Jednou nohou v Európe, ale ešte nejasajú

Jednou nohou v Európe, ale ešte nejasajú

Futbalisti Ružomberka majú veľkú šancu vyhnúť sa záverečnému priamemu súboju o európsku miestenku so Žilinou a získať pre seba tretie miesto už v predposlednom kole.

Futbalisti MFK Ružomberok majú po 8. kole nadstavbovej skupiny o titul na dosah účasť v Európskej lige 2019/20. Víťazstvom 3:0 v Michalovciach potvrdili tretiu priečku v tabuľke Fortuna ligy a ich päťbodový náskok pred Žilinou je dve kolá pred koncom nádejný. V tíme však zatiaľ krotia optimizmus, tréner David Holoubek si uvedomuje, že zatiaľ nemajú nič isté. Ružomberčania víťazstvom na Zemplíne potvrdili, že to na Michalovčanov vedia. Ani v 12. vzájomnom zápase s nimi neprehrali, naopak, uštedrili im prehru rozdielom triedy. "Zápasy s Michalovcami sú vždy vyrovnané. To, že nad nimi vyhrávame, je pre nás výborné, no Michalovčania majú výborný tím. Sme radi, že sa nám s nimi darí. Pre nás je to ideálny výsledok. V Michalovciach sa nevyhráva ľahko, takže sme o to šťastnejší, že sa nám to podarilo. Premenená penalta nás nabudila a posunula ďalej. Zlomový bol však gól na 0:2. Michalovce nás predtým zatlačili, ale my sme z protiútoku zvýšili svoj náskok a už sa hralo ľahšie," povedal útočník Štefan Gerec, ktorý v 52. minúte pridal druhý gól hostí.

Liptákov ešte čakajú domáci zápas s Dunajskou Stredou a duel v Žiline. V najbližšom stretnutí s DAC si budú chcieť zabezpečiť bronzovú priečku, aby sa o nej nemuselo rozhodovať vo vzájomnom zápase pod Dubňom. "Nemyslíme na to. Ideme od zápasu k zápasu a svoju pozíciu chceme potvrdiť v najbližšom zápase s Dunajskou Stredou," dodal Gerec. Aj tréner Holoubek krotil optimizmus. "Nejako to vnímame, ale staráme sa najmä o náš tím. To, čo z toho napokon vzíde, sa ukáže po poslednom kole. Ešte je v hre šesť bodov a čakajú nás dva ťažké zápasy. Zatiaľ ešte nemáme nič isté," poznamenal tréner Ružomberka.

Zemplínčania podali vlažný výkon, no podiel na ňom majú aj viaceré hráčske absencie. Podľa stredopoliara Jozefa Šimona Turika bol kľúčový gól v úvode druhého polčasu, ktorý ubral na michalovských snahách o vyrovnanie. "Vieme, že doma môžeme vyhrať s každým, ale určite nie po výkone, aký sme predviedli proti Ružomberku. Mali sme síce nejaké náznaky šancí, ale dostali sme ľahké góly. Pokiaľ chceme vyhrať, nemôžeme hrať takto," zdôraznil Turik. Tón zápasu udala premenená penalta bývalého hráča Michaloviec Qoseho, ktorý po polhodine hry poslal hostí do vedenia. Dianie na trávniku následne ožilo, diváci videli viacero zaujímavých situácií na oboch stranách, ale góly padali opäť iba do brány domácich. "Prehrávali sme súboje, v tom mali Ružomberčania navrch. A najmä premenili svoje šance, preto vyhrali. Pre každé mužstvo je nepríjemné inkasovať gól po návrate z kabíny, zvlášť keď predtým prehráva 0:1. Prišli sme nabudení na ihrisko, chceli sme skórovať a naopak sme inkasovali. Škoda, tento zápas nám nevyšiel," myslí si Turik.

Michalovčanom sa štvrtýkrát v sezóne stalo, že doma neskórovali, prehra 0:3 je pre nich najvyššia domáca v sezóne. Podľa trénera Antona Šoltisa za zápas zlomil po prečíslení hostí v 52. minúte, ktoré gólom na 0:2 zakončil Gerec. "Po góle na 0:2 to už nemalo patričnú kvalitu z našej strany," konštatoval Šoltis. Vrásky na čele mu pridali aj absencie viacerých hráčov, ktorí odstúpili počas duelu. Zdravotné problémy majú Danko, Žofčák, Carrillo a aj Petro, ktorý mal po tvrdom zásahu loptou podozrenie na otras mozgu. Dve kolá pred koncom sezóny 2018/19 je pravdepodobné, že Michalovčania obsadia 5. miesto. Štvrtú Žilinu, ktorá má 9-bodový náskok, už nedostihnú, predbehnúť by ich mohla iba Sereď, ktorá zaostáva o jediný bod. V zápase s Ružomberkom sa zdalo, akoby možno aj vplyvom postavenia v tabuľke domáci stratili potrebnú iskru. "Bolo to také bez života, tak to veru asi vyzeralo. Do zápasu sme však išli s iným cieľom, chceli sme hrať lepšie a vyhrať," dodal Turik.