Fortuna liga  |  

Komentáre ()

V očakávaní ďalších pekných príbehov

Rozhovor s prezidentom ÚLK Ivanom Kozákom pred štartom jarnej časti Fortuna ligy 2016/17.

Už len posledné hodiny zostávajú do začiatku jarnej časti Fortuna ligy. Čo od nej očakávate?

Teším sa napríklad na napínavý súboj o pohárové priečky, keďže v prípade miesteniek do kvalifikácie Európskej ligy ešte stále môže byť v hre aj štvrté miesto v ligovej tabuľke. To, či sa zdramatizuje súboj o majstra, sa ukáže pravdepodobne už v prvých kolách, no všetky tromfy drží v rukách MŠK Žilina.

V spodnej časti tabuľky sme odstúpením Myjavy stratili ten správny náboj, ale to, že mužstvám nehrozí vypadnutie z Fortuna ligy, musí otvoriť priestor pre ofenzívnejší herný prejav sprevádzaný vyšším počtom gólov, čo bude pre fanúšikov a divákov určite atraktívne.

  

Pripravili ste opäť nejaké novinky pre fanúšikov?

Áno. Niečo sme ostali dlžní ešte zo zimnej prestávky, konkrétne ide o finále Súboja zručností. Chceme, aby sa toto finále konalo na prelome apríla a mája a pracujeme na tom, aby si ho mohli fanúšikovia užiť aj priamo v dejisku v spoločnosti najšikovnejších futbalistov našej ligy.

Zaujímavou novinkou je nálepkový album Fortuna ligy, ktorý sa určite bude páčiť najmä našim najmladším fanúšikom. Pevne verím, že odozva bude pozitívna, pretože mne osobne sa album veľmi páči. Toto sme na slovenskej futbalovej scéne ešte nemali a veľmi sa tešíme, že sme našli partnera, ktorý aj takouto formou zhodnocuje náš ligový futbal.

Pokračujeme aj v štandardných projektoch ako sú Zápas mesiaca, Hráč mesiaca, či Gól mesiaca, najviac ma teší pokračovanie 15-tisícovej strely. Pravidlá tejto populárnej súťaže sa mierne upravili, no fanúšikovia budú môcť stále bojovať o veľkú finančnú výhru vďaka nášmu generálnemu partnerovi Fortune.  

  

Prestupový termín sa síce ešte neskončil, no už teraz môžeme pomaly bilancovať. Ktoré zimné transfery vás najviac zaujali?

Trenčínu sa znova podarilo zrealizovať prestupy do futbalovo zaujímavého Belgicka. Odišli talentovaní legionári Kalu či Bala, ktorí u nás spravili výrazný výkonnostný progres a môžu šíriť dobré meno slovenského ligového futbalu. Naše kluby vychovávajú zaujímavých hráčov, domácich aj zahraničných, a práve toto je tá správna cesta, pretože na transfery za šesťciferné sumy si pomaly zvykáme. Smer ukazujú naši mladíci v reprezentácii do 21 rokov, do ktorej naše kluby dodávali gro hráčov úspešných v kvalifikácii na európsky šampionát v Poľsku.

V tejto súvislosti boli počas zimy zaujímavé aj presuny týchto mladíkov ako Pavol Šafranko, Ľubomír Šatka, či Tomáš Brigant, ktorí sa budú chcieť v nových kluboch určite presadiť, aby sa dostali do konečnej nominácie dvadsaťjednotky na európsky šampionát.

Do fortunaligových klubov prišlo niekoľko hráčov, ktorých mená dnes ešte nemajú taký výrazný zvuk, ale opäť sú to futbalisti s výrazným potenciálom rastu a mládežnícki reprezentanti svojich krajín. Za všetkých spomeniem útočníka Ramila Šejdajeva, ktorého získala Žilina z Trabzonsporu a v kategórii do 17 rokov sa stal s Ruskom majstrom Európy. Možno už jar ukáže, či z nich vyrastú také osobnosti Fortuna ligy, akou bol v nedávnej minulosti napríklad Ibrahim Rabiu. Rád by som pri tejto téme spomenul aj dvojicu čerstvých afrických šampiónov Roberta Tambeho a Ernesta Mabouku. Teším sa, že ich v drese Trnavy a Žiliny aj na jar uvidíme na našich štadiónoch.

  

Médiá i fanúšikovia diskutujú o termíne úvodného jarného kola. Aký je váš názor na túto otázku?

Jednoznačný a už som ho prezentoval viackrát. Intenzívne sme s klubmi riešili problém dlhej, trojmesačnej zimnej prestávky a sami zástupcovia klubov nakoniec schválili tento kalendár. V minulosti mali hráči mesiac voľno, dva mesiace sme sa pripravovali na reštart ligy. Tri mesiace bez futbalu sú pre nás príliš veľký luxus. Celkový trend je aj v okolitých a klimaticky podobných krajinách tieto prestávky skracovať, čo je logické. My sme museli prekonať obdobie, keď sme neboli pripravení infraštruktúrne, no teraz už máme všetky trávniky vyhrievané a kluby, kde to tak nie je, nemajú udelené výnimky. Práve z tohto dôvodu môžeme  končiť jesennú časť neskôr a naopak začínať futbalovú jar skôr. Keď sa pozrieme len na našich susedov, tak Rakúsko a Poľsko štartovali už predošlý víkend a my začíname spoločne s Českom a Maďarskom. Asi každý bude súhlasiť, že klimatické podmienky v týchto krajinách sú v zásade rovnaké s našimi.

Ďalšou, pre nás zásadnou témou, je aj to, že kluby sa vďaka takto nastavenému kalendáru, mohli vo svojich prípravných zápasoch stretnúť s mimoriadne kvalitnými súpermi či už v Turecku alebo doma, pričom hrali s mužstvami, ktoré boli v rovnakej fáze prípravy. Takáto kvalitná medzinárodná konfrontácia s pravidelnými účastníkmi skupinovej fázy Ligy majstrov a Európskej ligy, aj v rámci prípravných období, nám môže len pomôcť, ak máme ciele výraznejšie sa presadiť v európskych pohároch.

Pozitívom je, že kluby pristúpili k svojim povinnostiam tak, ako sa má. V Podbrezovej bol trávnik zelený tri týždne pred ligou, v Ružomberku vyhrievajú ihrisko takisto a takto by sme mohli pokračovať ďalej. Futbal sa hrá samozrejme pre fanúšikov, môžeme otvoriť aj otázku komfortu na tribúnach pri chladnejšom počasí, ale aj toto je už riešiteľné a malo by to byť v dohľadnej dobe postupne témou aj u nás. Naša skúsenosť je taká, že po zimnej prestávke futbal ľuďom chýba a tešia sa na neho. Pevne verím, že moje slová potvrdia aj prvé jarné kolá.

  

V odborných kruhoch prebieha debata o úprave hracieho modelu Fortuna ligy. Dá sa už prezradiť niečo o možných zmenách?

Niečo sme už naznačili. V rámci Prezídia ÚLK, ale aj jeho pracovnej skupiny, už zásadná diskusia prebehla, teraz sme si ešte nechali čas potrebný na prediskutovanie modelu interne v kluboch. Určite chceme odstrániť športovo nespravodlivý hrací model s 33 kolami. V diskusii je model s rozdelením mužstiev na dve šesťčlenné skupiny po základnej 22-kolovej časti. Po skončení 10-kolovej nadstavby rátame hneď s dvomi barážami, jednou o európsku pohárovú priečku a jednou o zotrvanie v súťaži. Chceme, aby o niečo hrali všetky mužstvá v najvyššej súťaži do posledného kola, resp. čo najdlhšie. To zabezpečí vyššie napätie a pevne veríme, že aj viac fanúšikov na tribúnach, vyššiu sledovanosť a záujem marketingových a TV partnerov.

  

Myslíte si, že jar ešte môže priniesť dramatický boj o titul?

Veľa napovie hneď úvod jari, ale Žilina udržala svoj káder pohromade, čo veľa predznamenáva.

  

Podbrezová ukončila jeseň na skvelom druhom mieste. Udrží si ho podľa vás? Môže v druhej časti sezóny podobne prekvapiť iný klub?

Samozrejme, ŽP Šport Podbrezová pracuje naozaj výborne, nielen na športovom poli. Je to taký príbeh podobný anglickému Leicestru City v minulej sezóne Premier League. Futbal je o príbehoch, emóciách, vášni a je dôležité, že takéto príbehy píše aj naša liga. Podbrezová má našliapnuté k úspešnej sezóne, ale je ťažké predpovedať, či si udrží druhé miesto, lebo zálusk na tento post má určite viacero tímov.

Jar je kratšia ako jeseň, ale bude zaujímavé sledovať, ako prebudoval svoj káder AS Trenčín, ktorý bude mať výhodu viacerých domácich stretnutí, keďže pre rekonštrukciu ihriska nemohol hrať na jeseň dlhší čas doma. Prekvapiť môže aj Dunajská Streda, ktorá bude v jej silnom domácom prostredí mimoriadne nepríjemná. V každom prípade som presvedčený, že aj jar prinesie mnoho pútavých príbehov, akým bol napríklad ten jesenný v podaní Podbrezovej.

  

Veľa tímov sa netají pohárovými ambíciami. Kto môže podľa vás v tejto sezóne reálne zaútočiť na miestenku do Európskej ligy?

Je tam viac adeptov, v Európe určite budú chcieť hrať Slovan Bratislava, Spartak Trnava, ale aj MFK Ružomberok, AS Trenčín, či DAC Dunajská Streda. Útok na štvrté miesto ohlásil aj ViOn pod vedením Juraja Jarábka, čo je mimoriadne sympatické. Bodaj by tento boj bol čo najnapínavejší do konca ligového ročníka.

Autor: ÚLK | Zdroj: ÚLK, foto: TASR

Komentáre