotu, mužstvo hrá veľmi ofenzívne. Chceme byť dominantným mužstvom, nielen doma, ale aj vonku."

Zmena trénera prekvapila hráčov, ale tešia sa na spoluprácu s portugalským koučom. "Mali sme mesiac voľna, je to dlhý čas. Sme plní síl a energie a tešíme sa na prípravu. Osobne ma prekvapila zmena trénera, ale futbalový život je taký. Každý tréner má svoju predstavu, v najbližších týždňoch sa ukáže, čo môžeme od nového kouča očakávať," povedal Dominik Kružliak.

Kapitán Zsolt Kalmár sa bude po zlomenine členka pripravovať ešte individuálne, no pred sústredením v Turecku sa chce pripojiť k mužstvu: "Zmena trénera ma zaskočila. Pred Vianocami som ešte hovoril s Petrom Hyballom, nebola o tom reč. Vieme však, aký je futbal, všetko sa rýchlo mení. Veríme, že s novým trénerom budeme takisto úspešní ako doteraz. Každý tréner má vlastný štýl, musíme si naň zvyknúť, ale myslím si, že všetko bude v poriadku. Všetci do toho dáme maximum. Členok sa zlepšuje, už ma nebolí, ale ešte budem potrebovať dva, tri týždne. Musím získať naspäť stratené svaly. Dúfam, že do sústredenia v Turecku už budem môcť trénovať s mužstvom."

Dunajská Streda začne prípravu v domácich podmienkach, v posledný januárový týždeň sa presunie na Maltu, kde odohrá finálový turnaj Tipsport Malta Cup. Na začiatku februára príde na rad týždenné sústredenie v tureckom Beleku. Počas zimnej prípravy odohrá DAC sedem zápasov, v ktorých si zmeria sily aj s účastníkom skupinovej fázy Ligy majstrov Crvenou zvezdou Belehrad. Generálku na jarnú časť Fortuna ligy absolvuje proti slovinskému klubu NK Maribor.

    

Program zimnej prípravy DAC Dunajská Streda:

18. januára, 13.00: DAC - Zbrojovka Brno (Česko, 2. liga)
19. januára, 13.00: DAC - MFK Skalica (Slovensko, 2. liga)
22. januára, 10.30 h: DAC - FC Nitra
24. - 31. januára: Tipsport Cup na Malte, tri prípravné stretnutia
25. januára, 13.30: FK Mladá Boleslav (Česko, 1. liga) - DAC 1904
27. januára, 11.00/13.30: Baník Ostrava/Zbrojovka Brno - DAC 1904
2. - 9. februára: sústredenie v Turecku, dve prípravné stretnutia
5. februára: Crvena zvezda Belehrad (Srbsko, 1. liga) - DAC 1904
8. februára: DAC 1904 - NK Maribor (Slovinsko, 1. liga)