Jar v znamení veľkých očakávaní

Jar v znamení veľkých očakávaní

S výkonným riaditeľom Únie ligových klubov Michalom Mertinyákom o aktuálnych témach pred štartom jarnej časti Fortuna ligy.

Zimná prestávka dnes netrvá tak dlho ako pred pár rokmi. Chýbajú vám už napriek tomu fortunaligové zápasy?
Určite áno. My, funkcionári, sa síce na nedostatok práce nemôžeme sťažovať ani počas týchto dvoch mesiacov bez súťažných stretnutí, no predsa len, ostré súboje o body sú tým, čo máme všetci – fanúšikovia, hráči, tréneri, novinári i funkcionári najradšej.

O takéto vybičované duely nebude na jar núdza. Čo očakávate od vyvrcholenia tejto fortunaligovej sezóny?
Naše očakávania pred jarnou časťou Fortuna ligy sú naozaj vysoké. Nová sezóna priniesla nový model a nás teší, že reakcie športovej verejnosti naň sú pozitívne. Hneď začiatok jari bude mimoriadne zaujímavý a dramatický. Ešte stále nie sú rozdané všetky karty v súboji o umiestnenie v nadstavbovej skupine o titul resp. o udržanie sa. Všetky kluby majú v úvodných jarných kolách, a zároveň posledných kolách základnej časti, o čo hrať. Podstatnou informáciou pre fanúšikov je, že všetky mužstvá si získané body, a samozrejme aj skóre, prenesú aj do nadstavbových skupín. V prvých troch kolách tak pôjde o veľa nielen z pohľadu účasti v hornej či dolnej šestke.
V nadstavbových skupinách nás určite čaká zaujímavý súboj o majstra, ale aj o európske pohárové pozície. Vývoj v Slovnaft Cupe zatiaľ nahráva tomu, že hneď v prvom ročníku nového hracieho modelu si naplno vychutnáme aj kvalifikačné zápasy o poslednú miestenku do Európskej ligy. Ak totiž víťaz pohára skončí na prvých troch priečkach fortunaligovej tabuľky, môžu sa fanúšikovia tešiť na semifinále 4. so 7., resp. 5. so 6. mužstvom tabuľky a následné finále na štadióne vyššie umiestneného tímu.
Napínavý boj tak bude nielen v nadstavbovej skupine o titul, ale aj o udržanie sa. Siedme mužstvo môže reálne bojovať o európsku pohárovú miestenku, na opačnom konci tabuľky sa tímy budú snažiť vyhnúť zostupovému 12. miestu. Nielen to však môže predstavovať ohrozenie, keďže aj jedenásty klub Fortuna ligy bude musieť odohrať barážový dvojzápas s druhým mužstvom II. ligy.  Víťaz tejto baráže si zabezpečí účasť vo Fortuna lige v sezóne 2018/2019, samozrejme za predpokladu splnenia podmienok riadneho, resp. skráteného licenčného konania.

Na priečkach okolo pomyselnej deliacej čiary je po jeseni veľká tlačenica. Aké kritériá rozhodnú o postupe do skupiny o titul v prípade rovnosti bodov dvoch či viacerých tímov?
Poradie po skončení základnej časti upravuje Súťažný poriadok SFZ, takže kritériá boli samozrejme známe ešte pred začiatkom tohto ročníka. Z tohto dokumentu vyplýva, že rozhodujúce budú vzájomné zápasy mužstiev s rovnakým počtom bodov a o konečnom poradí rozhodnú kritériá v tomto poradí - vyšší počet bodov, resp. gólový rozdiel zo vzájomných stretnutí a vyšší počet gólov strelených na ihrisku súpera vo vzájomných stretnutiach. V prípade, že ani tieto kritériá neurčia umiestnenie po základnej časti, nastupujú ďalšie kritériá v tomto poradí - gólový rozdiel zo všetkých majstrovských stretnutí, vyšší počet strelených gólov vo všetkých majstrovských stretnutiach, atď. (v zmysle čl. 19, ods. 2 Súťažného poriadku SFZ).

Aký bude program nadstavbovej časti?
Vyžrebovaním nadstavbovej časti (grafika pod týmto článkom, pozn.) sa zaoberalo posledné Prezídium ÚLK. V podstate ide o rovnaký model ako v základnej časti, teda otočené Bergerove tabuľky. K zmene však došlo v 6. - 10. kole, keď sa zápasy odohrajú zrkadlovo v porovnaní s prvou polovicou nadstavby. Tento model sme museli zvoliť preto, aby niektoré mužstvá nehrali tri zápasy po sebe doma alebo vonku.
Pre fanúšikov sme pripravili zaujímavú grafiku, ktorá bude odhaľovať podľa umiestnenia jednotlivé zápasy v najbližších troch týždňoch, samozrejme po definitívnom potvrdení umiestnenia daného tímu po základnej časti.

Čo vás najviac zaujalo v zimnom prestupovom období?
Naša liga je mladá, ambiciózna a také sú aj prestupové príbehy hráčov, ktorí z nej odchádzajú. Aj v tomto prestupovom okne sa z kádra MŠK Žilina posunul priamo do španielskej La Ligy Róbert Mazáň, ktorý si už stihol odkrútiť premiéru v Primera Division. Futbalovú cestu Mareka Hamšíka by v drese Brescie určite chcel napodobniť ďalší ex-Žilinčan Nikolas Špalek. Takéto príbehy charakterizujú aj celú našu ligu. Fanúšikovia Fortuna ligy môžu každý víkend sledovať napredovanie talentovaných chlapcov, ktorí nazbierajú prvé zápasy, minúty a góly v našej lige a následne prestúpia do kvalitných zahraničných klubov. Tri štvrtiny reprezentácie do 21 rokov tvoria hráči Fortuna ligy a nesmieme zabúdať na to, že prvé kroky v nej robili aj Kucka, Pekarík, Duda, Lobotka, Škriniar či mnohí ďalší naši úspešní reprezentanti. Každý z týchto hráčov je súčasťou veľkej mozaiky a silného príbehu našej ligy.
Mimoriadne zaujímavým, dá sa povedať, že už tradičným, prestupom je posun Rangela Jangu z AS Trenčín do silnej belgickej ligy. V jesennej časti Fortuna ligy strelecky explodoval a všetkých určite zaujíma, ako sa mu bude dariť v Gente.
Tradične aktívny bol na prestupovom poli Slovan, ktorý sa výrazne posilnil. Jeho rady síce opustil najlepší jesenný strelec Jakub Mareš, ale do kádra pribudli dvaja slovinskí hráči s reprezentačným potenciálom i ďalší legionári, ktorí by mali preukázať svoju kvalitu.
V rámci našej ligy sa udialo tiež niekoľko zaujímavých prestupov. Timotej Záhumenský odišiel zo Zlatých Moraviec do ambicióznej Dunajskej Stredy, ViOn opustil aj strelecký disponovaný Gešnábel, ktorý prestúpil do MFK Ružomberok. Do Dunajskej Stredy sa vrátil z hosťovania v Prešove aj najlepší strelec Tatrana Roland Černák. Väčšina tímov, vrátane lídra z Trnavy, stavila na stabilizáciu kádrov, takže zásahy neboli príliš veľké. Nováčik z Nitry dotiahol späť svojho odchovanca Tomáša Vestenického a určite bude zaujímavé sledovať, či dokáže pod Zoborom oživiť svoj strelecký apetít.  AS Trenčín opäť zalovil v holandských vodách a uvidíme, či jeho posily zaberú v náročnom boji o nadstavbovú skupinu o titul.

Koľko zápasov Fortuna ligy uvidíme na televíznych obrazovkách?
Úvod jarnej časti sezóny z pohľadu televíznych prenosov nie je optimálny. RTVS má obsiahly program zo zimných olympijských hier a Fortuna ligu začne vysielať až v 22. kole, fanúšikovia tak uvidia absolútne vyvrcholenie základnej časti.
Ďalší vysielateľ, TV 213, má medializované problémy, ktoré spôsobili neplnenie zmluvných vzťahov na dohodnutej úrovni. Z tohto dôvodu sme aj na základe dohody s naším marketingovým partnerom U! Sports boli nútení pozastaviť licenciu na vysielanie Fortuna ligy, keďže zmluvne dohodnuté podmienky nemohli byť garantované.
V nadstavbovej časti sa v každom kole naša liga vráti aj na obrazovky Dajto zo skupiny Markíza a každé kolo pokryje pravidelný vysielateľ RTVS. Dobrou správou pre divákov sú zafixované TV časy. RTVS bude vysielať vždy v sobotu o 15.00, Dajto v nedeľu o 15.20, samozrejme okrem posledných dvoch kôl, keď musí byť rovnaký deň a čas výkopu všetkých zápasov. Dajto bude vysielať aj prípadný barážový dvojzápas o udržanie sa v najvyššej futbalovej súťaži.
Samozrejme, aj na jar platí, že všetky zápasy Fortuna ligy môžu fanúšikovia sledovať bezplatne v priamom prenose prostredníctvom internetovej televízie huste.tv.

Na čo sa môžu fanúšikovia tešiť počas jari okrem dramatických zápasov?
Tešíme sa na vyvrcholenie našej dlhodobej súťaže Miss Fortuna ligy. Dvanásť najkrajších dievčat reprezentuje dvanásť fortunaligových klubov a sme radi, že tento projekt spĺňa naše očakávania. Nešlo totiž o typickú súťaž krásy, ale o zaujímavé príbehy dievčat, ktoré majú blízko k futbalu. Porota bude mať určite náročnú úlohu, lebo vo finále nebudú rozhodovať typické „misskové“ kritériá.
Fortuna liga konečne spláca aj svoj historický dlh. V priebehu jarnej časti by sme mali mať spracovanú históriu našej ligy od sezóny 1993/1994, ktorá bude podložená reálnymi dátami z oficiálnych zápisov najvyššej futbalovej súťaže.
Intenzívnejšie by sme sa chceli vrhnúť do priamej komunikácie medzi klubom a fanúšikom, resp. ligou a fanúšikom, pričom zaujímať nás bude aj spätná väzba fanúšikov tak, aby sme vedeli stále zvyšovať ich spokojnosť a zlepšovať čísla návštevnosti na našich štadiónoch. Na túto tému máme pripravené dva projekty, ktoré by nám mali výraznejšie pomôcť v takejto forme komunikácie.
V tomto duchu pokračuje aj projekt Futbalmania, s cieľom zintenzívniť komunikáciu a priamu prácu s fanúšikmi. Naposledy boli koordinátori našich klubov načerpať inšpirácie v 2. a 3. nemeckej Bundeslige.

V decembri si kluby znova zvolili za prezidenta Únie ligových klubov Ivana Kozáka. Ktoré témy budú kľúčové v tomto ďalšom „volebnom“ období?
Profesionálny futbal má pred sebou náročné roky. Po stabilizácii pozície a následnom opätovnom zvolení prezidenta Kozáka prichádza obdobie, keď budeme chcieť výraznejšie prehovoriť do športovo-technických tém, ale aktívnejšie pôsobiť aj v priestore centrálneho marketingu či TV práv, aby sme vytvorili podmienky pre ďalší rast. Profesionálny futbal musí byť lídrom pri otázkach progresu slovenského futbalu ako celku. V tomto musí vedenie ÚLK aktívne pokračovať v komunikácii so Slovenským futbalovým zväzom, ktorá má po dlhšom období sporov konečne konštruktívny charakter.
Výraznou výzvou je aj naštartovanie opätovnej užšej spolupráce s Asociáciou klubov II. ligy. Cieľom je aktívne zbližovanie a postupný návrat II. ligy do Únie ligových klubov, ktorá je riadiacou organizáciou profesionálneho futbalu. Na poslednej konferencii Slovenského futbalového zväzu preukázali členovia konferencie za profesionálny futbal jednotu, čo je prísľubom a motiváciou do budúcnosti.