22. kolo: Špecialisti na obraty a penaltový šaman

Zaujímavosti z 22. kola Fortuna ligy.

• Posledným účastníkom nadstavbovej skupiny o titul je Sereď, ktorá v priamom súboji o hornú šestku zdolala Trnavu.
  • Spartak spolu s Trenčínom neobhájil účasť v elitnej skupine z minulej sezóny, na ich úkor do nej popri nováčikovi postúpili Michalovce. Obe tieto mužstvá už s určitosťou dosiahnu svoje najlepšie umiestnenie v histórii.
  • Rovnako ako v predchádzajúcom kole nepremenili strelci až dva pokutové kopy. Tentokrát zaváhal aj najlepší kanonier našej ligy Andraž Šporar, útočníka Slovana vychytal brankár Senice Federico Taborda. Stredopoliar Nitry Frederik Bilovský stroskotal na jednotke Ružomberka Matúšovi Macíkovi. Česť penaltových exekútorov zachránil Seničan Marko Tešija.

ŠKF Sereď – Spartak Trnava 3:1 (0:0)

• Seredi sa už piatykrát v sezóne podarilo vyhrať zápas, v ktorom inkasovala ako prvá.
  • Trnava už s určitosťou minimálne vyrovná negatívny rekord Žiliny, ktorá ako obhajca titulu v sezóne 2012/13 obsadila siedme miesto, čo je dosiaľ najhoršie umiestnenie majstra v ére samostatnej slovenskej ligy.
  • Spartak mal výrazne väčšie držanie lopty (66 % - 34 %), ale bilancia striel bola takmer vyrovnaná – celkové pokusy 9:8 v prospech Serede, z toho na bránu 4:4.
  • Sereď potiahli „sviatoční“ strelci. Pre českého obrancu Martina Susa bol gól do siete Trnavy premiérový vo Fortuna lige (v 17. zápase). Tomáš Hučko sa tiež presadil prvýkrát v seredskom drese. Predchádzajúci gól v našej lige dal ešte ako hráč Žiliny 10. mája 2014 pri víťazstve 4:1 v Senici.
  • Dvadsaťjedenročný Alex Iván prvýkrát nastúpil v základnej zostave Serede a hneď si pripísal dve asistencie.
  • Obranca Trnavy Matúš Čonka prežíva smoliarsku sezónu. V 1. kole rozhodol jeho vlastný gól o prehre majstra v Senici 0:1. Teraz trafil do vlastnej siete po druhý raz, aj keď jeho gól v poslednej minúte už len kozmeticky upravil rozdiel v skóre.

FK Senica – Slovan Bratislava 1:2 (1:1)

• Skončila sa séria troch remíz vo vzájomných zápasoch týchto mužstiev.
  • Senica strelila prvý gól v tomto kalendárnom roku, Slovan naopak prvýkrát na jar inkasoval. Naďalej však platí, že Záhoráci v jarnej časti sezóny ešte nebodovali a Bratislavčania sú stopercentní, keď ako jediní v štyroch kolách nestratili ani bod.
  • Slovan vyhral v základnej časti Fortuna ligy všetkých 11 zápasov na ihriskách súperov.
  • Andraž Šporar vyšiel strelecky naprázdno prvýkrát po sérii siedmich stretnutí, v ktorých dal aspoň jeden gól. Senica je jediným mužstvom, proti ktorému líder rebríčka kanonierov Fortuna ligy v základnej časti ani raz neskóroval.
  • Proti Senici zahrávali jej súperi v tejto sezóne sedem pokutových kopov, čo je najviac v súťaži. Brankár Záhorákov Federico Taborda však až tri chytil. Okrem Šporara proti nemu neuspeli ani Trnavčan Fabian Miesenböck a Kristopher Vida z Dunajskej Stredy.

FC Nitra – MFK Ružomberok 0:0

• Brankár Liptákov Matúš Macík vychytal už deviatu nulu v sezóne a v tejto štatistike sa osamostatnil na prvom mieste, keďže slovanista Dominik Greif v Senici na rozdiel od neho penaltu súpera nechytil.
  • Ružomberok tak ani v štvrtom jarnom zápase neinkasoval. Macíkova nepriestrelnosť trvá 415 minút, čo ho radí na druhé miesto za Matúša Kiru, ktorého séria sa už zastavila.
  • Nitra v štyroch dueloch v tomto roku vyprodukovala dovedna až 52 streleckých pokusov, ale len jediný premenila na gól.
  • Nitrania od návratu do Fortuna ligy v sezóne 2017/18 nad Ružomberkom ešte nevyhrali. Tri zo štyroch vzájomných stretnutí sa skončili bezgólovou remízou, v tom štvrtom Ružomberok doma zvíťazil 3:1.

FK Železiarne Podbrezová – MŠK Žilina 0:2 (0:1)

• Žilina vyhrala posledných päť vzájomných zápasov s Podbrezovou, v posledných troch ani raz neinkasovala.
  • Najlepší strelec šošonov Róbert Boženík v prvých troch jarných kolách absolvoval plnú minutáž, no ani raz sa nepresadil. Teraz mu na skórovanie stačilo 67 sekúnd pobytu na trávniku po tom, ako vystriedal autora prvého žilinského gólu Filipa Balaja. Svoje konto tak zveľadil už na jedenásť presných zásahov.
  • Železiari posledné tri domáce stretnutia prehrali na nulu a na plný bodový zisk na svojom štadióne čakajú už šesť zápasov. Naposledy sa pred vlastnými fanúšikmi tešili 29. septembra proti Trenčínu (2:0).

ViOn Zlaté Moravce – DAC Dunajská Streda 1:2 (1:0)

• ViOn prehral posledné tri domáce duely s DAC, vo všetkých troch pritom viedol.
  • Aj v predchádzajúcom vzájomnom zápase v Zlatých Moravciach (8. kolo sezóny 2017/18, 17. septembra 2017), ktorý Dunajská Streda vyhrala 3:2, bol autorom víťazného gólu Marko Divkovič.
  • Jeho zásah prišiel v úseku hry medzi 60. a 75. minútou, keď mali domáci paradoxne najväčšiu streleckú aktivitu (štyri pokusy oproti dvom hráčov DAC, celkovo v zápase 9:8).

Zemplín Michalovce – AS Trenčín 4:2 (3:1)

• Séria brankára Zemplína Matúša Kiru bez inkasovaného gólu sa zastavila po 546 minútach, „postaral“ sa o to jeho vlastný spoluhráč Llazaros Rota.
  • Michalovce dali v predchádzajúcich štyroch fortunaligových zápasoch len dva góly, teraz počas 90 minút dvakrát viac.
  • Trenčania inkasovali štvorku druhýkrát v sezóne, v prvom prípade to bolo v 2. kole proti Ružomberku (1:4).
  • Vo vzájomných zápasoch Michaloviec a Trenčína sa v posledných troch sezónach výrazne viac darí Zemplínčanom. Zo siedmich duelov vyhrali päť, raz sa zrodila remíza a raz bral tri body AS.
  • Michalovská šnúra bez prehry sa natiahla na osem zápasov.