Fortuna liga   |   MŠK Žilina  |  

Komentáre ()

S posilneným útokom dokončiť začaté

Žilinčania podľa očakávania deklarujú najvyššie ambície v lige i pohári.

Najkratšiu, ale kvalitou jednu z najlepších zimných príprav, majú za sebou futbalisti MŠK Žilina. Jesenní majstri si náročnými zápasmi proti európskym súperom otestovali svoje schopnosti a pripravenosť v boji o titul a európske poháre.

Žilinčanov preverilo v zimnej prestávke v domácich podmienkach aj na hernom sústredení v Turecku spolu sedem kvalitných súperov z Česka, Gruzínska, Poľska, Chorvátska a Ruska. Na konto si pripísali jedno víťazstvo, dve remízy a štyri prehry, vo väčšine prípadov s tímami, ktoré pravidelne hrávajú európske poháre. "Až súťaž ukáže, ako sme v skutočnosti pripravení. Výsledky v zimnom období neboli optimálne, ale podstatný bol smer, ktorým sme sa uberali. Množstvo kvalitných zápasov proti súperom hrajúcim rôznymi systémami nás dokonale preverilo a verím, že v ďalšom priebehu ročníka tieto skúsenosti zúročíme. V lige aj v pohárovej súťaži, kde sme vo štvrťfinále, máme najvyššie ciele. Chceme pokračovať v kultivovanom kombinačnom a ofenzívnom futbale, ktorý sme predvádzali na jeseň a verím, že jar zvládneme tak, ako jesennú časť," prezradil športový manažér klubu Karol Belaník.

Futbalistov MŠK Žilina čaká v sobotu podvečer štart jarnej časti Fortuna ligy na rovnakom mieste ako pred rokom. Na senickom štadióne nastúpia proti domácemu FK, pred rokom v jarnej ouvertúre prekvapivo nestačili na Skalicu. "Verím tomu, že sme o rok ďalej. Vieme, čo potrebujeme zmeniť, aby sme okamžite nabehli na víťazný režim, v ktorom sme na jeseň skončili. Hráči sa vyvíjajú, je to na nich vidno a verím, že budeme v prvom kole víťazní," povedal tréner MŠK Adrián Guľa. Pochvaľoval si aj kvalitné podmienky na prípravu: "Určite nebola zimná príprava stereotypná. Niektorí hráči nastúpili za ligový výber v Spojených arabských emirátoch, z Afrického pohára prišiel späť medzi nás Ernest Mabouka, čerstvý držiteľ trofeje v drese Kamerunu. To všetko sú pre hráčov impulzy do ďalšej práce. Vidia, že sa oplatí mať svoje sny, túžby a motiváciu. Mimoriadne si vážim, aké má náš tím na svoju prácu podmienky. Infraštruktúra klubu sa neustále zlepšuje a hráčov môžeme rozvíjať v ďalších detailoch."

Káder jesenného majstra sa počas zimnej prestávky veľmi nezmenil. Na hosťovanie do Senice sa posunul talentovaný pravý obranca Branislav Šušolík, do poľského Piastu Gliwice odišiel do konca sezóny hosťovať krídelník Lukáš Čmelík, ktorý predčasne ukončil hosťovanie vo švajčiarskom Sione. Šošoni deklarovali, že počas prestávky chcú zvýšiť konkurenciu na hrote útoku a v krídelnom priestore. "Litovský mládežnícky reprezentant Jankauskas dostane u nás dostatok priestoru. Nebudeme na neho vyvíjať prílišný tlak, veríme však v jeho potenciál smerom do budúcnosti. Aj Samuel Mráz je mládežnícky reprezentant a chceme jeho schopnosti posunúť na úroveň, v ktorej by sa dokázal adaptovať v základnej zostave. Od azerbajdžanského hrotového útočníka a mládežníckeho reprezentanta Ramila Šejdajeva si tiež sľubujeme veľa, ale takisto budeme hľadieť predovšetkým na jeho adaptáciu a rozvoj, nechceme nič zbytočne unáhliť," okomentoval zmeny v kádri Belaník.

Vrásky robí žlto-zeleným zdravotný stav opôr tímu. Pečovský, Mazáň ani Otubanjo v príprave do zápasov nezasiahli a v klube veria, že sa na jar dokážu dať zdravotne do poriadku natoľko, aby niektorý z nich odohral aj súťažný duel. Nikolas Špalek v decembri absolvoval operáciu, záver prípravy absolvoval naplno, ale má zápasové manko. Problémy s achilovkou pribrzdili aj stopéra Denisa Vavra.

"Verím, že sme dobre pripravení na jarnú časť. Mali sme v zimnej prestávke kvalitných súperov, ktorí nám ukázali, v čom sme dobrí, ale aj v čom sa musíme zlepšiť. Všetci sa však už tešíme, že sa opäť začne liga," doplnil za tím kapitán Michal Škvarka.

 

Aktuálny káder MŠK Žilina:

brankári: Miloš Volešák, Aleš Mandous, Martin Leško

obrancovia: Ernest Mabouka, Denis Vavro, Martin Králik, Filip Kaša, Jakub Holúbek, Bojan Letič, Joan Herrera, Róbert Mazáň, Dávid Hancko

stredopoliari: Michal Škvarka, Ivan Diaz, Miroslav Káčer, Viktor Pečovský, Michal Klec, Filip Hlohovský, Kristián Vallo, Eugeniu Cociuc

útočníci: Nermin Haskič, Samuel Mráz, Lukáš Jánošík, Eligijus Jankauskas, Yusuf Otubanjo, Nikolas Špalek, Ramil Šejdajev, Roland Gerebenits

 

Príchody: Samuel Mráz (FK Senica), Eligijus Jankauskas (FK Suduva Marijampole, Lit.), Ramil Šejdajev (Azer., Trabzonspor (Tur.), hosťovanie)

Odchody: Branislav Šušolík (FK Senica hosťovanie do konca sezóny), Lukáš Čmelík (Piast Gliwice, hosťovanie do konca sezóny)

Autor: TASR | Zdroj: TASR

Komentáre