Slovan na štarte bez ofenzívnej dvojice, Besiktas chce tri body

Slovan na štarte bez ofenzívnej dvojice, Besiktas chce tri body

Náš majster vstúpi vo štvrtok večer do skupinovej fázy Európskej ligy súbojom s najvyššie nasadeným klubom v K-skupine.

S rešpektom, ale bez strachu. Futbalisti Slovana Bratislava vo štvrtok o 21.00 otvoria boje v základnej K-skupine Európskej ligy na Tehelnom poli proti Besiktasu a hodlajú uspieť. Ako povedal na predzápasovej tlačovej konferencii tréner belasých Ján Kozák ml., Slovan má súpera zmapovaného a neberie do úvahy, že sa "čiernym orlom" momentálne v tureckej lige nedarí. Pätnásťnásobný turecký majster má v domácej súťaži na konte len štyri body a je až trinásty. "Pozreli sme si zápasy Besiktasu, má kvalitných hráčov. Nebudem konkrétny, ale je tam kvalita. Našich futbalistov na ich schopnosti určite upozorníme. V poslednom zápase hrali od šiestej minúty v oslabení. Určite nie sú spokojní, že v lige majú len štyri body. Sem však prídu sústredení a určite budú chcieť dosiahnuť priaznivý výsledok," povedal na stredajšej tlačovej konferencii bývalý slovenský reprezentant. Stav kádra domácich je po zdravotnej stránke dobrý, platí však, že nebudú môcť nastúpiť Aleksandar Čavrič a Ratao. "Čavrič nebude k dispozícii, ani Ratao. Ostatní sú zdravotne v poriadku a pripravení na zápas," prezradil Kozák a najbližšieho súpera stručne charakterizoval: "Musíme si dať pozor na straty, lebo to určite budú vedieť využiť. Majú dobrých ofenzívnych futbalistov. Prišli tam noví krídelní hráči, ich štýl hry sa dal dobre odpozerať a dúfam, že budeme pripravení."

Za kabínu dostal priestor obranca Vernon de Marco. "Tešíme sa. Zajtra musíme ukázať veľkú energiu a získať čo najlepší výsledok, resp. čo najviac bodov. Nebudeme čakať na chyby súpera, sústredíme sa na svoju hru. Musíme hlavne bojovať o každú loptu. Rešpektujeme Besiktas, je to dobré mužstvo, ale nebojíme sa," povedal 26-ročný krajný obranca a na margo kvality Besiktasu dodal: "Súperi sú v tejto fáze už ťažší. Ich sila rastie, ale aj my ako mužstvo rastieme a zlepšujeme sa každým zápasom. Máme sebavedomie, každý deň sa poznáme lepšie a lepšie. Všetci si veríme a na súpera sa nemôžeme až tak pozerať. Najlepšia cesta je sústrediť sa na seba."

Pre trest od Európskej futbalovej únie sa bude hrať bez divákov, na tribúny sa však dostanú deti do 14 rokov, čo umožňujú pravidlá UEFA. "Je to škoda, že fanúšikovia nebudú s nami, lebo nám dávajú veľkú energiu. Ale tešíme sa, že tú budú aspoň deti a budeme mať podporu od nich," skonštatoval de Marco a k tejto téme poskytol názor aj Kozák: "V Európskej lige nehráme často. To, že budeme hrať pred menším počtom ľudí, je negatívne, ale musíme sa s tým vyrovnať. Verím, že energia od detí nás povzbudí. Sám som to ako hráč prežil a nie je to ideálne."

Bývalý tréner tureckej reprezentácie Abdullah Avci si sadol na lavičku Besiktasu pred touto sezónou, v tej minulej doviedol Basaksehir na pozíciu vicemajstra. Verí, že nový herný systém, resp. noví hráči v tíme si "sadnú" už v Bratislave a odvezú si do Turecku dobrý výsledok: "Besiktas je silné mužstvo a posledných päť rokov stále hrá na európskej scéne. Pre Turecko získal najviac bodov do koeficientu UEFA. Očakávam, že Slovan je tím, ktorý loptu prenechá súperovi a sústredí sa na obranu, pričom sa spoľahne na rýchle protiútoky. Ja dúfam, že zajtra získame víťazstvo a odštartujeme skupinu tým najlepším možným spôsobom. Máme nejakých zranených hráčov a budeme musieť urobiť v zostave zrejme až tri zmeny." V bránke hostí dostane dôveru nemecký gólman Loris Karius, známy z pôsobenia v FC Liverpool. "Začíname zajtra v Európskej lige. Očakávania sú veľké, chceme postúpiť zo skupiny. V minulom roku sa nám to nepodarilo. Teraz by sme to radi zmenili. Všetci sa tešíme a sme nadšení, že si opäť zahráme zápasy na európskej scéne. V Bratislave by sme chceli nad Slovanom zvíťaziť. Rešpektujeme Slovan, je to najlepší klub na Slovensku. My však chceme zajtra pred médiami rozoberať dôvody nášho víťazstva," povedal Karius.

Duel povedú rozhodcovia s Estónska, ako hlavný Kristo Tohver, na čiarach mu budú asistovať Silver Koiv a Aron Härsing. Zápas v priamom prenose odvysiela RTVS na Dvojke.