Profil

Únia ligových klubov (ÚLK) je riadiacou organizáciou pre najvyššiu futbalovú súťaž na Slovensku – I. ligu (v súčasnosti pod názvom Fortuna liga). Poslaním ÚLK je zastrešovať riadenie uvedenej súťaže po športovo-technickej a marketingovej stránke.

ÚLK vznikla v roku 2009 vo forme záujmového združenia právnických osôb a predstavuje tak autonómnu organizáciu futbalových klubov, s vlastnou právnou subjektivitou a vnútornou štruktúrou. Vznik ÚLK je v súlade s medzinárodným trendom vyčlenenia komplexnej a špecializovanej agendy najvyšších národných súťaži spod pôsobnosti národných futbalových zväzov, či asociácií.

ÚLK je riadnou členskou organizáciou Slovenského futbalového zväzu a prostredníctvom svojich zástupcov vo Výkonnom výbore SFZ reprezentuje záujmy profesionálneho futbalu v najvyššom výkonnom orgáne slovenského futbalu. ÚLK je partnerom organizácie FARE - Football Against Racism in Europe.

Najvyšším orgánom ÚLK je Prezídium, ktoré tvoria zástupcovia všetkých členských klubov. Prezídium volí prezidenta ÚLK. Prezídium ÚLK tvorí 12 zástupcov klubov Fortuna ligy a prezident ÚLK. Súčasným prezidentom ÚLK je Ivan Kozák, ktorý zastáva tento post od júla 2014.

V sezóne 2016/2017 sú členmi ÚLK kluby Fortuna ligy:

-         AS Trenčín

-         ŠK Slovan Bratislava

-         Spartak Myjava

-         FC Spartak Trnava

-         MŠK Žilina

-         MFK Ružomberok

-         FC DAC 1904 Dunajská Streda

-         ŽP Šport Podbrezová

-         FC ViOn Zlaté Moravce

-         FK Senica

-         MFK Zemplín Michalovce

-         1. FC Tatran Prešov