V znamení rastu

V znamení rastu

Rozhovor s výkonným riaditeľom Únie ligových klubov Michalom Mertinyákom po základnej časti Fortuna ligy 2018/19.

Ešte stále doznievajú emócie po rozhodujúcom súboji o účasť v nadstavbovej skupine o titul medzi Sereďou a Trnavou. Čakali ste takýto dramatický záver základnej časti?
Samozrejme, presne takéto momenty sme očakávali od nového hracieho modelu Fortuna ligy. Ambíciou bolo práve priniesť napätie do viacerých kôl, či zápasov. V starom modeli by v 22. kole zápas medzi ŠKF iClinic Sereď a Spartakom Trnava na myjavskom štadióne určite nemal takúto emóciu. Toto bolo pravé vyvrcholenie základnej časti s výbornou zápletkou. Nováčik proti majstrovi, ktorý bol úspešný v pohárovej Európe, v súboji o všetko. Z tohto pohľadu sa mi páčilo prirovnanie hráčov a funkcionárov Serede, že pre nich je to ako finále Ligy majstrov.
Táto sezóna priniesla aj zaujímavé športové príbehy, veď kto by vsadil na účasť Michaloviec či Serede v nadstavbovej skupine o titul. Ambícia hrať desať zápasov s najlepšími je obrovským ťahákom pre všetky kluby a to sa prejavilo aj v tejto sezóne.

Čo priniesla prvá časť fortunaligovej sezóny po športovej stránke?
Priniesla výborné ofenzívne štatistiky, ale aj priestor pre mladých hráčov. Presne tak sa chce naša liga profilovať, ako mladá, dravá, ambiciózna, ktorá má fanúšikovi čo dať. Z logických dôvodov nevieme na našich trávnikoch ponúknuť tú najvyššiu svetovú kvalitu, ale to, čo vieme ponúknuť, je zaujímavý príbeh.
Z celkového počtu hráčov, ktorí nastúpili v základnej časti, bolo až 43,7 % mladých futbalistov, ktorí môžu v aktuálnom cykle reprezentovať svoje krajiny v kategórii do 21 rokov. Takí hráči ako Herc, Boženík, Greif, Vestenický či Oravec sa stali základnými piliermi svojich mužstiev, nastupovali pravidelne a priniesli do Fortuna ligy výrazný mladícky entuziazmus. Je to ďalšia generácia, ktorá bude určite nasledovať príbeh Dudu, Škriniara, Lobotku či Mráza.
Priemer 2,8 gólu na zápas, ale aj zvýšenie počtu kôl, v ktorých na zápas padlo 3 a viac gólov je veľmi dobrá správa pre fanúšikov. Hovorí o tom, že Fortuna liga sa stáva ofenzívnejšou a viacero klubov chce hrať otvorenejší futbal. V počte gólov sme sa zlepšili medzisezónne o 6 percent, čo nás veľmi teší a naša liga sa drží v gólovom priemere na popredných priečkach aj v rámci Európy.

Majú tieto čísla odozvu aj v podobe zvýšeného záujmu fanúšikov?
Áno, samozrejme, majú. Futbal je na Slovensku jediný šport, ktorý dokáže zabezpečiť pätciferné návštevy. V základnej časti tejto sezóny sme prekonali rekord našej ligy. Ten nový vytvorili fanúšikovia na zápase 21. kola medzi Slovanom Bratislava a Spartakom Trnava a jeho aktuálna výška je 22 500 divákov. Zaevidovali sme internetové diskusie o tomto čísle, no tento rekord je z pohľadu oficiálnych štatistík nespochybniteľný.
Zápasy základnej časti navštívilo takmer 300 000 fanúšikov, priemerne na jeden zápas sa zvýšil ich počet o takmer 5%, čo predstavuje navýšenie o viac než 100 fanúšikov na jedno stretnutie. Trend je pozitívny, no stále má svoje limity v infraštruktúrnych obmedzeniach, keďže Trenčín ani Sereď nehrávajú na domácom štadióne. Preto stále vidíme veľký priestor na zlepšenie a ešte výraznejší rast. Na tomto mieste by som rád vyzdvihol priemernú návštevu na zápasoch v MOL Aréne v Dunajskej Strede, ktorá atakuje 8000 fanúšikov.

O rekordnej návšteve na derby na Tehelnom poli sa už hovorilo. Aký bol záujem o tento zápas u televíznych divákov?
Obrovský. Začal by som však záujmom samotných televízií. Tento zápas vysielal ako prvý vysielateľ Orange Sport, no mimoriadnu snahu dostať tento zápas do svojho programu prejavil aj druhý vysielateľ RTVS. Po náročných rokovaniach, kde by som rád ocenil prístup z oboch strán, sme dospeli k dohode a zápas priniesli obaja naši vysielatelia. Jeden zápas, dve štúdiá, jedno 60-minútové, druhé 30-minútové. Množstvo hostí, historického materiálu. Po dlhšom čase, ktorý sa produkoval v 10-kamerovom štandarde, jedna z kamier pripravila divákom aj unikátny pohľad na štadión z Troch veží.
Ale späť k číslam, zápas len na RTVS na základe píplmetrových meraní sledovalo 303 000 divákov, pričom podiel na trhu v danom čase výrazne presiahol 15 %. Je to rekordné číslo, o ktorom vieme povedať, že v posledných troch sezónach nebol sledovanejší televízny prenos zo slovenských ligových  súťaží v kolektívnych športoch. Táto hodnota je totiž lepšia aj ako čísla sledovanosti finálových zápasov najvyššej hokejovej súťaže.

Priblížili sa k tomuto vysokému číslu aj ďalšie zápasy základnej časti?
Áno, viacero zápasov sa prehuplo cez hranicu 8 % podielu sledovanosti. Jedným z vrcholov základnej časti bol aj súboj Dunajskej Stredy so Slovanom, ktorý sledovalo 207 000 divákov na RTVS. Zaujímavosťou je, že na maďarskej M4 Sport bol tento zápas piatym najsledovanejším programom v rámci daného dňa na verejnoprávnych kanáloch.
V základnej časti zaznamenala Fortuna liga viac ako 23-percentný nárast sledovanosti zápasov, keď sme sa v priemere vyšplhali takmer na hranicu 115 000 divákov na jedno stretnutie. Z tohto pohľadu je futbal dlhodobo lídrom na trhu, čo nás samozrejme teší, no zároveň to vytvára tlak na zvyšovanie kvality produkcie, ale aj smerom k doplnkovým formátom. Preto sme radi, že po dlhej diskusii s naším generálnym partnerom Fortuna SK a RTVS sa na obrazovky vrátil Fortuna liga magazín, ktorý pokrýva všetky zápasy, góly a dôležité momenty z našej ligy.

Trend je pozitívny. Aké aktivity plánuje ÚLK, aby to platilo aj v ďalších sezónach, prípadne aby bol rast ešte výraznejší?
Áno, trend je pozitívny, no je dôležité, aby sme v tomto smere pokračovali ďalej. Stále pred nami stojí výzva dotiahnuť interné pravidlá týkajúce sa infraštruktúry, ktoré klubom zamedzia hrať viac ako jednu sezónu na inom ako domácom štadióne. Toto sprísnenie podmienok sa bude týkať všetkých členov, no predovšetkým nováčika.
ÚLK si od začiatku tejto sezóny sama spravuje centrálne televízne a makretingové práva. Posledný polrok bol z tohto pohľadu mimoriadne hektický, no do budúcnosti sa vytvoril pozitívny základ na rozvoj samotnej organizácie, ale aj výraznejšej podpory klubov. V tejto oblasti však musíme byť ambicióznejší a dosiahnuť stav, keď príjem z týchto položiek bude pre kluby tvoriť významnejšiu časť rozpočtu.
Z pohľadu televíznych zápasov je jedným z dôležitých momentov zvýšenie produkčného štandardu. V tejto sezóne sme začali zjednotením televíznej grafiky, ktorá je už v každom prenose a u každého vysielateľa rovnaká. Divák tak automaticky vie, že štartuje slovenská Fortuna liga. Celá komunikácia je spojená s trofejou Esencia hry, ktorú vybrali naši fanúšikovia, ale aj s príbehom našej ligy. Aby som to zhrnul, televízny prenos sa musí stať aj pre diváka väčším zážitkom a to je jeden z našich kľúčových cieľov, ktorý chceme dosiahnuť spoločne s vysielateľmi Fortuna ligy.

Čo očakávate od nadstavbovej časti našej ligy?
Očakávam napínavé súboje v skupine o titul, predovšetkým o európske pohárové priečky. Zamotať situáciu môže stále Žilina, ktorá sa prebojovala už do semifinále Slovnaft Cupu. V hre je stále aj Zemplín Michalovce a v prípade ich víťazstva v Slovenskom pohári a umiestnenia na prvých troch miestach fortunaligovej tabuľky nás aj v druhej sezóne nového modelu čaká play-off o jedno miesto v Európskej lige. V minulej sezóne si vo fantastickom finálovom zápase poslednú miestenku vybojoval AS Trenčín, ktorý v predĺžení zdolal MŠK Žilina. Ak sa spätne pozrieme na európsku pohárovú cestu Trenčína, tak to bolo mimoriadne zaujímavé leto s vyradením Feyenoordu Rotterdam a postupom až do play-off Európskej ligy.
V nadstavbovej skupine o udržanie sa je situácia mimoriadne zamotaná a stále je o čo hrať. Najviac namočení sú ViOn Zlaté Moravce a FK Senica, ale zápasy v tejto fáze sezóny budú určite vyrovnané. Zaujímavé môže byť stále aj siedme miesto, ktoré za už spomenutých okolností poskytne šancu  zabojovať o pohárovú Európu. No a samozrejme dúfam, že nadviažeme na pozitívne trendy z posledného obdobia a budeme ďalej rásť.