Šamorín  |  

Komentáre ()

Šamorín trápia odchody lídrov i málo peňazí z mesta

Aj druholigisti už naplno zarezávajú v letnej príprave. Začal ju aj minuloročný nováčik FC ŠTK 1914 Šamorín pod vedením trénera Libora Fašianga. Ako bude prebiehať príprava na novú sezónu, s ktorými hráčmi sa už nepočíta a či má klub náhradu za kanoniera Ležaiča, aj to sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Aj keď počas zimnej prestávky prišlo k zmene hlavného trénera, kedy Vladimíra Koníka striedal Libor Fašiang, Šamorínčania majú po uplynulej sezóne dôvod na úsmev. „V nováčikovskom ročníku hrá každý tím o záchranu. Nám sa podarilo v súťaži zotrvať a naviac skončiť na výbornom šiestom mieste. S uplynulou sezónou teda môžem vyjadriť maximálnu spokojnosť,“ povedal s odstupom času súčasný tréner Šamorína Libor Fašiang.

Letnú prípravu Šamorín odštartoval deň pred trénerovými 55. narodeninami. „Prípravu sme začali minulý štvrtok a celá bude prebiehať v domácich podmienkach. Máme naplánovaných sedem prípravných zápasov, medzi súpermi nájdeme aj dva prvoligové tímy, čo sú Dunajská Streda a MTK Budapešť, zvyšní súperi budú treťoligisti a trnavskí juniori – druholigový nováčik,“ priblížil Fašiang, ktorý k výberu súperov dodal: „My si už veľmi nenavyberáme. Aj naše prvoligové mužstvá hľadajú čoraz viac kvalitnejších súperov v zahraničí, aby si mohli preveriť svoje možnosti. My sme mali v pláne aj duel so Zlatými Moravcami, avšak tie nám zápas odriekli.“

Šamorín postihlo po dobrej sezóne značné oslabenie, zo základného kádra vypadne hneď niekoľko dobrých futbalistov. „Ako je aj mediálne známe, záujem je o Igora Ležaiča, ktorý v našom tíme počas uplynulej sezóny nastrieľal štrnásť gólov. Jeho odchod bude pre nás obrovskou stratou. Odchádza od nás aj René Dedič, ktorý sa vracia do MŠK Žilina, ďalej Danijel Savič, brankár Peter Gabriš i Serge Messi Tungay. Do budúcej sezóny nerátam ani s Martinom Staškom. Uvidíme, čo sa nám ešte do začiatku sezóny prihodí...,“ povzdychol si tréner Fašiang.

Nahradiť odchádzajúcich hráčov bude náročné, novú zmluvu ešte v Šamoríne nepodpísal žiadny nový futbalista. „Viacero hráčov máme na skúškach, ale v tomto čase ešte vôbec neviem, ktorí tú ostanú a ktorí nie. Potrebujeme hráčov do základnej zostavy, nie na lavičku a v tomto smere nie som presvedčený o kvalitách všetkých futbalistov. Múdrejší budem možno o týždeň či o dva,“ upresnil tréner, pre ktorého bude najťažšie nahradiť kanoniera Igora Ležaiča. Má už zaňho vytypovanú náhradu? „Nemám. Poviem vám pravdu, zatiaľ zaňho náhradu naozaj nemáme...“

V Šamoríne sa už fanúšikovia tešili zo španielskych posíl, do tímu totiž prišli Dylan Medina Cubas z Valladolidu a Dani Rodriguez z Malagy. Tréner však nadšenie fanúšikov krotí. „Ak má tím posilniť zahraničný hráč, musí mať kvalitu na to, aby sa prepracoval do základnej zostavy. Legionára na lavičke naozaj nepotrebujeme. Konkrétne títo dvaja Španieli ma zatiaľ o svojich schopnostiach nepresvedčili, takže sa asi s nimi budeme musieť rozlúčiť...,“ vyjadril sa k zahraničným skúškam Fašiang.

Najbližšie k prvej posile tímu má obranca Zoltán Ágh, ktorý s mužstvom Dunajskej Stredy postúpil do Corgoň ligy, do základnej zostavy trénera Radványiho sa však neprebil. „Ágh s nami trénuje, absolvoval zatiaľ celú prípravu a pokiaľ sa kluby navzájom dohodnú, tak sa jeho presun k nám zrealizuje. Zoltán je svedomitý chlapec, k svojim povinnostiam a k tréningu pristupuje veľmi zodpovedne a poctivo. Je to bojovný typ futbalistu, ktorý vie dobre hlavičkovať a má silnú i ľavú nohu. Je tam alternatíva využitia aj na stopérskom poste aj na ľavom kraji obrany,“ predstavil svojho možno nového zverenca tréner.

Nový káder budúci ročník pravdepodobne nebude dosahovať kvalít toho minulosezónneho, ktorý sa umiestnil na šiestom mieste. „Každý tréner chce, aby bol káder stále kvalitnejší a silnejší. Najbližšie dni však ukážu či je to v tomto prípade možné...,“ zamyslel sa tréner Šamorína, ktorý by okrem kádra rád videl zlepšenie aj po finančnej stránke v klube: „Čo sa týka sponzoringu, otázky treba smerovať skôr na pána Norberta Csutoru. Podľa môjho názoru by mohlo prejaviť väčší interes mesto a viac prikladať ruku k dielu. Máme tu výborné mládežnícke mužstvá a je radosť pozerať sa na tie decká, ako chodia na tréningy a radujú sa z futbalu. Mala by byť priorita každého mesta odbúrať aspoň tú časť nákladov, ktorá vznikne v spojitosti s touto mládežníckou kategóriou. Určite by to pomohlo celému mužstvu, pánovi Csutorovi s financovaním a aj budúcnosti šamorínskeho futbalu.“

Autor: Michal Šášky | Zdroj: ÚLK

Komentáre