DAC píše históriu, Nitra po prvom jarnom víťazstve takmer v suchu

Zaujímavosti zo 7. kola nadstavbovej časti Fortuna ligy.

• V tomto kole padlo 20 gólov, čo je najviac v nadstavbovej časti Fortuna ligy a spolu s 2., 8., 9. a 11. kolom základnej časti druhý najväčší počet v celej sezóne. Najbohatšiu nádielku priniesli 3. a 12. kolo základnej časti, v ktorých sa fanúšikovia tešili z 23 gólov.
  • Dunajská Streda a Senica natiahli svoje víťazné série na päť zápasov, naopak Žilina posledných päť stretnutí prehrala.
  • DAC má tri kolá pred koncom Fortuna ligy 2018/19 definitívu druhej pozície, čo je historicky najlepšie umiestnenie klubu.
  • Ružomberok vystriedal Žilinu na treťom mieste, na ktoré sa dostal prvýkrát od 7. kola základnej časti. Celé nasledujúce obdobie bol na štvrtej priečke. Práve medzi týmito dvoma klubmi sa v posledných troch kolách rozhodne o tom, ktorý získa bronzové medaily aj právo štartu v kvalifikácii Európskej ligy.
  • V skupine o udržanie sa naďalej nie je o ničom rozhodnuté. Po víťazstve nad Trenčínom je veľmi blízko k záchrane Nitra, ktorá už s určitosťou neskončí posledná. Pri mimoriadne nepriaznivej zhode výsledkov by jej ešte mohlo po záverečnom kole pripadnúť „barážové“ 11. miesto.

skupina o titul

ŠKF Sereď – Zemplín Michalovce 2:2 (1:1)

• Vo štvrtom vzájomnom zápase týchto klubov sa zrodila prvá remíza. Pre oba tímy to zároveň bola prvá remíza v nadstavbe a pre Sereď prvá od 1. decembra, keď získala bod v Podbrezovej (1:1).
  • Oba duely na nitrianskom štadióne priniesli v závere radosť mužstvu, ktoré hralo v oslabení. V 8. kole dohrávala Sereď od 72. minúty bez vylúčeného Adama Moronga a napriek tomu strelila v 89. minúte víťazný gól na 2:1 zásluhou Nikolu Gatariča. Tentokrát boli od 67. minúty o desiatich Michalovčania po druhej žltej karte pre Joseho Casada a v nadstavenom čase znamenala pohotová koncovka Jurija Zacharkiva vyrovnanie na 2:2.
  • Pre tohto ukrajinského útočníka je Sereď zrejme obľúbeným súperom. Zimná posila Michaloviec dala v piatich fortunaligových zápasoch dva góly a oba do siete nováčika.

MFK Ružomberok – Slovan Bratislava 3:2 (2:1)

• Ružomberok na deň presne po roku opäť zdolal na svojom štadióne Slovan a pripravil mu druhú prehru v rade i v celej sezóne. Liptáci zároveň oplatili novému majstrovi jedinú jarnú prehru, ktorú utrpeli pred dvoma týždňami na Tehelnom poli rovnakým pomerom 2:3.
  • Zinedin Mustedanagič sa v posledných piatich zápasoch podieľal na piatich z ôsmich gólov Ružomberka. V tomto období má bilanciu gól a štyri asistencie. Proti Slovanu v závere prvého polčasu upravil na 2:1 a v 73. minúte prihral Kristimu Qosemu na tretí zásah domácich.
  • Pre albánskeho stredopoliara to bol už siedmy gól v tejto sezóne (celkovo ich dal vo Fortuna lige 9).
  • Ešte o jeden gól viac má na konte Marin Ljubičič. Osem gólov (v 18 stretnutiach v drese Slovana) je rovnaký počet, ako nastrieľal v 100 zápasoch za Dunajskú Stredu.

MŠK Žilina – DAC Dunajská Streda 1:2 (0:1)

• V historickom zápase pre oba tímy sa z výsledku napokon tešil len jeden odchovanec Žiliny – stredopoliar DAC Lukáš Čmelík.
  • Pre Žilinu je séria piatich prehier najhoršia od sezóny 2015/16, keď nebodovala rovnako päťkrát v rade a následne nepriaznivú šnúru ukončila jasným triumfom 6:0 nad Zlatými Moravcami.
  • DAC zatiaľ zopakoval päťzápasovú víťaznú sériu z roku 2017. Vtedy tiež vyhral štyri aprílové stretnutia i prvý májový zápas, následne však zaváhal doma s Podbrezovou (2:2).
  • Brankárovi Dunajskej Stredy Martinovi Jedličkovi sa skončila nepriestrelnosť po 449 minútach, čím sa v tejto štatistike zaradil na tretie miesto za Matúša Kiru z Michaloviec (546) a Matúša Macíka z Ružomberka (487).

skupina o udržanie sa

AS Trenčín – FC Nitra 1:4 (1:1)

• Po desiatich jarných zápasoch s bilanciou 7 remíz a 3 prehry sa prvého víťazstva v tomto roku ako posledný fortunaligový klub dočkala aj Nitra.
  • Duely Nitranov po marcovom asociačnom termíne sú bohaté na góly. V piatich zo šiestich zápasov sa strelci presadili minimálne štyrikrát.
  • Jedenásta pozícia je pre Trenčín najhoršie umiestnenie od 5. kola sezóny 2011/12, keď bol ako nováčik najvyššej súťaže tiež na predposlednej priečke tabuľky.

FK Senica – Spartak Trnava 2:0 (0:0)

• Seničania vyhrali päťkrát v rade po prvý raz od ročníka 2012/13.
  • Za posledných päť sezón zdolali Záhoráci Trnavu šesťkrát, zakaždým bez inkasovaného gólu.
  • Defenzíva Spartaka inkasovala v skupine o udržanie sa šesťkrát, čo je najmenej spolu so Senicou a Podbrezovou. Bíli andeli však zároveň majú aj najmenej produktívnu ofenzívu v dolnej šestke. V siedmich stretnutiach skórovali trikrát a v tejto fáze Fortuna ligy získali o desať bodov menej ako ich sobotňajší súper zo Senice.

FK Železiarne Podbrezová – ViOn Zlaté Moravce 0:1 (0:0)

• Zlaté Moravce zvíťazili nad Podbrezovou tretíkrát v rade, vždy to bolo o gól. Tejto sérii predchádzala šnúra štyroch triumfov železiarov na nulu.
  • Kapitán ViOnu Tomáš Ďubek si upevnil pozíciu druhého najlepšieho jarného strelca v našej lige za Andražom Šporarom zo Slovana (8 gólov). Ďubek sa presadil už šiesty raz, celkovo dal v tejto sezóne osem gólov. Štyri zo šiestich jarných gólov zaznamenal z pokutového kopu, raz skóroval z priameho kopu a raz z hry.
  • Zlaté Moravce sa prvýkrát od 10. kola dostali zo zóny zostupu resp. baráže. Podbrezová sa na poslednom mieste ocitla prvýkrát od 14. kola v sezóne 2015/16.