21. kolo: Rekord našej ligy a historický moment pre Michalovce

Zaujímavosti z 21. kola Fortuna ligy.
  • Piatym postupujúcim do nadstavbovej skupiny o titul sú Michalovce, ktorým po prehre Trnavy na Slovane stačí aj bod z Ružomberka.
  • Sobotňajšie zápasy 21. kola Fortuna ligy rozhodli o tom, že šancu na postup do prvej šestky definitívne stratili Nitra a Trenčín. O posledné miesto v hornej polovici tabuľky sa v priamom súboji stretnú Sereď a Trnava.
  • Michalovce, Ružomberok a Slovan na jar ešte neinkasovali ani gól. Slovan je posledným mužstvom, ktoré v tomto kalendárnom roku ešte nestratilo ani bod.
  • Brankár Michaloviec Matúš Kira predĺžil svoju rekordnú sériu bez inkasovaného gólu už na 502 minút. Gólman Ružomberka Matúš Macík a slovanista Dominik Greif si zase ôsmou vychytanou nulou upevnili prvé miesto v tejto štatistike.
  • V 21. kole nariadili rozhodcovia dva pokutové kopy, ani jeden exekútori nepremenili. Úmysel Nitrana Nikolu Gatariča vystihol jeho bývalý spoluhráč zo Serede Pavol Penksa a Trenčan Hamza Čatakovič poslal loptu nad bránu Podbrezovej.

MFK Ružomberok – Zemplín Michalovce 0:0

• Zemplínčania natiahli svoju sériu bez prehry na sedem duelov, aktuálna šnúra Liptákov bez prehry je šesťzápasová.
  • Oba tímy v troch tohtoročných zápasoch ani raz neinkasovali.
  • Posledné tri vzájomné zápasy Ružomberka s Michalovcami sa skončili nerozhodne. V doterajších desiatich fortunaligových dueloch Ružomberok so Zemplínom ani raz neprehral, päťkrát vyhral a päťkrát remizoval.
  • Ružomberok s určitosťou pôjde do nadstavby zo štvrtého miesta.

DAC Dunajská Streda – FK Senica 1:0 (0:0)

• DAC zdolal Senicu vo Fortuna lige piatykrát v rade a neprehral s ňou posledných desať stretnutí.
  • Dunajská Streda strelila v tejto sezóne už jedenásť gólov v záverečnej štvrťhodine. DAC už v záverečnej päťminútovke alebo v nadstavenom čase zachránil víťazstvá v oboch dueloch s Podbrezovou aj Senicou, v Nitre, s Trnavou, na ihrisku Serede, ale aj remízu s Trenčínom. Nebyť týchto gólov „v hodine dvanástej“, mali by zverenci Petra Hyballu teraz o 15 bodov menej. Na druhej strane, žlto-modrí dvakrát v závere o body aj prišli, v Michalovciach prehrali 1:2 po rozhodujúcom zásahu domácich v 87. minúte a v Žiline inkasovali v poslednej minúte gól na 2:2.
  • Zsolt Kalmár dal gól v každom z posledných troch duelov so Senicou.
  • Záhoráci sú v jarnej časti našej ligy naďalej bez bodu a streleného gólu.

FC Nitra – ŠKF Sereď 0:2 (0:2)

• Sereď strelila gól po 372 minútach a ukončila päťzápasovú šnúru bez víťazstva.
  • Sereď vyhrala oba zápasy s Nitrou v základnej časti Fortuna ligy. Stopercentnú bilanciu má ešte so Zlatými Moravcami.
  • Nitra prehrala štyri z posledných piatich domácich stretnutí.

MŠK Žilina – ViOn Zlaté Moravce 2:1 (1:1)

• Žilina vyhrala posledných 11 domácich zápasov so Zlatými Moravcami. Táto séria trvá od 10. septembra 2011, keď sa v súboji týchto klubov zrodila pod Dubňom remíza 2:2.
  • ViOnu na bodový zisk nestačil väčší počet striel do priestoru brány. Domácich v tejto štatistike prevýšil v pomere 7:5.
  • Filip Balaj je strelcom dôležitých gólov. Vo Fortuna lige ich dal v žilinskom drese dva, prvým v samom závere duelu s Dunajskou Stredou vyrovnal na konečných 2:2, teraz sa v 83. minúte postaral o víťazstvo šošonov.
  • Útočník Zlatých Moraviec Jakub Švec sa v internom klubovom rebríčku strelcov dotiahol na lídra Tomáša Ďubeka. Ešte len 18-ročný futbalista dal v Žiline svoj tretí gól v devätnástom fortunaligovom zápase. Kým proti Trenčínu bol jeho zásah víťazný a proti Ružomberku zabezpečil ViOnu remízu, tentokrát na bodový zisk nestačil.

AS Trenčín – FK Železiarne Podbrezová 1:1 (1:0)

• Konečnú podobu výsledku dali premiérové góly mladých legionárov na našich trávnikoch. Za AS sa nádhernou strelou z diaľky presadil 19-ročný Mohammed Lamine, deľbu bodov zariadil nožničkami jeho rovesník v drese železiarov Jakub Kiwior.
  • Gólovú akciu Podbrezovej začal centrom z priameho kopu Filip Halgoš, ktorý prvé fortunaligové štarty nazbieral v Trenčíne a po letnom prestupe do Viktorie Žižkov sa v závere zimného prestupového obdobia vrátil na Slovensko v rámci ročného hosťovania na Horehroní.
  • Po víťazstve a prehre si oba tímy pripísali aj prvú remízu v tomto kalendárnom roku.

Slovan Bratislava – Spartak Trnava 2:0 (0:0)

• Návšteva 22 500 divákov je nový rekord najvyššej slovenskej súťaže. Aj doterajšie maximum sa zrodilo v našom najslávnejšom derby na Tehelnom poli, 17. novembra 1996 bolo na starom štadióne Slovana 22 354 divákov.
  • Prvý strelec súťažného gólu na novom Tehelnom poli Andraž Šporar sa postaral o všetky štyri zásahy belasých v jarnej časti sezóny. Jeho druhý gól do siete Trnavy bol jubilejným stým gólom Slovana v derby v ére samostatnej slovenskej ligy. Šporar skóroval v každom z posledných siedmich stretnutí, v ktorých nastúpil. Na konte má už 19 gólov, čo je rovnaký počet ako kráľ strelcov z minulej sezóny Samuel Mráz za celú Fortuna ligu 2017/18.
  • Bolo to zároveň jubilejné 20. derby na Tehelnom poli v našej lige od sezóny 1993/94. Slovan dosiahol dvanáste víťazstvo. Spartak vyhral päťkrát, trikrát sa zrodila remíza.
  • Slovan zdolal Trnavu v šiestich z posledných siedmich duelov vo Fortuna lige.
  • Spartaku by v boji o prvú šestku pomohlo iba víťazstvo. Po prehre, rovnako ako v prípade remízy, musí na postup v záverečnom kole zdolať Sereď.