Kanonáda v chumelici a Tittel brankárom

Aj takéto momenty priniesli v minulosti súboje Slovana Bratislava a DAC Dunajská Streda...

Začiatky rivality Slovana Bratislava a DAC Dunajská Streda siahajú ešte do minulého storočia. Prvýkrát sa tieto kluby stretli v I. československej lige v sezóne 1988/89. Odvtedy vo federálnej súťaži odohrali 10 zápasov. Belasí z nich vyhrali polovicu, DAC tri a dva duely sa skončili nerozhodne. V najvyššej slovenskej súťaži sa dosiaľ stretli 49-krát s bilanciou 30 – 10 – 9 z pohľadu Slovana. Medzi týmito súbojmi boli mnohé, na ktoré ich aktéri aj fanúšikovia dodnes spomínajú. Pred sobotňajším Zápasom mesiaca na Tehelnom poli sme vybrali dva z nich, oba z roku 1996.

V prvom jarnom kole sezóny 1995/96 sa oba tímy stretli na Tehelnom poli. Počas prvého marcového víkendu bolo prakticky na celom Slovensku nevľúdne počasie, Bratislavu nevynímajúc. So snehovými prehánkami a mimoriadne náročným terénom sa oveľa lepšie vysporiadali slovanisti, ktorí už v prvom polčase získali rozhodujúci náskok 4:1 a napokon z toho bolo rekordné víťazstvo vo vzájomných dueloch týchto mužstiev – 7:1 (Slovan ešte v roku 2009 vyhral aj 6:0), a zároveň na góly najbohatší zápas Slovana s Dunajskou Stredou. Bratislavčania napokon získali tretí titul v rade, DAC obsadil konečné desiate miesto v dvanásťčlennej súťaži.

Fakty zo zápasu:
2.3.1996 (sobota)
ŠK Slovan Bratislava - 1. FC DAC-Gemer Dunajská Streda 7:1 (4:1)
Góly: 12. Sz. Németh, 18. a 22. Gomes, 36. a 59. Demo, 63. Faktor (z p.k.), 75. Maixner - 43. Bari, ČK: 60. Šanta (DAC), 4110 divákov

Slovan: Molnár - Tittel - Pecko, Tomaschek (69. Soboňa), Juriga - Slovák (69. Nigro), Faktor, Demo, Gomes - Sz. Németh, Mužlay (62. Maixner)
Tréner: Dušan Galis

DAC: Šanta - Zsákovics (46. Kaľavský), Prokop, Lérant, Schulcz - Kianek, Pavlík, Greguška, Balaška - Bari (73. Méhes), Rimanovský (62. Cséfai)
Tréner: Juraj Szikora

O päť mesiacov neskôr na seba rivali narazili hneď v úvodnom kole nového ročníka, opäť na Tehelnom poli a zrodilo sa veľké prekvapenie. DAC vyhral 2:1, keď oba góly strelil z pokutových kopov po fauloch brankára Ladislava Molnára. Reprezentačný gólman sa tak vykartoval a keďže domáci tréner Dušan Galis vyčerpal všetky tri možnosti striedania už pred druhým polčasom, musel druhej penalte v 61. minúte čeliť hráč z poľa. Voľba padla na Dušana Tittela, ktorý smer strely Milana Rimanovského vystihol, ale na loptu predsa len nedosiahol. V ďalšom priebehu už neinkasoval a Slovan dokonca v oslabení znížil na rozdiel jedného gólu. V nervóznom závere, v ktorom rozhodca Jozef Kačenga vytiahol ďalšie tri červené karty, už Dunajská Streda tesný náskok ubránila a oslavovala víťazstvo, ktoré je dodnes jej jediné na Tehelnom poli (v roku 2015 zdolala Slovan aj na Pasienkoch).

3.8.1996 (sobota)
ŠK Slovan Bratislava - 1. FC DAC Dunajská Streda 1:2 (0:1)
Góly: 74. Gomes - 19. Zsákovics (z p.k.), 61. Rimanovský (z p.k.), ČK: 58. Molnár, 81. Maixner - 79. Végh, 89. Rimanovský, 3596 divákov

Slovan: Molnár - Tittel - Stúpala, Karasy, Kinder – Pecko (29. Slovák), Faktor (46. Gomes), Tomaschek, Höger - Maixner, Sz. Németh (46. Š. Rusnák)

DAC: Šanta - Zsákovics - Gőgh, Trutz, Lérant - Balla, Kianek, Greguška (84. Balaška), Végh - M. Kráľ, Rimanovský
Tréner: Jozef Adamec